JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

O čom sa skutočne bavili Fico s Haščákom pri kole. Vybrané pasáže – prepis z Gorily

SLOVENSKO: Z takmer 39-hodinovej nahrávky Gorila, ktorá bola v stredu zverejnená na internete sme sa zamerali na pasáž, kedy sa v konšpiračnom byte údajne objavil líder Smeru-SD Robert Fico. S Jaroslavom Haščákom z Penty niekedy v období medzi rokmi 2005 a 2006 preberali politické trendy a možné kombinácie koalícii v nadchádzajúcich voľbách v roku 2006. Haščák sa podľa tejto verzie Gorily u Fica zaujímal o možnosti, ako by mohla Penta ďalej zveľaďovať svoj biznis v slovenskom zdravotníctve

Na úvod poznamenávame, že obaja údajní aktéri, investor Penty Jaroslav Haščák a líder Smeru-SD Robert Fico nikdy pravosť spisu či nahrávky Gorila nepotvrdili. Tento text pojednáva o hlavných bodoch rozhovoru medzi osobami na nahrávke zverejnenej 16. októbra 2019. Nie je vylúčené, že existujú aj iné verzie nahrávky.

V úvode rozhovoru sa Haščák pýta Fica, čo si dá na pitie. Politik uviedol, že najradšej “obyčajnú kolu”, ktorú mu hostiteľ aj ponúkol. Fico v nahrávke Haščákovi vyká a rozpráva sa s ním ako s pomerne neznámym, no veľmi rešpektovaným človekom. V úvode sa rozoberajú najmä osoby, ktoré majú stáť v pozadí Smeru-SD a “čistiace procesy”, ktoré Fico v tom čase realizoval vo svojej strane. Haščák povedal, že si to všimol a spýtal sa, čo sa stalo s Fedorom? (pravdepodobne Flašíkom pozn.)” Dôvodom bolo podľa Fica “vyberanie peňazí” a to, že tie končili v súkromných vreckách. Fico preto zvolal predsedníctvo, kde situáciu riešil čistkami v strane.

Keď prišlo ku téme možného štiepenia Smeru-SD, Fico sa opýtal Haščáka, kto by podla neho mal na to, vytvoriť nejakú silnú platformu vo vnútri Smeru. V nahrávke doslova hovorí: “O Kaliňáka a Pašku, o tých sa postarám.” Haščáka napadlo, či by takýto potenciál nemala Monika Beňová. Fico to odmietol a označil súčasnú poslankyňu EP za politicky “mŕtvu žena”, ktorej výtlak odhadol na približne 2 percentá. “Keď som jej povedal, že nebude na kandidátke dve hodiny jačala, vrešťala a plakala,” dodal.

Z nahrávky je evidentné, že finančná skupina Penta sa enormne zaujímala o slovenskú politiku. Pravidelne si dávala vypracovať rôzne vlastné prieskumy verejnej mienky a Haščák dokonca disponoval vlastným volebným modelom s aktuálnym prepočtom na poslanecké mandáty, s ktorým sa pochválil aj pred Ficom. V tomto modeli odhadoval, že vládu zostavia Smer-SD, KDH a “Maďari”. Tento predpoklad jednak investorovi Penty nevyšiel a jednak ho hneď na stretnutí Fico v podstate odmietol, keď naznačil veľké nezhody s KDH.

“Bol by som veľmi opatrný, čo sa týka spolupráce s KDH,” povedal Fico s tým, že má problém najmä s osobou Daniela Lipšica. Uviedol príklad z jednej z diskusných relácii, kde sa pred vysielaním s Lipšicom dohodli, že každý si bude prezentovať len svoju agendu, no Lipšic napriek tomu útočil. Fico mu po relácii povedal, že vyzeral tak, že sa ho bála aj frajerka, nie to ešte voliči. Fico naznačil, že reálnejšie vidí prípadnú koalíciu s SDKÚ, ktoré dlho kritizoval. “Viem sa dohodnúť s chlapcami, ktorí sú v SDKÚ, ale neviem si predstaviť dohodu s Lipšicom a Minárikom,” dodal.

Fico sa vyjadril aj k tomu, prečo Smer v tom čase zdôrazňoval pronárodný akcent. “Keby sme nerobili národnú politiku, Jano Slota má 15 %, musíme Janovi brať hlasy,” uviedol. Týmto argumentoval aj v otázke, či by šiel do koalície s maďarskými stranami. Vysvetlil, že by tým zadarmo odovzdal ťažko vybojované pronárodné hlasy.

Fico sa s Haščákom debatoval aj Ivanovi Miklošovi. Podla Haščáka bol Mikloš oveľa menší hráč ako si mysli Fico. Ten ho v nahrávke označil za “šikovného zlodeja” a pripomenul, že Mikloš narýchlo prišiel v parlamente s tým, aby sa zrušil fond, do ktorého platia poisťovne 8 %. Fico naznačil, že Mikloš to mohol robiť s vedľajším úmyslom, čo Haščák skôr odmietol. Haščak hovoril, že za tým nie je Mikloš, aj keď ešte z perdchádzajúcej vlády bol v niektorých veciach ale v tejto vraj nie. Z Haščákovych slov vyplynulo, Mikloš nebol v biznisoch partnerom Dzruindovej skupiny. Oveľa väčší hráč je podla neho Zajac (myslel pravdepodobne Rudolfa Zajaca, exministra zdravotníctva za ANO).

Kľúčovou témou rozhovoru bolo zdravotníctvo a aktivity Penty v tomto sektore. Fico hovorí, že sprostredkuje Hačšákovi rokovanie s dnes už nebohým Pavlom Paškom, ktorého Haščák predtým príliš nepoznal. Fico hovorí o Paškovi ako o kandidátovi Smeru na post ministra zdravotníctva, no jedných dychom dodáva, že to nie je priorita Smeru. Haščák presviedča Fica, aby Smer prejavil väčší záujem o rezort zdravotníctva, keďže v ňom sa podľa neho dajú urobiť rýchlo účinné reformy a prezentovať ich pred voličmi.

Haščák Ficovi hovori, že chce len to, aby Penta mohla podnikať v zdravotníctve so 7 alebo 8 percentnou maržou. Opýtal sa Fica, či v tomto nehrozí nejaký konflikt záujmom s Jurajom Širokým. Fico odpovedal, že Široký sa nezaujíma o zdravotníctvo. Fico potvrdil, že Paška ovláda sieť firiem  a lekárni, kde v tom čase začala pôsobiť aj Penta. Fico doplnil, že Paška ma dobre rozbehnutý biznis v tomto sektore na ukrajinskom trhu a začína podnikať aj na trhu vo Veľkej Británii.

V súvislosti s Paškom Fico priznal, že mu dôveruje viac ako Róbertovi Kaliňákovi a že Paška dovtedy vždy dodržal slovo. Haščák položil otázku, či Paška bude chcieť, aby mu Penta urobila priestor na trhu, na čo Fico hovorí, že Paška je racionálny typ človeka a že neurobí žiadnu hlúposť, ktorá by ho politicky položila, ale dodal, že z dlhodobého hľadiska bude mať záujem o spomínaný “priestor na trhu”. Haščak na to hovori, že korumpovať by ho preto nebol správny postup. Obaja aktéri sa z tohto stretnutia rozišli s tým, že Haščák poskytne Ficovi svoje vlastné interné prieskumy a Fico dá vedieť Paškovi o Haščákovom záujme o oblasť zdravotníctva.

Odeslat komentář