JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

OSN oznámila, že zvýšený predaj elektromobilov ktoré sú pretláčané všetkými vládami a nadnárodnými „elitami“ vedie k mnohým ničivým devastačným účinkom na ekosystém a životné prostredie

Organizácia spojených národov (OSN) oznámila, že zvýšený predaj elektromobilov (ako výsledok pretláčania tohto druhu pohonu ako „zeleného“ všetkými vládami a nadnárodnými elitami) vedie k mnohým ničivým účinkom na ekosystém. Prechod na elektrické autá údajne odráža snahu o zníženie závislosti sveta od fosílnych palív (teda nie naháňanie kšeftov miliardárom?). OSN ako expert na všetko až po rokoch zistila to, čo mnohí umlčiavaní a cenzurovaní odborníci spomínajú už dávno ako jedno z mnohých nebezpečenstiev. Suroviny používané na výrobu batérií elektromobilov sú koncentrované v malom počte krajín a ich ťažba a rafinácia predstavuje vážne riziko nielen pre životné prostredie.

Nová správa hovorí o nezamýšľaných negatívnych dôsledkoch zmeny, medzi ktoré patrí ekologický úpadok a porušovanie ľudských práv. Podľa nej materiály (kobalt, lítium, mangán, meď a grafit) zohrávajú veľkú úlohu v technológiách súvisiacich s energiou, ako sú nabíjateľné batérie. Tie sa používajú v rozličných aplikáciách: od elektroniky po elektromobily, ako aj v obnoviteľných zdrojoch energie ako jadrová, veterná a solárna energia.

Niektoré suroviny sú vzácne, zriedkavé, nemajú náhradu a pochádzajú zo špecifických regiónov. Viac ako polovica svetového lítia, kľúčovej zložky batérií, pochádza z andskej oblasti Chile, Bolívie a Argentíny. Pochopiteľne, tieto krajiny boli v posledných 20 rokoch v centre pozornosti geopolitických pozorovateľov, ktorí si všimli neochotu Spojených štátov a transatlantických spojencov tolerovať tamojšie zvolenie suverénnej vlády. Minimálny opozičný hlas proti transatlantickému priestoru stačil pronárodným kandidátom a predstaviteľom na to, aby boli globálnymi médiami označení za autokratov, diktátorov, tyranov, fašistov atď.

Produkcia surovín „je často spojená s nežiadúcimi environmentálnymi stopami, poškodzovaním ľudských práv a ochrany zamestnancov,“ píše správa. Napríklad v Chile „využíva ťažba lítia takmer 65% vody v jednej z najsuchších oblastí na svete Salar de Atacama,“ kde podľa OSN sa na výrobu 1 tony lítia minú 2 milióny litrov vody, čo prispieva k degradácii ekosystému, poškodzovaniu krajiny, kontaminácii pôdy a vyčerpaniu čistých podzemných vôd.

Popri lítiu je ďalší kľúčový prvok kobalt a podľa americkej vlády majú dve tretiny výroby pôvod v Konžskej demokratickej republike. Podľa UNICEF až 20% produkcie pochádza z remeselníckych baní, kde sú hlásené „porušenia ľudských práv a 40 tisíc detí pracujúcich v mimoriadne nebezpečných podmienkach v baniach za mizerný príjem.“ Obavy spôsobuje tiež ťažba medi, grafitu a minerálov síry, ktorá používa zložité kyseliny spôsobujúce kontamináciu pôdy a pitnej vody.

Prominentný profesor Bjørn Lomborg z dánskej Copenhagen Business School minulý rok vyhlásil, že pokusy o zastavenie globálneho otepľovania elektromobilmi a vegetariánstvom sú len „zbytočné pózy a predstieranie cnosti.“

RICHARD STRÁŽAN

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář