Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Američtí diplomaté považují nyní za těžké podporovat demokracii v zahraničí – kvůli protestům v USA vypadají jako pokrytci.
V soukromých rozhovorech a na sociálních médiích jsou američtí profesionální diplomaté pobouřeni vraždou George Floyda a výzvou amerického prezidenta Donalda Trumpa k potlačení demonstrací armádou.
Podle diplomatů tyto násilné činy podkopávají jejich kritiku autokratů v zahraničí a zpochybňují morální autoritu Spojených států, která se snaží prosazovat demokracii a požadovat respektování občanských svobod po celém světě. Zároveň zpřísnění šroubů poskytlo vládám nepřátelským vůči Americe – včetně Číny, Ruska, Íránu a Severní Koreje – silný propagandistický nástroj, pomocí kterého se snaží prezentovat Spojené státy ve velmi nelichotivém světle.
„Naší úlohou jako amerických diplomatů je otevřít Ameriku světu,“ řekl Eric Rubin, bývalý velvyslanec USA v Bulharsku. „Vždy jsme poukazovali na naši historii jako na vzor.“
„Tento týden jsme však byli upozorněni, že my jako země máme před sebou ještě dlouhou cestu,“ dodal.
Po celém světě jsou američtí diplomaté svědky nových shromáždění za obranu lidských práv. Jejich cílem však tentokrát nebyly zahraniční despoti, ale Spojené státy.
Před americkým velvyslanectvím v Londýně a kanceláří britského premiéra Borise Johnsona se stovky lidí shromáždily za rasovou rovnost ve Spojených státech. Podobné demonstrace se odehrály na amerických ambasádách v Paříži, Berlíně a Kodani. Současně celá plejáda britských zákonodárců vyzvala k zastavení prodeje slzných plynů a gumových kulek do Spojených států.
Na pozadí těchto událostí ministerstvo zahraničí přiznalo problémy, které „není snadné vyřešit“, avšak znovu potvrdilo závazek USA dodržovat zásady svobody slova a právního státu.
V letošním roce měli diplomaté těžké doby, protože americká vláda a Donald Trump osobně byli kritizováni za své metody boje proti koronavirové pandemii, která si vyžádala životy více než 100 tisíc Američanů.
Bývalí velvyslanci a úředníci také zmínili, jak obtížné je bránit americký právní systém proti cizím státům, vzhledem k tomu, co se děje v samotných Spojených státech.
„Nyní, samozřejmě, celý svět vidí, že mnohým Američanům je systematicky odepřena spravedlnost,“ řekla Dana Shell Smithová, bývalá americká velvyslankyně v Kataru.
Podle kongresmana Toma Malinowského„použití armády k násilnému rozehnání pokojné demonstrace před Bílým domem se stalo největším možným darem Putinovi nebo Si Ťin-pchingovi a všem ostatním diktátorům po celém světě, kteří rádi říkají, že americká vláda se neliší od toho, co je v jejich zemi.“
„Nejhorší diktátoři neříkají, že jsou andělé,“ zdůraznil. „Říkají, že Amerika je zemí pokrytců a farizeů, protože děláme to samé jako oni.“
Mezitím se v úterý setkal americký ministr Mike Pompeo s přeživšími událostmi z roku 1989 na pekinském náměstí Nebeského klidu. K 31. výročí této tragédie však celý svět odlétají záběry s vojáky americké Národní gardy a obrněnými vozidly na ulicích amerického hlavního města.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi