Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Povodňová situace v Česku se zvolna uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí. Nejhorší situace je na jihu Čech, kde začal přetékat rybník Rožmberk. Voda se zatím volně rozlévá do krajiny. O případné evakuaci Veselí nad Lužnicí, které voda z rybníka ohrožuje, rozhodne město ve středu. Jinde začínají sčítat škody. Podle moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) by mohly jít do desítek miliard korun. O miliardových škodách mluví i opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO). Pojištěné škody dosáhnou podle prvních odhadů 17 miliard Kč. V zemi jsou stále desetitisíce domácností bez proudu, přetrvávají problémy v dopravě, uzavřené jsou desítky škol.
Rybník Rožmberk začal přetékat bezpečnostním přelivem dopoledne. Má trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane voda do první obce, kterou je Lužnice na Jindřichohradecku s přibližně 400 obyvateli. Zasáhnout by tam ale mohla jen pár objektů. Dále po proudu ležícímu městu Veselí nad Lužnicí na Táborsku hrozí evakuace tisícovky obyvatel. Odpoledne měla začít přetékat voda přes stavidla Brněnské přehrady. Energetici ale nakonec odstranili technickou závadu na vodní elektrárně v hrázi. Voda se tak přes stavidla pravděpodobně nedostane.
Uklidňuje se situace v Ostravě, začíná se pracovat na likvidaci následků. Město rozmisťuje velkoobjemové kontejnery, sběrné dvory navýší svou kapacitu a prodlouží otevírací dobu. Ostrava je ale stále bez tepla a teplé vody. Zatím není možné říct, kdy budou obnoveny dodávky ze zaplavené Elektrárny Třebovice. Opava, kterou velká voda citelně zasáhla, přijde o důležitý most v Ratibořské ulici. Velká voda ho natolik poničila, že jej bude nutné zbourat.
V Moravskoslezském a Olomouckém kraji zůstává neprůjezdných pět úseků silnic první třídy a dálnice vedoucí přes Ostravu na hranici s Polskem. Ve Zlínském kraji jsou po povodních všechny silnice opět sjízdné.
Bez elektřiny bylo v Česku dnes po poledni 56.000 domácností. Je mezi nimi i většina Bohumína na Karvinsku. Důvodem je zaplavená elektrorozvodna v městské části Pudlov, která nemá dokončenou protipovodňovou ochranu. Město pro obyvatele zprovoznilo několik center, kde si mohou dobít telefony či powerbanky. Při odstraňování následků povodní bude žádat o pomoc vojáků. Asi měsíc bez elektřiny a funkčního vodovodu bude podle odhadů obec Široká Niva na Bruntálsku. Voda tam strhla několik domů, další jsou poškozené. Zničené jsou téměř všechny mosty. Bez vody a elektřiny zůstává obec Karlovice na Bruntálsku, kde v neděli voda strhla několik domů a mostů. Do Karlovic dorazili první dobrovolníci připravení pomáhat.
V Jihlavě je omezený chod magistrátu. Radnice sdělila, že se potrhalo páteřní internetové vedení do kraje, pravděpodobně kvůli sesuvu podmáčené půdy. Potíže s internetem dopoledne řešil také krajský úřad. V Kroměříži zůstanou ve středu uzavřené dvě základní školy, ostatní se otevřou. Na Jesenicku, kde byly školní budovy vytopené, se školáci do lavic hned tak nevrátí. Problémy budou podle starostů s umístěním volebních místností.
V zaplavených oblastech se také připravuje očkování proti žloutence typu A, bude zdarma a dobrovolné. Řeší se i dodávky léků a krajské hygienické stanice se chystají na testování studní. Správa státních hmotných rezerv ráno aktivovala krizový informační systém KRIZKOM, přes který nyní mohou povodněmi zasažené obce a kraje žádat o techniku ze státních rezerv.
Česká asociace pojišťoven dnes uvedla, že pojištěné škody po záplavách dosáhnou podle prvních odhadů 17 miliard Kč. Přibližně polovinu těchto škod mají domácnosti a druhou část podniky. Pro pojišťovny byly největší katastrofou v historii ČR povodně ze srpna 2002. Za ně vyplatily 36,7 miliardy Kč. Státnímu podniku Lesy České republiky podle prvních odhadů povodně způsobily škody na majetku za více než 200 milionů korun. Svaz průmyslu a dopravy ČR chce u vlády pro poškozené firmy vyjednat podporu. Navrhuje bezúročné půjčky, odklad daňové povinnosti nebo program na pomoc s událostmi, jež by nepokryla pojišťovna.
Minimálně 95 milionů korun lidé dosud poslali do sbírek, které na pomoc lidem postiženým nynějšími záplavami v Česku zorganizovaly nevládní organizace. Více než polovinu uvedené částky k dnešku vybrala organizace Člověka v tísni a téměř 20 milionů Charita ČR.
Předpověď počasí na další dny je v České republice dobrá. Pršet má už pouze výjimečně. Povodňových stavů v Česku během dnešního dne opět ubylo. V 16:00 byl některý z povodňových stupňů na 137 místech, což je asi o 23 méně než ráno. Ohrožení platí na jihu Čech a také na Dyji, na Moravě od Olomouce a na dolním Labi. Povodňový stupeň ohrožení zůstává na 34 místech.
