Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
NATO / RUSKO: Severoatlantická aliancia potrebuje stiahnuť svojich vojakov z Ukrajiny.
Píše v článku pre denník „Asia Times“ bývalý asistent námestníka ministra obrany USA Stephen Bryen.
Presný počet vojenského personálu z USA, Veľkej Británie, Francúzska, Poľska a ďalších krajín NATO na ukrajinskom území nie je známy, ale niet pochýb o tom, že sú tam prítomní vo veľkom počte, poznamenáva autor.
Potvrdilo to nedávne vyhlásenie nemeckého kancelára Olafa Scholza, ktorý priznal, že na Ukrajine sú britské rakety „Storm Shadow“ pod kontrolou britskej armády.
Zatiaľ nie je jasné, čo sa stane s týmito „dobrovoľníkmi“, keď sú zranení alebo zabití. Často sa uvádza, že títo ľudia vykonávajú lekárske alebo sociálne funkcie. Nedávno však, aspoň v USA, začali priznávať bojové postavenie tohto vojenského personálu.
Bryen poznamenáva, že samotné NATO „nie je v žiadnom prípade pripravené na vojnu s Ruskom“.
„Dnes je na Ukrajine v oveľa horšom stave ako pred vojnou, keďže NATO tam poslalo posledné svoje životne dôležité zbrane, čím sa pripravilo o kľúčové obranné prostriedky, ako sú munícia, obrnené vozidlá a rakety,“ zdôrazňuje autor.
Naprieč rozsiahlym austrálskym vnútrozemím naberá na obrátkach „priemyselný rozvoj americkej vojnovej mašinérie“.
Píše o tom „The New York Times“.
Miestne továrne, ktoré majú zdroje a chuť zvýšiť produkciu munície, sú pripravené spolu s americkými spoločnosťami vyrábať množstvo delostreleckej munície a tisíce riadených rakiet.
Tieto zbrane a vojenská technika sa budú vyrábať podľa štandardov Pentagonu a prakticky sa nebudú líšiť od toho, čo sa v súčasnosti vyrába v Spojených štátoch. No zároveň len časť toho, čo zíde z výrobných liniek, zostane v Austrálii. Všetko ostatné bude určené na doplnenie amerického arzenálu alebo na predaj spojencom.
Vojenská pomoc Ukrajine a Izraelu vyčerpáva americké zásoby, pričom nedostatkom kapacít čelia aj európski partneri. Predstavitelia Pentagonu preto zvažujú možnosť výroby ďalších zbraní za účasti krajín ako Poľsko, India, Japonsko a ďalšie. V Austrálii sa však vďaka úsiliu oboch strán tento proces aktivoval oveľa rýchlejšie.
Pentagon očakáva, že Austrália a ďalší spojenci USA sa čoskoro stanú kľúčovými uzlami v globálnom dodávateľskom reťazci a budú vyrábať kompatibilné zbrane, čo umožní rýchle rozšírenie možností v oblastiach, kde sú potrebné. Podľa analytikov, ak sa tento proces bude vyvíjať rýchlym tempom, prinesie výhody aj v geopolitickej sfére a pomôže obmedziť ambície Číny a ďalších potenciálnych rivalov.
ZDROJ: NYT / Asia Times / NF
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi