JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Oficiálně přiznané počty: koronavirus zabil už 132 lidí, přes 6000 nakažených

ČÍNA: Počet obětí i nakažených novým typem koronaviru stále stoupá. Z nejčerstvějších údajů vyplývá, že v Číně si virus vyžádal životy 132 lidí, dalších téměř 6000 je nakažených, píše agentura DPA. Lékaři upozorňují, že epidemie bude trvat ještě několik měsíců, minimálně do jara, ale spíše až do léta a onemocní další desetitisíce lidí. Britská společnost British Airways zrušila s okamžitou platností všechny lety do Číny. Vývoj kolem nákazy sledujeme on-line.

12:16 – Podle ministerstva zdravotnictví bylo 20 vzorků testovaných dosud v ČR kvůli podezření na koronavirus negativních. Na výsledky dalších čtyř se čeká.

11:51 – České ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Reaguje tak na zvýšení riziko nákazy novým koronavirem, který v zemi vyvolal epidemii.

10:56 – Italští hoteliéři se obávají ztrát, do nichž se mohou propadnout kvůli současné situaci s nákazou novým koronavirem. Máme mnoho zrušených rezervací a přibývají storna především od skupin a cestovních kanceláří,“ uvedl prezident svazu hotelů Bernabò Bocca a pokračoval: „Připravujeme se na vážné škody a rozhodně to nebudou malé ztráty.“

Čínští turisté jsou pro Itálii jedním z nejvýznamnějších klientů. Města jako Řím či Benátky milují a v období mimo turistickou sezónu, kam spadají oslavy čínského nového roku, přináší Itálii značné finance, připomíná agentura ANSA. Čínští turisté utratili v roce 2018 v Itálii 650 milionů euro. Zemi v ten rok navštívilo 5,3 milionu Číňanů.

10:24 –  Pekingu přibývá pacientů nakažených koronavirem, oznámily zdravotní služby města. V čínské metropoli je nově 11 případů, celkem jich je 102.

9:56 – Další žena s podezřením na koronavirus byla hospitalizována v pražské Nemocnici na Bulovce. Nyní se čeká na výsledky testů. V Praze se prověřovalo od pátku sedm lidí.

9:42 – Češi začali kvůli šíření koronaviru odkládat své cesty do Číny, úplně je zatím neruší, uvedli prodejci letenek. Zájem o nové letenky je mizivý.

9:11 – Epidemie koronaviru nepříjemně dopadá na německé koncerny, které mají čínské zaměstnance nebo spolupracují s čínskými podniky. Ty nechávají čínské zaměstnance pracovat z domova a ruší služební cesty do Číny.

8:51 – Čína předala Rusku informace o genomu nového koronaviru, který se od prosince šíří z Číny. Obě země začaly pracovat na přípravě vakcíny.

8:50 – Čínský odborník na respirační onemocnění Čung Nan-šan řekl, že přibližně za týden nebo deset dní epidemie dosáhne vrcholu a potom výskyt nových případů opadne. Jiní předpokládají, že virus bude řádit do léta.

8:48 – Odborníci se dohadují, zda by se měl kvůli koronaviru vyhlásit stav nouze. Jedni upozorňují na komplikace s tím spojené, další naopak na to, že argumenty, které WHO už dvakrát vznesla proti vyhlášení, už padly.

8:46 – Společnost Volkswagen pozastavila do odvolání všechny služební cesty svých zaměstnanců do Číny i v rámci této země. Firma současně rozhodla, že její pracovníci v Pekingu budou od pondělí až do 17. února pracovat z domova.

8:38 – Britská letecká společnost British Airways oznámila, že s okamžitou platností ruší kvůli epidemii koronaviru všechny přímé spoje s pevninskou Čínou. Učinila tak krátce poté, co britské ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby Britové do země necestovali, pokud to není nezbytně nutné. Na stránkách britských aerolinek nyní není možnost rezervovat lety do Číny v lednu ani v únoru.

8:30 – „Epidemie bude trvat minimálně do jara, ale spíše až do léta, teprve potom ustoupí,“ řekl David Fisman z university v Torontu, který je autorem analýzy viru pro Mezinárodní společnost infekčních chorob.

Souhlasí s ním také Alessandro Vespignani z Northeastern University v Bostonu, který je součástí skupiny zkoumající nový typ koronaviru. „To není něco, co skončí příští týden nebo příští měsíc,“ uvedl. Jejich slova potvrzují i nejnovější statistické údaje.

U zhruba deseti tisíc lidí je podezření, že jsou nakažení. Čeká se na výsledky testů. V Česku se zatím žádné podezření nepotvrdilo.

5:15 – Japonsko a Spojené státy zahájily evakuaci svých občanů z Číny. V Tokiu přistál ve středu charterový letoun s více než dvěma stovkami Japonců na palubě, kteří opustili Wu-chan, epicentrum nákazy. Pro zbývajících 450 japonská vláda zařizuje další letadla.

Brzo ráno odstartoval z města také letoun se 240 občany Spojených států. Letadlo si objednala vláda ve Washingtonu pro evakuaci zaměstnanců amerického konzulátu ve Wu-chanu a dalších Američanů. Během mezipřistání pro tankování ve městě Anchorage na Aljašce podstoupí cestující další kontrolu, zda nepřenášejí virus. Ve Wu-chanu žije kolem tisícovky Američanů, připomíná DPA.

Evakuaci svých občanů plánují i další země, například Francie či Německo.

Ve snaze zabránit šíření nákazy, čínské úřady izolovaly kromě Wu-chanu i dalších 16 měst. V karanténě se nachází kolem 50 milionů lidí.

Vědci z australského Ústavu Petera Dohertyho pro infekce a imunitu podle agentury DPA oznámili, že se jim podařilo koronavirus vyšlechtit v laboratorních podmínkách. Nyní mohou ve spolupráci s ostatními odborníky a Světovou zdravotnickou organizací (WHO) hledat lék, který by proti viru fungoval.

Odeslat komentář