Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Značný počet chyb při návrhu, řízení a kontrole vývoje čtvrté generace Boeingu 737 MAX vedl k úmrtím 346 lidí, kterým se dalo předejít. Uvedla to demokratická komise pro dopravu a infrastrukturu americké Sněmovny reprezentantů ve své středeční zprávě o vyšetřování dvou tragických nehod Boeingu 737 MAX. Na vině je nejen výrobce, ale také úřad pro letectví, který neměl dost přísná pravidla pro certifikaci.
Podle 238stránkové zprávy Boeing upřednostňoval zisk před bezpečností a příliš tlačil na zaměstnance, aby byl typ rychle hotový a mohl konkurovat Airbusu. Podle zprávy však selhal i Federální úřad pro letectví (FAA) – nejenže nechal část procesu certifikace na výrobci, ale jeho podmínky umožnily schválit letadlo s konstrukčními chybami.
„Havárie maxů nebyla výsledkem jednoho selhání, technické chyby nebo špatného managementu,“ uvedla zpráva, ale „hrozivou kulminací série mylných technických předpokladů inženýrů Boeingu, nedostatku transparentnosti v části managementu Boeingu a nedostatečným dohledem FAA.“ Boeing zpráva viní z ”kultury utajování“.
Zpráva nepřináší mnoho nového kromě toho, že předpisy FAA byly nedostačující, uvedl předseda komise Peter DeFazio podle webu NPR: „FAA i Boeing dospěly k závěru, že certifikace maxe vyhovuje podmínkám FAA. Problém je, že vyhovoval, ale nebyl bezpečný a lidé zemřeli.“ Podle DeFazia je to „jasný důkaz, že stávající regulační systém je od základu pokřivený a potřebuje napravit.“ „Je to tragédie, která se neměla nikdy stát. Mohlo se jí předejít,“ dodal DeFazio.
Komise ale čelí kritice, že není nadstranická a jsou v ní jen demokraté. Někteří republikánští politici označili dokument za stranický a přehnaný.
Závěry komise, která se objevily už v předběžné zprávě, nezměnili ani Michael Teal a Keith Leverkuhn, dva vysocí představitelé firmy, kteří dohlíželi na vývoj verze 737 MAX a kteří před ní hájili postup firmy. Uváděli, že po první smrtelné nehodě v Indonésii se systém automatického vyrovnávání letu MCAS měl upravit tak, že by bral data ze dvou senzorů, a ne z jednoho, jenomže se úprava nestihla udělat a loni v březnu spadl v Etiopii i druhý Boeing 737 MAX, když systém MCAS opět využíval data z nefunkčního senzoru.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi