JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Neuvěřitelné pošlapání práva, apartheid na x-tou. Už nejen neočkovaní, ale i očkovaní v zahraničí mají smůlu. A nakonec, o jakékoli práva přijdou i naivní „doma zaočkovaní“. Nemluvě o škodlivých až smrtících účincích mRNA vakcin

ČESKO: Pro očkované by měly vedle usnadnění cestování nadále přibývat i další výhody. Vztahovat se budou však prozatím pouze na ty, kteří obdrželi vakcínu a certifikát v ČR. Ministerstvo zdravotnictví to zdůvodňuje obavami z falšování dokumentu a vyčkává na celoevropský covidový pas.

„Bydlím v Česku, jsem plně očkován a Česko na mě kouká jako neočkovaného, protože jsem byl očkován v německém očkovacím centru,“ líčí svůj příběh Sven G.

Ačkoli již obdržel obě dávky, Němec s přechodným bydlištěm na českém území je zde považován za neočkováného, jelikož obdržel certifikát vydaný na území jiného státu. „I tady je diskriminace,“ míní.

Ochranné opatření ministerstva s účinností od 4. května, které podepsal šéf resortu Petr Arenberger (za ANO) a ruší povinnost negativního testu pro očkované, kteří cestují do ČR ze států se středním a vysokým rizikem, se totiž nevztahuje na ty, kteří obdrželi očkování mimo území ČR.

Stejný osud navíc potká české občany, kteří odletěli kvůli dřívějšímu nedostatku vakcín pro očkování do zahraničí.

Resort zdravotnictví to zdůvodňoval nemožností ověřit pravost certifikátu vystaveného jiným členským státem. Odkazoval přitom na poslední zprávy Europolu, podle něhož se již objevily případy zneužití například u potvrzení o prodělaném testu.

Arenberger nicméně nyní uvedl, že by se měly výhody pro očkované brzy rozšiřovat vedle cestování a přístupu do různých prostor, například také o kulturní nebo sportovní akce. Podotkl, že chce tímto způsobem přilákat zejména mladší ročníky, u kterých panuje obava, že se nebudou chtít očkovat až na ně přijde řada.

Ministerstvo vyčkává na EU

Novinky se proto obrátily na ministerstvo zdravotnictví, zda hodlá situaci s ověřováním cizích certifikátu řešit, aby další výjimky platili již i pro ty, kteří ho mají ze zahraničí.

Mluvčí resortu Jana Schillerová reagovala s tím, že by měl situaci vyřešit až covidový pas, který bude společný pro všechny státy Evropské unie. „Technické a metodické řešení této situace se tedy právě připravuje,“ uvedla.

O podobě certifikátu, který má lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami usnadnit cesty přes hranice, aktuálně vyjednávají členské země s Evropským parlamentem.

Spolu s ním se minulý týden zabývali europoslanci také nápadem, aby byl v rámci těchto pasů nárok na bezplatné testy, aby mohli snadněji cestovat i lidé bez očkování, zatím však bez výsledku.

A složitá jednání se očekávají mezi jednotlivými zeměmi i kvůli tomu, zda v certifikátu uznávat očkování látkou, která nemá schválení pro užití v Evropské unii.

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) k tomu ve čtvrtek po jednání s rakouským protějškem Alexanderem Schallenbergem řekl, že dokončení celoevropského řešení směřuje k 1. červenci.

„Všechny země začínají své systémy budovat, systémy certifikátů po očkování, prodělané nemoci. Jde o to, abychom si navzájem dokumenty začali uznávat. To potom vytvoří základ celoevropskému systému,“ doplnil Schallenberg.

Na zprávu Novinek obratem reagoval například pirátský expert na zdravotní právo Ondřej Dostál. „Diskriminace mezi občany na základě zdravotních údajů je nepřípustná, pokud MZ neumí jasně prokázat, že všichni zvýhodnění jsou bezrizikoví a všichni znevýhodnění jsou výrazně rizikoví pro veřejné zdraví,” uvedl na Twitteru s tím, že rozlišovat mezi očkovanými v ČR a v Německu považuje za nesmysl.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář