JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

O vydaní Assangea rozhodnú v januári, hrozí mu 175 rokov väzenia. Za to, že priniesol informácie o zločinoch a zločincoch, ktorí ho chcú teraz priviezť a súdiť

VELKÁ BRITÁNIE: Britský súd rozhodne o vydaní zakladateľa webstránky WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov 4. januára. V USA je stíhaný za špionáž a nezákonné zverejnenie tajných dokumentov. Podľa miestnych zákonov mu hrozí až 175 rokov väzenia.

V Spojenom kráľovstve sa práve skončila štvortýždňová fáza súdneho procesu, počas ktorej okrem iných úkonov vypočúvali svedkov. Sudkyňa uviedla, že ak Assangeovi právnici nepodajú žiadosť o prepustenie na kauciu, obvinený zostane do 4. januára vo väzbe.

Zakldateľa servera WikiLeaks pôvodne zatkli v roku 2012 pre obvinenia zo sexuálnych deliktov vo Švédsku. Neskôr ho prepustili na kauciu, čo Assange využil a skryl sa na ekvádorskej ambasáde v Londýne, pričom požiadal o azyl. Obvinenia zo sexuálnych zločinov odmietal a vyhlásil ich za vykonštruované.

Švédska prokuratúra po rokoch trestné stíhanie zastavila. Pobytom na ambasáde sa Assange naďalej snažil zabrániť svojmu vydaniu do USA. Ekvádor mu však vlani odoprel azyl a opäť ho zadržala britská polícia na základe amerického zatykača. Aj v prípade špionáže sa však cíti nevinný a obvinenia považuje za politicky motivované.

Odeslat komentář