JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Odkud pocházejí peníze pro Milion chvilek? Podezřelé netransparentní financování!

ČESKO: Mikuláš Minář se prezentuje jako ten, kdo chce zachránit a zkultivovat českou demokracii. Z letenské tribuny chrlil, jaké zásady by ostatní měli dodržovat a co se smí nebo nesmí stát, aby Milion chvilek opět nezavelel do ulic. Jenže fungování jeho spolku ukazuje, že si kritizované papalášské návyky sám začíná celkem zdatně osvojovat.

Mikuláš Minář je již několik měsíců placen spolkem Milion chvilek pro demokracii, stejně jako další lidé.

V roce 2017 čtyřiadvacetiletý Mikuláš Minář přerušil studia literatury a filozofie na Filosofické fakultě a vrhl se do občanských aktivit.

Jak již ParlamentníListy.cz psaly, přihlásil se do soutěže Hledá se LEADr neziskové organizace Člověk v tísni, kde neuspěl, ale na začátku následujícího roku založil spolek Milion chvilek.

6. 1. 2018 byl Mikuláš Minář zvolen předsedou spolku Milion chvilek a od té chvíle vystupuje jako jeho hlavní tvář. Volbu provedlo celkem pět osob, a to jednohlasně. Stejně jednohlasně byly přijaty i stanovy, které sepsal osobně Mikuláš Minář. Rovněž je majitelem ochranné známky na název Milion chvilek. Za obojí přitom kritizuje premiéra Babiše, jak upozornil web Expres.cz.

Když se ovšem na stránkách hnutí lidé zajímali, kolik si předseda vyplácí, nepochodili. „Mzdy ani pracovní smlouvy jednotlivých osob však nezveřejňujeme kvůli ochraně těchto lidí a kvůli možné manipulaci s takovými informacemi,“ odepsal jim spolek.

Milion chvilek má zřízený transparentní účet, na který jim občané posílají příspěvky a kterým již protekly miliony korun. Kdo by ale čekal, že se z něj transparentně budou platit i mzdy Minářovi a dalším, ten je na omylu.

Milion chvilek má ještě jeden účet, neveřejný a podléhající ochraně bankovního tajemství. A právě z něj jsou funkcionáři vypláceni. „Dnes nevíme, kdo tedy těch osm lidí vlastně platí, tedy kdo je jejich zaměstnavatel, kterému skládají účty a vykazují práci,“ kroutí hlavou advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která přiznává, že ji ani nenapadlo, že by někdo mohl s účty čachrovat takovým způsobem.

„Nahlédla jsem na popud diskutujících do transparentního účtu Milionu chvilek, kam lidé posílají peníze. A našla výdaje – letáky, nájmy, zvuková technika… Mzdy žádné. Musím přiznat, že mne nenapadlo, že by platy nebyly hrazeny z tohoto trasnparentního účtu,“ napsala advokátka.

Nejde jenom o mzdy. Z netransparentního účtu je totiž hrazeno mnoho dalších věcí. Základní rozdělení je takové, že náklady na demonstrace a jednorázové akce jsou placeny z transparentního účtu, na který se chvilkařům sbírají babičky po stokorunách. Provoz spolku, platy funkcionářů a vše, co se nazývá „dlouhodobá činnost“, jsou ale placeny z účtu, na který není vidět. Chvilkaři ale slibují, že jednou se vše objeví ve výroční zprávě.

Zdůvodnění Milionu chvilek:

Proč? Sami chvilkaři to vysvětlují tím, že potřebují chránit své smluvní partnery.

Své smluvní partnery chrání tak dokonale, že nikdo neví, jací ti partneři jsou. A vzhledem k tomu, že Milion chvilek pro demokracii organizuje milionové demonstrace, úkoluje sněmovní strany a domáhá se televizní konfrontace s předsedou vlády, vzniká pochopitelně otázka, kdo tento spolek vlastně platí.

Pokud by Milion chvilek byl politickou stranou nebo hnutím, musel by vést své výdaje výhradně na transparentním účtu. Jenže Minářovo seskupení vystupuje jako spolek podle občanského zákoníku a ty tato přísná pravidla dodržovat nemusejí, jak podotýká Expres.cz.

Čachry s účty otevřeně přiznávají samotní chvilkaři. Na jejich webovkách přímo stojí, že pokud budete přispívat „pravidelným měsíčním darem“, bude tato pravidelná měsíční částka připisována na běžný účet, na transparentním, kde by po něm mohli třeba šťourat novináři, se neobjeví.

Tvrzení Mikuláše Mináře od Zuzany Tvarůžkové, že „nás platí lidé, kteří chodí na naše akce, a veškerý provoz je hrazen drobnými soukromými dárci“, lze ale už jen slovy o obchodních partnerech považovat za vyvrácenou nepravdu.

Odeslat komentář