JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Paradox: Prezidentka Čaputová je jednou z najväčších znečisťovateliek životného prostredia. Počas svojho doterajšieho prezidentovania vyprodukovala približne 117 ton CO2

Prezidentka Zuzana Čaputová sa pasuje do role ochrankyne životného prostredia v línii, ktorú hlásajú súčasní ekoaktivisti. Potvrdila to aj na summite OSN v New Yorku svojimi výrokmi. Jej doterajšie pôsobenie však ukazuje pravý opak

Za 100 dní svojho prezidentovania totiž svojimi zahraničnými cestami vyprodukovala približne 117 ton CO2, čo sa dá prirovnať k situácii, akoby sa všetci Košičania (240 000 obyvateľov) presunuli na svojich autách do Bratislavy

Nesporne najväčším znečisťoveteľom ovzdušia z radov prezidentov bol Andrej Kiska. Ten sa domov vyvážal na lietadle ministertva vnútra, každý týždeň Bratislava-Poprad, tam aj späť, plus samozrejme zahraničné cesty.

Kiska sa však aspoň na rozdiel od súčasnej prezidentky Čaputovej nehral na ekologického aktivistu. Čaputová sa na summite OSN v New Yorku(aj v mene Slovenska) prihlásila k ochrane životného prostredia a skritizovala krajiny, ktoré sa do tohto “Greténizmu” príliš nehrnú.

V prvom rade by sa však slovenská prezidentka mala pozrieť sama na seba. Už len samotnou cestou do New Yorku dala prezidentka životnému prostrediu poriadne zabrať. Letecká doprava je totiž jedným z najväčších škodcov pre ovzdušie.

Keďže USA od Euópy oddeľuje Atlantický oceán, je teda pochopiteľné, že prezidentka prišla na lietadle, no ak by bola skutočne zásadová v boji proti takzvaným klimatickým zmenám, nasledovala by Grétu Thunbergovú na ekologickej plachetnici.

Problémom je však to, že prezidentka cestuje lietadlom aj počas svojich zahraničných ciest po Európe. Nemala by si na ne radšej zadovážiť elektronické auto?

Portál Faktograf.online vypočítal, že jedna zahraničná cesta pani prezidentky špeciálom Airbus 319 na 1000 km letu zaťaží atmosféru 4,7 tonami emisií CO2. Je to ekvivalent cesty takmer 8000 osobných automobilov z Michaloviec do Bratislavy. Doteraz jej desať služobiek zanechalo toľko emisií, ako keby sa všetci obyvatelia Košíc presunuli autom do Bratislavy. Pani prezidentka Čaputová totiž počas sto dní absolvovala 10 letov v dĺžke 25.556 km 4) a jej ekostopa doteraz činí neuveriteľných 117,5 tony CO2…

Ak bude Čaputová pokračovať ako počas doterajších 100 dní, tak jej jazdy a outfity zanechajú za sebou mamutiu ekologickú stopu. Móda, vlasy, vizáž sú totiž pre našu prezidentku dôležité, možno aj viac ako zohľadňovanie ekostopy. Do paláca si priviedla aj novú tlačovú tajomníčku Martinu Goffovú z predvolebného tímu, ktorá jej však robí najmä vizážistku. V priemysle medzi najväčších hriešnikov s uhlíkovou stopou patrí aj odevný priemysel. Pani prezidentka pri každom vystúpení a na zahraničnej ceste použije minimálne jedny luxusné šaty.

Myslí teda prezidentka Čaputová svoju ekologickú angažovanosť vážne, alebo sa opäť jedná len o marketingové floskuly na získanie čo najväčšej popularity a ekoteroru v podobe obmedzenia cestovania či iných výdobytkov sa napokon budú musieť podvoliť len obyčajní ľudia?

Samuel Gdovin

Odeslat komentář