JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Neuveriteľná hlúposť a zrada súčasnej vlády, na Slovensku. Sulík neuplatnil predkupné právo na nákup akcií Východoslovenských elektrární! NAKA ako vždy spí a stíha len za názory, prejde Matovičovcom  aj táto zjavná korupcia?

SLOVENSKO: Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE) Holding, a.s. Za to zinkasuje od spoločnosti E.ON 35 mil. eur. Vo štvrtok o tom informoval vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík

„Sme sa snažili niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkovom slušnú sumu,“ skonštatoval minister. Obe strany zároveň vo štvrtok podpísali memorandum.

Ako doplnil Sulík, rokovania neboli jednoduché, no označil ich za korektné. Okrem spomínanej sumy získa Slovensko podľa neho aj ďalšie výhody. Okrem iného mu ostane zachované predkupné právo, ak by v budúcnosti prišlo k opätovnému predaju podielov. „Tých 35 mil. eur, ktoré sme vyrokovali, v budúcnosti môžeme využiť napríklad na kúpu paroplynovej elektrárne Malženice, ktorá je veľmi dôležitou súčasťou pre stabilizáciou našej elektrizačnej sústavy,“ priblížil štátny tajomník Karol Galek. Predkupné právo bude v tomto prípade na základe memoranda trvať tri roky.

S nemeckým koncernom sa štát dohodol aj na budúcich investíciách, a to najmä do rozvoja distribučnej infraštruktúry s dôrazom aj na obnoviteľné zdroje. To môže podľa štátneho tajomníka Slovensku pomôcť pri plnení jeho národných environmentálnych cieľov. „E.ON sa zaviazal, že zabezpečí, aby obe spoločnosti preinvestovali v Slovenskej republike počas ďalších piatich rokov, teda od roku 2021 do roku 2025 najmenej 1 miliardu eur práve v nadväznosti na posilnenie distribučnej sústavy,“ dodal Galek. Koncern sa taktiež zaviazal udržať v podniku zamestnanosť.

Na snímke zľava predseda predstavenstva E.ON Slovensko Markus Kaune a minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS)

Predseda predstavenstva E.ON Markus Kaune označil podpis memoranda za prvý krok vo formálnom procese, ktorého ukončenie očakáva do konca tretieho štvrťroka tohto roka. Nadobudnutie podielu vo VSE Holding je podľa neho súčasťou väčšieho medzinárodného projektu. Kúpnu cenu preto konkretizovať nechcel. Minister Sulík doplnil, že obe strany si neželali zverejniť jej výšku, naznačil ale, že bola obrovská a v prípade záujmu Slovenska by išla kompletne na dlh, čo si v aktuálnej situácii nemôžeme dovoliť.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie pri príležitosti podpísania memoranda so zahraničnou energetickou spoločnosťou E.ON v Bratislave 30. júla 2020

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba k tomu uviedol: „Dnes sú plné noviny „úžasnej správy.“ Nemecká spoločnosť E.ON vstúpi do akciovej spoločnosti Východoslovenská energetika a za to dostane Slovensko 35 miliónov eúr. Takže ešte raz si to povedzme a po správnosti. Slovensko malo predkupné právo na balík akcií Východoslovenskej energetiky, čím sa mohol vrátiť strategický podnik do rúk štátu. Sulík si toto predkupné právo neuplatnil a keďže ide o jeden z najlukratívnejších podnikov, E.ON za túto zradu na Slovenskej republike bol ochotný zaplatiť 35 miliónov, pretože neverí vlastným očiam, že slovenskí politici sú tohoto schopní.“

Distribúcia elektrickej energie je na Slovensku rozdelená do troch závodov, a to ZSE, SSE a VSE. Všetky tri sa v minulosti sprivatizovali a 49 percent ich akcií prešlo na zahraničných vlastníkov. V prípade prvej firmy na nemecký E.ON, pri druhej na francúzskych vlastníkov a neskôr na Energetický a průmyslový holding a tretia do rúk nemeckej RWE. Slovensko pritom pri predaji získalo predkupné právo. V prípade stredoslovenskej firmy pritom už štát svoje predkupné právo nevyužil, no ako zdôraznil minister, v danom prípade štát nevyrokoval nič. „Slovensko si teda neuplatnilo predkupné právo a ani inak nič nezískalo,“ pripomenul.

Podľa bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu Slovensko podpisom memoranda stratilo významnú šancu konečne napraviť nevýhodnú privatizáciu Dzurindovej vlády a získať manažérsku kontrolu v monopolnej spoločnosti pre distribúciu elektriny na východnom Slovensku. „Neuplatnením predkupného práva štát prišiel o neopakovateľnú príležitosť, a je to vážna chyba!“ reagoval pre agentúru SITA. Pri riadení spoločnosti a strategických rozhodnutiach zostane podľa neho štát zasa len obyčajný štatista. „Ako minister hospodárstva by som takýto postup rozhodne neschvaľoval a práve preto zrejme čakal investor s rokovaniami až na novú vládu,“ uzavrel Žiga.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář