JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

New York Times rieši záhadu: Vyše sto diplomatov USA, ktorí pôsobili v zahraničí, má nevysvetliteľné mozgové problémy

USA: Cez 130 amerických diplomatov a vojenských príslušníkov, ktorí pracovali v zahraničí, majú záhadné problémy súvisiace s poruchami mozgu, píše denník The New York Times s odvolaním sa na bývalých a terajších úradníkov

 

Pôvodne vyšlo najavo 60 prípadov zdravotných problémov v Číne a na Kube. Teraz boli poškodenia zaznamenané aj u diplomatov v Európe a Ázii. Prípady, ktoré boli zaregistrované doma, sú podľa názoru zdrojov následky toho, čo sa stalo postihnutým zamestnancom v zahraničí.

 

Denník píše, že mozgové poruchy sú veľmi rôzne, počnúc bolesťami hlavy a končiac myšlienkami na samovraždu. K podobným incidentom došlo pred asi piatimi rokmi. Administratíva bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa sa snažila zvýšiť účasť ministerstva obrany vo vyšetrovaní príčin týchto prípadov. Ako píše The New York Times, zamestnanci administratívy však narazili na ťažkosti kvôli federálnej ochrane zdravotníckych dát, ktoré im obmedzili prístup k potrebným informáciám.

 

Rada národnej bezpečnosti sa podľa denníka venuje zberu dát za účelom objavenia eventuálnej zákonitosti medzi poruchami, ktoré neboli zaregistrované skôr.

Administratíva prezidenta Joea Bidena vyzvala úrady na vymenovanie koordinátorov, ktorí by sa venovali zisteniu príčin mozgových porúch u úradníkov a vojakov a skvalitnenie zdravotníckych služieb poskytovaných postihnutým zamestnancom.

Noviny ďalej píšu, že v CIA bola zriadená osobitná jednotka, ktorá sa venuje zberu informácií o nových incidentoch. Námestník riaditeľa CIA David Cohen bol menovaný zodpovedným za vyšetrovanie príčin. Má sa každý mesiac stretávať s postihnutými zamestnancami a usporadúvať pravidelné brífingy pre členov Kongresu.

 

Televízia CNN predtým s odkazom na vlastné zdroje informovala, že americká vláda vyšetruje dva incidenty, ktoré sa možno podobajú prípadom útokov s použitím technológie „mierenej energie“ proti americkým zástupcom v zahraničí. K jednému z podobných útokov na území USA došlo údajne v novembri 2020 v blízkosti Bieleho domu.

 

K inému prípadu došlo v roku 2019. Zamestnankyňa Bieleho domu vtedy oznámila, že bola vystavená podobnému útoku, keď venčila psa v jednom z okresov štátu Virgínia, ktorý hraničí s Washingtonom.

 

Zdroje majú za to, že zatiaľ nie je jasné, či tieto prípady na území USA súvisia s podobnými incidentmi v zahraničí. Účastníci vyšetrovania sa domnievajú, že za útokmi môže stáť Rusko, zatiaľ sa to však nedá povedať jednoznačne kvôli absencii informácií. Medzi podozrivými bola tiež uvedená Čína.

 

Televízia oznámila, že v týchto prípadoch existuje podoba s takzvaným havanským syndrómom medzi diplomatmi USA na Kube v rokoch 2016 a 2017 a tiež v Číne v roku 2018. Diplomati boli, ako predpokladajú, vystavení zvukovému pôsobeniu, ktoré viedlo k dlhodobým následkom pre ich zdravie.

 

Ministerstvo zahraničia USA nedospelo k žiadnemu jednoznačnému záveru ohľadne toho, čo vyvolalo tento syndróm. V amerických médiách sa občas objavili obvinenia na adresu Ruska z organizácie „akustických útokov„, Ministerstvo zahraničia RF označilo tieto obvinenia za „úplne absurdné a divné ohováranie„.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář