JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Otázka ktorá najviac trápi západnú tlač: Ako prinútiť vojenské letectvá Číny a Ruska prestať s „nebezpečným” sprevádzaním prieskumných lietadiel USA pri hraniciach Číny a Ruska…

USA/RUSKO/ČÍNA: Pre posádky amerických prieskumných, alebo otvorene povedané špionážnych lietadiel vraj nastali skutočne ťažké časy. Ruskí a čínski piloti im neumožňujú pokojne lietať a slobodne ukutočňovať prieskum. Tejto takpovediac horúcej téme sa venoval Tom Rogan v článku zverejnenom pred pár dňami na americkom portáli Washington Examiner. Popisuje v ňom znepokojenie a obavy amerických pilotov prieskumných lietadiel, ktoré vyvolali svojimi „agresívnymi” zachyteniami ruskí a čínski piloti.

Tom Rogan je presvedčený, že tento problém je skutočne veľmi vážny, hoci navonok môžu niekomu tieto zachytenia a následné sprevádzania pripadať ako nevinná hra. Faktom však zostáva, že výsledkom podobných manévrov, aké dnes uskutočňujú ruskí piloti, môže byť havária s tragickým koncom. Dokonca aj keď sa piloti nedopustili nijakej chyby, vyvolanie turbulencie pri vysokých rýchlostiach stíhacích lietadiel môže spôsobiť pád prieskumného lietadla.

Dve ruské stíhacie lietadlá Su-35S nebezpečne zachytili americké hliadkovacie lietadlo P-8A Poseidon patriace k 6. flotile počas jeho prieskumného letu nad Stredozemným morom, 26. máj 2020. zdroj: US Navy Photo / US Naval Institute News …nastali časy, keď nie je vôbec jednoduché slúžiť v prieskumnom letectve USA

A hoci ruskí ani čínski piloti neplánujú zostreľovať americké lietadlá, riziko smrti posádok prieskumných lietadiel podľa informácií USA zostáva. Autor vyššie uvedeného článku pripomína udalosť, ku ktorej došlo 1. apríla v roku 2001 v Juhočínskom mori neďaleko ostrova Chajnan. Vtedy pilot stíhacieho lietadla Šenjang J-8II námorného letectva ČĽOA nezvládol manéver a narazil do amerického prieskumného lietadla Lockheed EP-3E. Americkej posádke sa našťastie sice podarilo svoj stroj stabilizovať a následne nútene núdzovo pristála s lietadlom na čínskej leteckej základni na ostrove Chajnan, čínsky pilot však nešťastný stret dvoch lietadiel neprežil.

Čínske ťažké dvojmotorové stíhacie lietadlo Šenjang (Shenyang) J-8II námorného letectva ČĽOA, trupové číslo 81192, ktoré 1. apríla 2001 kolidovalo s americkým prieskumným lietadlom Lockheed EP-3E, zdroj: wiki commons

Skutočnosť, že ruskí a čínski piloti „vystavujú riziku” americké posádky autora veľmi neprekvapuje. Je však pobúrený nečinnosťou Pentagonu, ktorý podľa neho nerobí nič pre ich ochranu. Tom Rogan je presvedčený, že má riešenie a navrhuje, aby boli americké prieskumné lietadlá so základňou na talianskej Sicílii počas svojich letov v Stredozemnom mori sprevádzané stíhacími lietadlami F-16 amerického letectva, ktoré by z tohto dôvodu mali byť redislokované zo severu Talianska na juh, bližšie k Sicílii. Verí, že potom nebudú mať ruské lietadlá žiadnu šancu vykonávať ďalšie takéto nebezpečné manévre. Podľa autora článku to donúti Rusov (a Číňanov, za predpokladu podobného riešenia v juhovýchodnej Ázii…?) prestať so sprevádzaním, aby „nestratili imidž”:

„Rusko určite nebude riskovať zverejnenie videí, na ktorých budú americké stíhacie lietadlá F-16 predvádzať svoju prevahu vo vzdušných stretoch.”

Ilustračné foto: Su-27 VKS RF nad Baltickým morom, zdroj: thelondonpost

Existuje však ešte aj iný spôsob, ako by tento problém bolo možné raz a navždy a pritom veľmi poľahky vyriešiť, ktorý ale Tom Rogan z nejakého neznámeho dôvodu „opomenul”. Spojené štáty by mohli jednoducho nevystavovať posádky svojich prieskumných lietadiel nebezpečenstvu a prestať s ich vysielaním na prieskumné lety do blízkosti hraníc iných krajín.

Video:  – dve ruské stíhacie lietadlá ohrozujúce (pokojne letiace) prieskumné lietadlo amerického námorníctva P-8A nad Stredozemným morom, 26. máj 2020:1

Odeslat komentář