JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Občania v USA formujú domobrany, hrozba občianskej vojny sa stáva reálnou

USA: Keďže oficiálne ozbrojené zložky nedokážu v amerických mestách nastoliť poriadok a zamedziť rabovaniu a ničeniu historických pamiatok, niektorí občania sa začali organizovať a vytvárať akčné skupiny, či jednotky domobrany. Informuje o tom aj český nezávislý magazín Protiproud.

Jedna z takých skupín vznikla v Seattli, pričom si dala za úlohu „vyčistiť“ tamojšiu autonómnu oblasť CHAZ, vyhlásenú ultraľavicovými a liberálnymi rebelmi. Protiproud k tomu píše:

„„Všem, kdo se považují za americké vlastence! Ráno 4. července, v Den nezávislosti, se sejdeme na Kapitolském pahorku, abychom vyjádřili náš protest proti těm, kteří nezákonně zabavili státní majetek a terorizují malé podnikatele. Projdeme skrze CHAZ s americkými vlajkami a přitom vyčistíme památky, které na území CHAZ utrpěly vandalismem a graffiti. Dáme Antifě najevo, že nemohou zastrašit obyvatele Seattlu! Pozor: na akci jsou zváni všichni američtí vlastenci bez výjimky. Doporučuje se vzít si s sebou: vodu, občerstvení, pytle na odpadky, prostředky pro odstraňování graffiti, vlajky a další vlastenecké symboly,“ zní oznámení skupiny osvoboditelů Seattlu na sociálních sítích.“

Táto skupina je čisto pacifistická, viaceré obranné skupiny sú však ozbrojené. Americké mainstreamové médiá ich označujú za nebezpečných pravicových extrémistov. Príklad takéhoto popisu uvádza Protiproud takto:

„“Nebezpečí, jaké představují ozbrojení pravicoví radikálové pro společnost, se ukázalo v celé své kráse tento týden v Albuquerque – městě, kde byl v souvislosti se střelbou na ulicích zatčen jednatřicetiletý muž. V důsledku střelby byl zraněn pokojný protestující, který klidně navrhoval strhnout sochu španělského conquistadora na ulicích Albuquerque. Mezi protestujícími podporujícími tuto myšlenku a členy nebezpečné pravicové skupiny, která se nazývá Civilní stráž Nového Mexika, došlo ke konfrontaci. Jedná se o jednu z organizací domobrany, která vznikla v reakci na nedávné protesty, z nichž jen velmi málo se změnilo v pogromy a loupení. Společnost nepotřebuje takovéto reakce na pogromy a loupeže, říkají místní aktivisté. Neohrožují pouze jejich bezpečnost a právo na svobodu projevu. Snižuje to také šanci, že se nakonec hnutí vyvolané policejním zavražděním George Floyda rozšíří mimo velké metropolitní oblasti – na místa jako je Omak, nebo Bethel v Ohiu – vesnice s 2800 obyvateli. Tam nedávno protest na počest Floyda vylákal do ulic protiakci sedmi set ‚antiliberálů‘. Pokud protestující nejsou dostatečně zralí, pokud je jejich skupina malá nebo plachá, potom pravicoví radikálové mohou u těchto průkopníků hnutí za rasovou spravedlnost vyvolat hrůzu, – říká Judith Hailmanová, výkonná ředitelka Státního projektu za rasovou rovnost v Montaně. Podle této dámy, bývalé policejní důstojnice, je zmíněný projekt v celém státě jediná nekomerční organizace, která zastupuje černošské občany,“ píše v témže článku The Washington Post.“

Domobrany sa formujú najmä v menších, konzervatívnejšie založených amerických mestách, tak ako hnutie BLM postupuje viac do vnútrozemia. Pokiaľ sa jeho kriminálne aktivity nepodarí zastaviť štátnej moci, hrozí eskalácia napätia, až po prípadné vypuknutie občianskej vojny.

Odeslat komentář