JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nová experimentálna vakcína proti COVID-19: Nik nevie, čo urobí s vašou genetikou

USA: Americká spoločnosť Moderna pred pár dňami oznámila, že úspešne otestovala na ľuďoch novú vakcínu proti COVID-19, ktorá je zároveň absolútne novým typom vakcíny, založenej na experimentálnej génovej technológii. Ide o tzv. RNA vakcínu, kde sa do tela nedodávajú oslabené patogény príslušnej choroby, ale genetické informácie, na základe ktorých by si telo malo samo vytvárať protilátky. Čo sa aj zatiaľ potvrdilo, prvá testovacia fáza ukázala, že si protilátky vytvorili všetci testovaní dobrovoľníci.

Otázkou však ostáva, nakoľko môže byť bezpečná vakcína, ktorá zasahuje priamo do genetiky človeka, pričom nie sú známe jej dlhodobé účinky a farmaceutický biznis i záujmové skupiny za ním tlačia na jej čo najrýchlejšie otestovanie a začatie výroby. Druhá fáza testovania už bola schválená federálnym úradom Food and Drug Administration a tretia fáza by mala prebehnúť už v júni.

Výskum firmy Moderna finančne podporila americká armádna výskumná agentúra DARPA (https://www.modernatx.com/ecosystem/strategic-collaborators/mrna-strategic-collaborators-government-organizations), ako aj Nadácia Billa a Melindy Gatesových.

Na svojom blogu Bill Gates už 30. apríla napísal, prečo je teraz čas na experimentálne vakcíny – https://www.gatesnotes.com/Health/What-you-need-to-know-about-the-COVID-19-vaccine.

Proces vývoja, testovania a hromadnej výroby vakcín zvyčajne trvá roky, ale vďaka novo sa objavujúcej experimentálnej technológii Gates dúfa, že sa bude môcť v rekordnom čase zaočkovať 7 miliárd ľudí, pretože tento vírus je podľa neho takou hrozbou, že účinnú vakcínu potrebujeme čo najskôr (pritom však, ako vieme, úmrtnosť na COVID-19 nie je nijako výnimočne vysoká).

Objavuje sa tak nová generácia vakcín, o ktorých Gates píše:

Dva najbežnejšie typy – tie, ktoré pravdepodobne poznáte najviac – sú inaktivované a živé vakcíny. Inaktivované vakcíny obsahujú usmrtené patogény. Živé vakcíny, na druhej strane, sú vyrobené zo živých patogénov, ktoré boli oslabené (alebo „utlmené“). Sú vysoko účinné, ale náchylnejšie k vedľajším účinkom ako ich inaktivované náprotivky.

Inaktivované a živé vakcíny považujeme za „tradičný“ prístup. Existuje niekoľko kandidátov na vakcíny proti COVID-19 oboch typov, na dobrom základe. Vieme ich testovať a vyrábať. Nevýhodou je, že sú časovo náročné. V každej dávke vakcíny je množstvo materiálu. Väčšina tohto materiálu je biologická, čo znamená, že ho musíte pestovať. Žiaľ, to si vyžaduje čas.

Preto ma veľmi potešili dva nové prístupy, ktoré niektorí kandidáti používajú: RNA a DNA vakcíny. Ak bude jeden z týchto nových prístupov potvrdený, pravdepodobne sa nám podarí dostať vakcíny do celého sveta oveľa rýchlejšie. (Kvôli jednoduchosti vysvetlím iba vakcíny proti RNA. Vakcíny DNA sú podobné, iba s iným typom genetického materiálu a spôsobom administrácie.)

Naša nadácia – prostredníctvom vlastného financovania aj prostredníctvom organizácie CEPI – podporuje vývoj platformy RNA vakcín takmer desať rokov. Plánovali sme ju použiť na výrobu vakcín proti chorobám, ktoré postihujú chudobných, ako je malária, ale teraz to vyzerá, že je najsľubnejšou možnosťou pre COVID. Prvým kandidátom na začatie pokusov na ľuďoch je RNA vakcína vytvorená spoločnosťou Moderna.

Takto funguje RNA vakcína: Namiesto vpichnutia patogénu zavedieme do tela genetický kód, ktorý je potrebný, aby si telo samé vytváralo antigény. Keď sa antigény objavia na vonkajšej strane buniek, váš imunitný systém ich napadne – a naučí sa, ako v tomto procese poraziť budúcich votrelcov. Svoje telo v podstate zmeníte na vlastnú výrobnú jednotku vakcíny.

Pretože RNA vakcíny umožňujú telu vykonávať väčšinu práce, nevyžadujú veľa materiálu. Vďaka tomu je výroba oveľa rýchlejšia.

Ako varuje investigatívny novinár Jon Rappoport – https://blog.nomorefakenews.com/2020/01/26/vaccine-for-the-china-virus-the-planet-is-the-guinea-pig-for-a-vast-experiment/:

DNA technológia je vlastne génová terapia. Gény sa vstrekujú do tela a neznámym spôsobom natrvalo menia genetické zloženie príjemcu. RNA vakcíny by predstavovali nebezpečenstvo spustenia autoimunitných reakcií, čo znamená, že telo v podstate ide proti sebe.

Očkovacia látka, ktorú chcú použiť v USA, pod rúškom Národného inštitútu zdravia (National institutes of health), prostredníctvom farmaceutickej spoločnosti Moderna, by sa nikdy nemala použiť na ľuďoch. RNA vakcíny a technológie, ktoré používajú, sú experimentálne. A toto je vakcína, ktorú chcú vyvinúť do 90 dní.“

Podčiarknuté a zhrnuté: farmaceutické spoločnosti sa chystajú z ľudstva urobiť pokusné králiky a napichať do nich úplne nový typ vakcíny, ktorá bude len veľmi narýchlo otestovaná. V konečnom dôsledku nebudete mať istotu, čo to urobí s vašim organizmom.

Odeslat komentář