JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

New York v minulých dnech zachvátila prudká vlna násilností. Střelba stála život 64 lidí. Mezi nimi je i mladý otec, zavražděný před svou dcerou

USA: New York v minulých dnech zachvátila prudká vlna násilností. Střelba stála život 64 lidí. Mezi nimi je i mladý otec, zavražděný před svou dcerou. Starosta New Yorku považuje za určující faktor násilností frustraci vzniknou z koronavirové krize, šéf newyorské policie viní některé reformy kriminálního systému. Střelba zaznívala i v dalších městech.

Devětadvacetiletý Anthony Robinson šel v neděli se svou dcerou po ulici v Bronxu. Kolem něj jelo černé auto. Z okna se náhle vynořila ruka z pistolí. Třeskly výstřely. Čtyři kulky zasáhly Robinsona, který padl mrtvý k zemi. Jeho dcera s křikem utekla.

Newyorská policie nyní zveřejnila video, jak je Robinson zabit. Za nalezení vraha nabízí odměnu 10 tisíc dolarů (236 500 korun). Stále jej ovšem nenašla.

Robinson nebyl jedinou obětí střelby během uplynulého víkendu. Dvě hodiny později došlo k zastřelení dvou mužů tři bloky od místa zabití mladého otce. Celkem násilnosti na ulicích New York stály život 64 lidí.

A dá se očekávat, že číslo bude ještě stoupat. V červnu se odehrálo 205 případů střelby, nejvíce od roku 1996. V první polovině roku město zažilo více než 400 případů střelby, celkem na konci června případy evidovaly 528 případů střelby.

Starosta New Yorku Bill de Blasio je přesvědčen, že střílení je „přímo spojeno s koronavirem“. „Soudní systém nefunguje, ekonomika nefunguje, lidé byli zavřeni celé měsíce,“ popisuje starosta faktory, které podle něj stojí za větším množstvím střeleb.

S tím ovšem nesouhlasí policejní představitelé. Podle nich lze vyšší počet násilností přisoudit některým reformám kriminálního systému, zvláště pak snaze snížit počet lidí ve vězení na Rikers Island.

„To, že vezmete prakticky polovinu populace z Rikers Island, vypustíte je do ulic a pak se divíte, co se děje, mě ohromuje,“ řekl velitel newyorské policie Dermot F. Shea. Úřady propustily asi 2 500 vězňů kvůli obavám, že ve vězení chytnou koronavirus.

Podle policie deset procent propuštěných vězňů se už znovu spáchalo nějaký kriminální čin. „Je to extrémně frustrující,“ uvedl Shea. Velitel policie též zkritizoval jedince, „kteří si myslí, že ví o policejní práci více než policie“. Citoval přitom zákaz používání škrtících chvatů, které stály život George Floyda a jehož smrt inspirovala celoamerické protesty proti policejnímu násilí.

Policie je nyní pod silným tlakem ze strany aktivistů, kteří požadují snížení policejních rozpočtů. Shea a další policejní představitelé namítají, že tím pouze utrpí američtí občané, protože nebude dostatek prostředků na jejich ochranu.

Střelba zaznívá i z dalších amerických měst

I ostatní americká města zaznamenala nárůst násilností. Chicago 2. července evidovalo 336 vražd. New York, s třikrát větší populací, na konci června hlásil 181 vražd. Pro srovnání, předchozí rok na konci června New York evidoval 147 vražd, v roce 1990 dokonce 2 000.

Chicago zažilo jeden z nejkrvavějších svátečních víkendů z posledních let. I přesto, že ulice hlídalo o 1 200 policistů více než obvykle, tam při přestřelkách zemřelo 17 lidí včetně sedmileté holčičky a 14letého chlapce a 63 dalších lidí utrpělo zranění.

Násilnosti pokračují i v Minneapolis.Střelba si vyžádala život mladé těhotné ženy. Lékařům se povedlo její dítě zachránit. Radní v Minneapolis přesto chtějí stále zrušit policii.

Republikánský guvernér státu Georgia Brian Kemp vyhlásil v úterý stav nouze, když v místní metropoli Atlantě při víkendových potyčkách zemřelo pět lidí a 31 jich bylo postřeleno. K uklidnění situace rovněž povolal do ulic na 1 000 příslušníků národní gardy. „Kriminálníci s nebezpečnou minulostí se zmocnili mírumilovných protestů,“ prohlásil Kemp.

I demokratická starostka Atlanty Keisha Lanceová Bottomsová varovala, že pouliční násilnosti vrhají stín na hnutí Black Lives Matter (na životech černochů záleží). „Čeho je moc, toho je příliš,“ řekla starostka v reakci na smrt osmileté černošky Secorieay Turnerové.

Secorieay Turnerové

Dívka byla se svou matkou v autě, když ji zasáhly kulky. Vystřelila na ní skupina ozbrojených lidí, která strážila místní parkoviště. Bottomsová zdůraznila, že dítě zemřelo nikoliv z „rukami policistů“, ale protože „členové komunity stříleli na sebe navzájem“

 

Odeslat komentář