Záplavy v Evropě mají 22 obětí, povodeň se začíná přesouvat na dolní úseky řek
Dolní Rakousy dnes oznámily pátou a šestou oběť povodní, jimiž jsou 81letá žena z obce Würmla nedaleko Tullnu a muž nalezený v Dunaji u obce Marbach an der Donau. Povodňová situace se postupně zlepšuje a hladiny rozvodněných toků začaly opadat, uvedla hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. Situace je i tak místy dramatická, kvůli nebezpečí zaplavení bylo v této spolkové zemi v noci na dnešek evakuováno sedm vesnic a obcí.
V polském městě Nisa se v noci na dnešek stovky obyvatel zapojily spolu s vojáky a hasiči do oprav a zpevnění poškozené protipovodňové hráze, jejíž zhroucení by vedlo k zaplavení centra města. Podařilo se tomu zabránit. Kladská Nisa dnes od okolního světa odřízla obec Lewin Brzeski, která je z 80 procent pod vodou. Napjatá je situace i na řece Bobr na západě Polska zejména ve městě Szprotawa.
Na jihu Polska, u obce Wawrzeńczyce asi 35 kilometrů jihozápadně od Vratislavi, se protrhla hráz na řece Strzegomka a přívaly vod strhly i místní most. Strzegomka je přítokem řeky Bystrzyca, která se vlévá do Odry ve Vratislavi. Odra má dnes kulminovat ve městě Opole a ve středu ve Vratislavi, kde se dnes do zpevňování hrází zapojila armáda.
V Polsku podle policie zemřelo v důsledku povodní šest lidí, úřady v Kladsku mluví ale o nejméně deseti mrtvých. Premiér Donald Tusk vyzval úřady, aby zakročily proti rabování, které bylo zjištěno na některých velkou vodou zasažených místech.
Hladina Dunaje v Bratislavě v noci na dnešek kulminovala na úrovni 9,7 metru a škody způsobené nepříznivým počasím dosáhly na Slovensku kolem 20 milionů eur (půl miliardy korun), uvedl ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Dunaj tak nepřekonal své dosavadní maximum z roku 2013, kdy ve slovenské metropoli vystoupal na více než deset metrů. I tehdy město ochránily mobilní protipovodňové bariéry, které slovenští vodohospodáři postavili také v uplynulých dnech. Podle meteorologů Dunaj bude ještě dál stoupat na jižním Slovensku.
Na příchod povodňové vlny se připravuje také maďarská metropole. Tisíce dobrovolníků pomáhají v Budapešti a v desítkách obcí na břehu řeky plnit pytle s pískem. Ve městech Visegrád a Szentendre severně od Budapešti úřady nainstalovaly mobilní hráze.
Počet obětí záplav způsobených tlakovou níží Boris vzrostl v Rumunsku. Sedmou oběť nalezli záchranáři v nejpostiženější župě Galatsi na východě země. Stav ohrožení vyhlásily úřady nejen v této v župě, ale také v župách Jasy a Vaslui. V některých oblastech východního Rumunska napršelo za 12 hodin až 170 milimetrů srážek, což bývá úhrn za několik měsíců.
V Sasku dál pomalu stoupá hladina Labe, kterým přitéká voda z Česka. V Drážďanech je už téměř na 5,9 metru, normální stav je přitom zhruba 1,5 až dva metry. Podle dnešní prognózy zemského povodňového centra se ale saská metropole nemusí připravovat na čtvrtý, nejhorší stupeň povodňového nebezpečí. Zvýšenou hladinu hlásí také další místa v Sasku na Lužické Nise a Černém Halštrově. Vydatný déšť z posledních dní zvýšil také hladiny řek na východě Bavorska, v Pasově v noci na dnešek překročil Dunaj třetí povodňový stupeň.
Sasko dnes kvůli povodním nabídlo pomoc Ústeckému a Libereckému kraji. Ani jeden z českých krajů ji ale zatím nepřijme.
Česká policie oficiálně potvrdila smrt tří osob v důsledku záplav.
„Volala na nás a najednou nebyla.“ Seniorku z Kobylé smetla rozbouřená řeka
Před očima obyvatel Kobylé nad Vidnavkou zmizela v neděli ráno seniorka, kterou z rozbořeného domu smetla rozbouřená Vidnávka. Ženu přitom evakuovali včas hasiči do protějšího kulturního domu, těsně před povodňovou vlnou se však rozhodla vrátit zpět domů. Pak už jí pomoci nebylo. Volala na nás a najednou nebyla, řekli svědci události. Dosud ji nikdo nenašel. Obec živel zpustošil a rozdělil na dvě poloviny. Vzal s sebou i všechny mosty. Byl to masakr, řekl velitel dobrovolných hasičů Rudolf Palička.
