JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Orbán: Migračný tlak opäť stúpa, požiadame V4 o pomoc pri ochrane hraníc

MAĎARSKO: Maďarský premiér zdôraznil, že v uplynulom období zadržali maďarskí policajti a vojaci denne vyše sto narušiteľov hraníc.

Tlak migrantov na maďarské hranice opäť stúpa. Maďarská vláda preto rozhodla, že posilní počet vojakov na srbsko-maďarských hraniciach a aktivuje žiadosť adresovanú krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) o pomoc pri ochrane svojich južných hraníc.

Povedal to vo štvrtok v Budapešti na medzinárodnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Po zasadaní kabinetu premiér pripomenul, že jeho vláda analyzovala výročnú správu príslušného tureckého úradu, podľa ktorej vlani prišlo do Turecka 450.000 ilegálnych migrantov, čo je o 70 percent viac než rok predtým.

Počet migrantov podľa Orbána stúpol aj na trase vedúcej cez Bosnu a Hercegovinu smerom do Chorvátska. Orbán zdôraznil, že v uplynulom období zadržali maďarskí policajti a vojaci denne vyše sto narušiteľov hraníc.

Vystúpenie Fideszu z EPP nie je taktickou, ale strategickou otázkou

Prípadné vystúpenie maďarskej vládnej strany Fidesz z Európskej ľudovej strany (EPP), v ktorej má v súčasnosti pozastavené členstvo, nie je taktickou, ale strategickou otázkou, reagoval vo štvrtok v Budapešti na medzinárodnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na otázku členstva svojej strany v EPP.

„Dejú sa dramatické zmeny, štrukturálne premeny v európskych stranách sa už začali po voľbách. Sociálni demokrati a EPP už nemajú v Európskom parlamente väčšinu. Je to vyvrcholenie dlhodobého procesu, ktorý mení život európskych strán,“ vykreslil premiér.

Podľa jeho slov európski ľudovci strácajú silu, pretože čoraz viac smerujú k liberalizmu, socializmu a centrizmu. „Ak je smerovanie zlé, tak nás v tejto forme EPP nezaujíma, zaujíma nás iba jej prípadná budúca podoba. Otázkou je, či Fidesz má dostatok síl na to, aby dokázalo ovplyvniť zmeny,“ zdôraznil Orbán, podľa ktorého v opačnom prípade vznikne nová kresťanskodemokratická iniciatíva.

Odeslat komentář