JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Nové stopy v případu krádeže v Drážďanech vedou k arabským klanům

NĚMECKO: Stopy listopadové krádeže šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe vedou podle berlínského listu Berliner Morgenpost k arabským klanům v Berlíně. Drážďanská prokuratura uvedla, že kriminalisté hledají také možné souvislosti s krádeží stokilogramové zlaté mince z berlínského Bodeho muzea v březnu 2017.

Mezi obžalovanými z krádeže zlaté mince, o které se předpokládá, že byla po činu roztavena, jsou tři členové arabského klanu. Zajímavostí podle Berliner Morgenpost je fakt, že jeden z těchto obžalovaných byl nedávno odsouzen za vloupání do firmy v bavorském Erlangenu.

Tato společnost vyrábí specializovaná hydraulická zařízení, používaná například hasiči k vyprošťování. Jeden takový nástroj byl také ukraden hasičům v Berlíně.

Vyšetřovatelé totiž také zjistili, že tento speciální nástroj použili zloději právě v drážďanské klenotnici.

Vyšetřovací tým z Drážďan nyní podle Berliner Morgenpost zjišťuje, kde všude v Německu bylo při krádežích použito hydraulické nářadí od zmíněné bavorské firmy, případně zda nebylo toto vybavení někde ukradeno.

Na lupiče, kteří 25. listopadu vykradli klenotnici v přízemí drážďanského Rezidenčního zámku, byla vypsána odměna 500 000 eur (12,8 milionu Kč). Klenoty patřily převážně saskému kurfiřtovi a polskému králi Augustu Silnému (1670–1733) a jeho synovi.

Jejich hodnota byla odhadnuta na půl miliardy eur (12,8 miliardy korun), podle odborníků je však jejich historická cena nevyčíslitelná.

Za největší ztráty muzeum označilo kord, polský Řád bílé orlice, ozdobu klobouku a přezky bot z diamantové série z 18. století.

Z briliantového souboru chybí nárameník, další náprsní polský Řád bílé orlice a ozdoba klobouku, ukradena byla rovněž velká náprsní brož královny Amálie Augusty s více než 600 brilianty a také část jejího náhrdelníku.

Osud lupu je stále nejasný a kvůli neprodejnosti šperků se mnozí odborníci obávají, že pachatelé drahokamy vytrhají a drahé kovy roztaví, aby předměty mohli rozprodat.

Přes noc okradli celé Sasko. Zloději vybrali drážďanskou klenotnici:

 

Odeslat komentář