Živel vtrhl do obce v neděli ráno, chvíli poté, co voda opadla. „Ještě jsem stihl chlapům říct paráda, voda klesá. Ale za čtvrt hodiny to bylo o metr výš, za deset minut to bylo už všude,“ popsal Palička. Dobrovolní hasiči do bezpečí evakuovali už v sobotu večer 22 důchodců, seniorka se rozhodla odejít domů bohužel v osudnou chvíli, kdy voda opadávala. „Když přišla voda, naši chlapi se k ní už nemohli dostat, voda už tady lítala tryskem do vzduchu,“ uvedl velitel.
S něčím takovým jsem se ještě nesetkal, popisuje voják situaci v Jeseníku
Česká armáda vyslala do Jeseníku, který byl těžce postižen následky povodně, přes čtyřicet vojáků a těžkou techniku. V jedenáct dopoledne už byli v České Vsi, části Jeseníku. Od té doby odklízejí to nejhorší, co tu velká voda v posledních dnech zanechala. Podle slov kapitána Michala Suchánka ze 153. ženijního praporu Olomouc jsou následky mnohem ničivější než v roce 1997 i 2002.
Vojáci do České Vsi dovezli v pondělí dva sklápěče T-815 S3, traktorbagr, malý smykový nakladač a těžký vůz Tatra T-815 UDS. Dnes dorazí dalších 44 jejich kolegů se dvanácti kusy techniky.
„Budou rozděleni do skupin a větší část z nich bude vykonávat manuální práce a pomáhat s vyklízením a úklidem domů, které povodeň zasáhla,“ upřesnil Michal Suchánek. Jeho tým má dnes za úkol vybudovat v České Vsi směrem na Jeseník náhradní komunikaci v místě, kde rozvodněná Bělá strhla původní silnici. „Sklápěče nám navážejí materiál, traktorbagr rozhrnuje a srovnává povrch a ‚údééeska‘ vytváří nájezd k rodinnému domu,“ doplnil.
Horší, než v roce 1997 i 2002
„Vím, že voda dokáže napáchat strašné škody, zažil jsem povodně v roce 1997 i 2002. Ale s něčím takovým jsem se ještě nesetkal,“ říká. Složité podle něj bylo už jen se na těžko přístupné místo během včerejška dostat. I s technikou se proto vydali přes les, část trasy jeli kvůli zničeným cestám nestandardně přímo Priessnitzovými lázněmi. „Lidé naši kolonu sledovali překvapeně, někteří i mávali. Nestává se často, aby centrem lázeňského komplexu projížděla vojenská kolona,“ líčí.
Jakmile dorazili na místo, hned začali pracovat. Hlavní silnici řeka úplně podemlela a zničila, vojáci tedy „údéeskou“ nejprve sloupávali zbylou vrchní asfaltovou krustu a podklad připravili na vybudování nové náhradní komunikace.
Dva sklápěče také celý den odvážely řekou Bělá nanesené bahno. „Je ho tu všude strašně moc. Pocházím ze zdejšího kraje a pamatuji povodně v devadesátém sedmém. Tehdy přišla velká voda, rozšířilo se koryto řeky, strhlo mosty, sebralo pár domů a voda se vrátila zpět. Teď přišla velká vlna, která se zvedla a rozlila po obrovské ploše. A po ní zůstaly hromady bahna, které, co v domě pokryje, musíte vyhodit,“ říká.
Tornádo napáchalo méně škod
Co rozvodněný tok napáchal, překvapilo i jeho kolegy, kteří mají zkušenosti s nasazením po ničivém tornádu. „Viděli jsme místo, kde vedla cesta. A že tam předtím byla, jsme poznali jen podle inženýrských sítí, které visely nad hladinou. Viděli jsme ruiny domů, tlustou vrstvou bahna pokryté zahrady a fotbalové hřiště. A vše, co řeka přinesla, zaklíněné do plotů a dalších překážek,“ říká s povzdechem.
Přemýšlet nad tím, co během dne viděli, mají ale vojáci čas až po skončení šichty. „Nepřijeli jsme sem plakat. Jakmile jsme dorazili a převzali od šéfa hasičů úkoly, začali jsme makat. Měli bychom tu být minimálně týden a čeká nás hodně práce. Poté pravděpodobně budeme vystřídáni kolegy. Aby se vše dalo do pořádku, bude to stát spoustu práce a úsilí a bude se tu hodit každá pomocná ruka,“ uvažuje kapitán Michal Suchánek.
FOTO: Zatopená dálnice a pomalu opadávající voda stále trápí Bohumín
Stejně jako další zasažené obce v Česku i slezský Bohumín se nyní musí vypořádat s povodňovou kalamitou, která ho zastihla v posledních dnech. Voda v některých částech města opadá jen pozvolna, v jiných už obyvatelé vyhazují mokrý zničený nábytek.
Ačkoliv na několika místech republiky zůstávají metry vody, většina Česka se z následků katastrofálních povodní začíná už vzpamatovávat. Svízelná, ne však vážná ve srovnání s východem republiky je situace dál v jižních Čechách, kde přetéká rybník Rožmberk. Na miliardy korun vyčíslili škody v těžce zasaženém Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Poničený majetek tu místní s dobrovolníky čistí od nánosů bahna.
ZDROJ: ČHMÚ / ČTK / iDnes /
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi