JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Orbánová vláda přitvrdila vůči LGBT komunitě. Vytáhla do boje proti transsexuálům, pohlaví už nebude možné změnit

MAĎARSKO: Maďarská vláda se snaží uprostřed pandemie koronaviru prosadit kontroverzní zákon, jež nahradí v dokladech termín „gender“ označením „pohlaví při narození“, což lidem znemožní jeho legální změnu. Podle lidskoprávních aktivistů zákon posílí diskriminaci a netoleranci vůči transsexuálům. Někteří z nich proto zvažují emigraci, jiní se obávají každodenního ponížení.

„V Maďarsku musíte někde pořád ukazovat občanku – při půjčení kola, koupení jízdného, na poště. V podstatě to znamená, že před cizími lidmi ustavičně odhalujete svou transsexualitu. Někteří jsou vůči vám po takovém zjištění nepřátelští,“ říká devětatřicetiletá transžena Ivett Ördögová z Budapešti.

Na maďarského premiéra Viktora Orbána se koncem března snesla mezinárodní kritika poté, co parlament schválil kontroverzní zákon, který kabinetu umožňuje řídit zemi v době nouzového stavu pomocí dekretů bez nutnosti souhlasu zákonodárného sboru. A to bez časového omezení.

Kritici poukazují na to, že místo toho, aby se maďarská vláda zaměřila na boj proti koronaviru, zabývá se otázkami, jako je právě nová legislativa o transsexuálech. Nezávislá poslankyně Bernadett Szélová se proti návrhu zákona ohradila a označila ho za zlo a krok zpět v čase.

Szélová se před parlamentním výborem pro justici pokusila přečíst dopis od transsexuálů, kde vysvětlují škodlivost zákona, ale byla přerušena s tím, že dopis je „irelevantní“. „Probíhá pandemie a měli bychom se soustředit na dvě věci – zdravotní péči a finanční pomoc lidem. Je to skandální,“ uvedla.

Zatím není jasné, kdy bude návrh nového zákona předložen k hlasování. Pozorovatelé nicméně podle listu The Guardian tvrdí, že jeho projednání v parlamentních výborech naznačuje, že vláda s tím nehodlá otálet.

Orbánová vláda vůči LGBT komunitě přitvrdila

Lidskoprávní organizace se obávají, že se zákon může dotknout i lidí, kteří už si pohlaví legálně změnili a neodpovídá tak tomu při narození. „Myslíme si, že nebudou cílit na lidi, kteří už si pohlaví oficiálně změnili, ale jistě to nevíme,“ říká Tamás Dombos z organizace Háttér Society zaměřené na práva LGBT.

Nová legislativa bude podle odborníků v rozporu s evropskou judikaturou v oblasti lidských práv, což ponechává otevřenou možnost na její napadení u maďarského nejvyššího soudu i u Evropského soudu pro lidská práva.

Podle Dombose byl až do roku 2016 postup pro legální změnu pohlaví poměrně přímý, ale během posledních tří let se konání úřadů zpomalilo a na rozhodnutí o své žádosti čeká už řada lidí. „Moje žádost čeká na úřadě už rok a tento nový zákon bude znamenat, že ji zamítnou,“ myslí si Ördögová.

Orbánova vláda se vůči LGBT komunitě chová posledních dvou letech nepřátelštěji. Od propagace tradičních hodnot a výhod heterosexuálního manželství došla až k diskriminaci a přirovnávání homosexuálů k pedofilům.

Odeslat komentář