JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„Nikdo nemá právo vraždit.“ V Praze se protestovalo proti zásahům USA v Íránu

ČESKO: Asi 50 lidí dnes odpoledne před americkou ambasádou v Praze protestovalo proti vojenským zásahům USA v Íránu. Odsoudili zejména americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Podpořili také protivládní protestní hnutí v Iráku, Íránu, Libanonu a dalších zemích Blízkého východu.

„Nikdo nemá právo vraždit bez soudu, a ještě navíc v cizí zemi,“ odsoudil zabití Solejmáního jeden ze spoluorganizátorů akce Jan Májíček ze Socialistické Solidarity. Zdůraznil, že protestující jsou proti válce a stojí na straně obyčejných lidí v Íránu i jinde. „Pryč s (americkým prezidentem Donaldem) Trumpem, pryč s jeho válečnickou politikou a pryč s podporou této politiky ze strany české vlády,“ dodal.

 

Účastníci se v malostranské ulici Tržiště sešli v 15:00, protest trval asi hodinu. Někteří demonstranti s sebou měli transparenty s nápisy Žádnou podporu okupaci nebo Stop válce v Íránu. Na shromáždění dohlížela asi desítka policistů.

Další řečníci také vyjádřili podporu protestům, které v Teheránu a dalších íránských městech pokračují druhým dnem. Protirežimní demonstrace vypukly v reakci na sobotní přiznání íránských revolučních gard, že ve středu omylem sestřelily ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě.

Situace v oblasti Blízkého východu se vyhrotila minulý týden po zabití Solejmáního Spojenými státy. Írán v odvetě ve středu raketami zaútočil na spojenecké základny v Iráku a oznámil, že už nehodlá dodržovat v jaderné dohodě stanovené limity pro obohacování uranu.

Odeslat komentář