JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nová muslimská „lahůdka“: Vraždění nemluvňat v porodnicích.

AFGHÁNISTÁN: Myslel jsem si, že v afghánské občanské válce již nelze ničím překvapit, ale mýlil jsem se. Samozřejmě, že Tálibán i Islámský stát vraždí ve špitálech, na svatbách, i při pohřbech. To je normální kolorit, stejně jako výbušné vraždění na tržnicích.

Ale přece jenom jsem nevěřil svým brýlím, když jsem četl, že zabijáci přepadli také porodnici, komentuje v komentáři pro Prvnizpravy.cz situaci v Afghánistánu publicista František Roček.

Tradiční špitální útok

Střelba v porodnici, to bylo i na afghánské vraždění něco nového. V Afghanistan Times 13. května uvedl mluvčí bezpečnostních složek, že teroristé v úterý 12. května ráno zaútočili na porodnici na západ od Kábulu a zabili nejméně 8 lidí, včetně čtyř žen a dětí.
Nejméně tři útočníci v policejních uniformách vstoupili do porodnice v Dashti Barchi a hodili do objektu granáty. Potom bezhlavě stříleli po všech, které zahlédli.
Útočníci zahájili masakr tradičně: Přímí svědci uvedli, že zazněl hlasitý výbuch u vchodu do porodnice plné žen, dětí a lékařů. Pomocí náloží nebo granátů útočníci vždy nejprve zabijí ostrahu u vchodu do nemocnice. Teprve potom jdou vraždit dovnitř areálu.
Tálibán se od útoku na porodnici distancoval.
Také útoky na svatbách a na pohřbech jsou zaměřeny především na vládní osoby. Proto se nelze divit, že též v úterý sebevražedný atentátník ve východní provincii Nangarhar při výbuchu zabil více než 24 truchlících. Útočník odpálil své výbušniny uprostřed pohřebního obřadu zemřelého místního velitele v okrese Khewa, uvedl Atahullah Khogyani, mluvčí guvernéra provincie Nangarhar.
K hrobařskému výbuchu se přihlásil Islámský stát.

Prezident Ghani využil situace

Útočníci celkem zabili 51 a zranili 115 osob: novorozence, matky, lékaře, zdravotní sestry a smuteční hosty na pohřbu.
 
Afghánský prezident Ašraf Ghaní využil obou útoků k tomu, aby nařídil armádě „přejít z režimu aktivní obrany k ofenzivnímu postupu vůči povstalcům“, jak napsala 13. května ČTK. Ačkoliv se Tálibán od útoků distancoval, Ghaní toho využil.
 
Ve skutečnosti ofenzivní akce afghánské armády již probíhají. Přímo se tím chlubí v afghánských médiích. Afghánská administrativa cítí, že nemůže s Tálibánem vyjednávat, ale jenom bojovat.
Jakmile vláda připustí, aby obě strany spolu jednaly, a Tálibánci se volně pohybovali po zemi, získá Tálibán výhodu. Společně s protivládní opozicí a bázlivými zástupci kmenových společenství a venkovských oblastí, kteří se podvolí tlaku Tálibánu, budou získávat Tálibánci stále silnější pozici.
Vláda svou prozápadní (proamerickou) orientací nemá dlouhodobou šanci, pokud nebude v ozbrojené aktivní pozici vůči Tálibánu.
Tohle vědí i stratégové Islámského státu. Napadnout porodnici a zároveň i pohřební shromáždění představuje vyvolání bouře nevole. Byla to provokace, aby afghánské vedení provedlo ozbrojenou protiakci, a znovu se dala do vleklých bojů s Tálibánem.
Tím odpadne nebezpečí, že se dohodne Tálibán s afghánskou vládou na společných akcích proti Islámskému státu. Tálibán se snaží Islámský stát v Afghánistánu zničit, protože to je jeho mocenský konkurent.
Dokonce i Američané jsou ochotni věřit Tálibánu, že kontroverzní útok na porodnici neprovedl. K ničemu by Tálibánu tak hnusná provokace nepomohla.

Odeslat komentář