Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci vystúpila na štvorročné maximum 7,98 percenta. Vo februári nezamestnanosť predstavovala 7,90 percenta. Vyplýva to z dnešných údajov slovenského ústredia práce, ktoré v krajine riadia úrady práce.

Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce, v marci na päťmiliónovom Slovensku vzrástol oproti februáru o viac ako 2 100 na 218 627 osôb. Úrady práce evidovali cez 62-tisíc voľných pracovných miest.

Nezamestnanosť na Slovensku je dlhodobo vyššia než v Českej republike. V marci miera nezamestnanosti v Česku mierne klesla a dostala sa na 4,2 percenta.

Situácia na slovenskom trhu práce sa začala zhoršovať po prepuknutí epidémie ochorenia Covid-19, ešte vlani vo februári bola miera nezamestnanosti tesne nad piatimi percentami. Výraznejšiemu nárastu počtu ľudí bez práce počas koronakrízy zabránili vládne dotácie na udržanie zamestnanosti, ktorých výšku stať postupne zvyšoval. Minulý týždeň slovenské závody dvoch automobiliek oznámili, že v blízkej dobe vytvoria približne tisíc nových pracovných miest.