JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Orbán odmieta migračný pakt: EÚ chce migráciu riadiť, nie zastaviť

EU: Stredoeurópska V4 kritizovala reformu azylovej politiky Európskej komisie (EK), ktorá môže donútiť štáty prijímať migrantov. Oznámila, že zruší dublinské dohody a nahradí ich „silným a novým mechanizmom solidarity,“ ktorý však otvorí viac ciest migrácii.

Euractiv uvádza, že mechanizmus poskytne členským štátom na výber medzi prijímaním migrantov a zodpovednosťou za vrátenie neúspešných žiadateľov o azyl v rámci „schémy sponzorstva návratu.“ Aj keď sa tvrdí, že prijímanie migrantov by nebolo povinné, web poznamenáva, že podľa princípu tzv. pripravenosti na krízu by boli štáty nútené brať migrantov buď natrvalo alebo podľa procesu repatriácie. Úspešne repatriovaných migrantov zo štátov západnej Európy by sme však od vypuknutia krízy v roku 2015 mohli rátať na prstoch rúk a repatriáciu podľa nového modelu môžu sprevádzať ďalšie ťažkosti, bariéry a sankcie pre „neposlušné“ štáty.

Skeptický postoj voči masovej migrácii zastávali lídri z Maďarska, Poľska a Českej republiky, ktorí návrh odmietli na stretnutí s Ursulou von der Leyen. Slovenský premiér sa takticky nezúčastnil a zastupovaním poveril českého kolegu. V určitom prípade tak môže zvaliť vinu opäť na druhého, ak by sa situácia dramatizovala.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán uviedol: „Existujú zmeny, ale k zlomu nedošlo. Nikto nemôže vstúpiť do EÚ bez povolenia a len na základe žiadosti o azyl. Do tej chvíle musí zostať mimo územia EÚ.“ Ďalej povedal, že len zmena názvu z kvót/prideľovania nestačí a Maďarsko je proti: „Oni (EK) by chceli migráciu riadiť, nie zastavovať. Maďarská pozícia migrantov zastavuje.“ Andrej Babiš s Orbánom súhlasil a povedal, že pravidlá sú pre Prahu neprijateľné. Poľský prezident Andrzej Duda donucovacie plány Bruselu kritizoval: „Myslím si, že žiadny diktát EÚ by nás k tomu nemal nútiť. Nikdy by sme s tým nemali súhlasiť.“

Vyšehradské štáty nie sú jediné, ktoré bruselský nátlak odmietajú. Rakúsky kancelár Sebastian Kurz označil tento systém za „politiku zlyhania“ a namiesto toho presadzuje posilnenie vonkajších hraníc EÚ a zasielanie pomoci priamo do krajín pôvodu.

Najmenej zrozumiteľné vyjadrenie dal Igor Matovič, z ktorého by sa dal vydedukovať nesúhlas, ale aj čiastočný súhlas. Svorne sa k nejasnému odkazu pridal Boris Kollár, ktorý si dlhodobo stavia kampaň na odmietaní migrácie. Vzhľadom na „povolebnú otočku“ ohľadne amerických stíhačiek by však podobná zrada predošlých postojov neprekvapila. Z prezidentského paláca zatiaľ okrem fráz o prírode neprišla k paktu žiadna reakcia. Strana Progresívne Slovensko razí veľmi pozitívny vzťah k migrácii, preto sa podobný názor dá očakávať aj od súčasnej prezidentky, bývalej podpredsedníčky tejto politickej strany.

Zdroj: https://zemavek.sk/

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář