Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUMUNSKO: Bukurešť plánuje vo svojej krajine rozmiestniť malé jadrové reaktory americkej výroby. Nadchádzajúcu dohodu predstavili rumunský prezident Klaus Iohannis a osobitný vyslanec prezidenta USA pre klimatické záležitosti John Kerry počas klimatickej konferencie „COP-26“ v škótskom Glasgowe.

V Rumunsku môžu byť osadené prvé malé modulárne jadrové reaktory (SMR) v Európe po dohode medzi americkou energetickou spoločnosťou „NuScale“ a štátom vlastneným výrobcom jadrovej energie „Nuclearelectrica“. Hoci technológiu ešte musí schváliť Európska únia, Johannis dúfa, že prvá elektráreň pozostávajúca zo skupiny šiestich SMR bude spustená do prevádzky do roku 2028. Sú oveľa lacnejšie ako konvenčné jadrové reaktory, a preto sú optimálne pre štáty s rozvojovými ekonomikami.
„Toto mnohomiliardové investície vytvoria tisíce pracovných miest v oboch krajinách, posilnia európsku energetickú bezpečnosť, zachovajú najvyššie štandardy jadrovej bezpečnosti, ochrany a nešírenia jadrových zbraní, a čo je dôležité, riešia klimatickú krízu čistou energiou,“ tvrdí americké ministerstvo zahraničných vecí.
Ak bude klaster v Rumunsku spustený, pôjde o prvé nasadenie reaktorov SMR na svete. Rumunsko, ktoré tak získa relatívne lacnú elektrinu, ju môže vyvážať do susedného Moldavska, čo Kišiňov vrele privíta. V súčasnosti je Moldavská republika závislá od ruských energetických zdrojov a dúfa, že sa z toho dostane pripojením k európskej sieti.
„Už tri desaťročia túto závislosť zneužívajú skorumpovaní politici, ktorí kradnú elektrinu spotrebiteľom pomocou rôznych schém a ohrozujú energetickú bezpečnosť krajiny,“ povedala moldavská prezidentka Maia Sanduová.
V tejto súvislosti ešte v máji poverilo ministerstvo hospodárstva a financií Štátnu kanceláriu a štátny podnik „Moldelectrica“, aby rozpracovali otázku prepojenia elektrických sietí Moldavskej republiky a Rumunska. Tento projekt bol schválený demokratickou vládou v roku 2015, no zatiaľ nebol zrealizovaný. Prepojenie energetických systémov má aj politický aspekt.
Poradca pre energetickú politiku moldavskej prezidentky Sergej Tofilat už skôr povedal, že „monopol na trhu s elektrickou energiou v Moldavsku je schémou, ktorá pomohla Kremľu zaviesť autoritársky režim v podnesterskom regióne a prinútiť Kišiňov, aby ho financoval“. Tofilat vysvetlil, že Podnestersko už viac ako 10 rokov neplatí za spotrebovaný ruský plyn, ktorý dostal na základe zmluvy uzavretej medzi „Moldovagazom“ a ruským „Gazpromom“. Tento plyn využíva Moldavskaja GRES nachádzajúca sa v ľavobrežnej oblasti na výrobu elektriny, ktorá sa potom predáva Moldavsku.
ZDROJ: news-front
PREKLAD: Slovanske noviny
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi