Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / RF: Dávejte si pozor, koho odsuzujete a ostrakizujete. Možná vám právě oni poskytují zvláštní potřebu. Zatímco bezpečnostní establishment Spojených států považuje Rusko za ztělesněného ďábla, kterému pomáhá ctižádostivá a zlomyslná Čína, tento ďábel nadále dodává na americký energetický trh obohacený uran.
Tato závislost dráždí soběstačné vlastence ve Washingtonu, zejména ty, kteří by rádi zlomili pevnou pozici Ruska v této oblasti. To má přednost před jakýmkoli krvácejícím sentimentem k ukrajinskému utrpení v rukou ruské armády. Z tohoto důvodu američtí zákonodárci usilovali o zákaz ruského uranu, který by vstoupil v platnost k 1. lednu 2028, kdy má domácí obohacování a konverze uranu dosáhnout udržitelné úrovně.
Zákon o zákazu dovozu ruského uranu z května 2024, který podepsal prezident Joe Biden jako zákon H.R.1042, výslovně zakazuje dovoz neozářeného nízko obohaceného uranu vyrobeného v Rusku nebo jakýmkoli ruským subjektem do USA. Zakazuje rovněž dovoz neozářeného nízko obohaceného uranu, který byl vyměněn za zakázaný uran nebo jinak získán za okolností, jež mají omezení obejít.
Ministryně energetiky Jennifer M. Granholmová se v té době tvářila triumfálně.
„Budoucnost čisté energie naší země nebude záviset na dovozu z Ruska,“ prohlásila. „Investujeme do vybudování bezpečného dodavatelského řetězce jaderného paliva zde ve Spojených státech. To znamená americká pracovní místa, která podporují závazek Bidenovy a Harrisové administrativy k čisté, bezpečné a zabezpečené energetické ekonomice.“
Tím se nevyhnula současným okolnostem, kdy Rusko zajišťuje přibližně 27 % nákupů služeb v oblasti obohacování uranu pro americké energetické společnosti. Ruská státní společnost Rosatom je sama zodpovědná za zprostředkování dovozu nízkoobohaceného uranu na americký trh v objemu přibližně 3 milionů SWU (separátních pracovních jednotek) ročně. Alexandr Uranov, který vede ruskou analytickou službu Atominfo Center, toto číslo uvádí na pravou míru: toto množství by odpovídalo roční spotřebě uranu 20 velkých reaktorů.
Vzhledem k této závislosti byl podnikatelům v tomto odvětví poskytnut určitý prostor prostřednictvím výjimek z dovozu. R.1042 dává ministerstvu energetiky pravomoc upustit od zákazu v případech, kdy není k dispozici žádný alternativní životaschopný zdroj nízko obohaceného uranu, který by umožnil další provoz jaderného reaktoru nebo americké společnosti zabývající se jadernou energetikou, a v případech, kdy by dovoz uranu byl v národním zájmu.
Společnost Constellation, která je největším provozovatelem jaderných reaktorů v USA, a americký obchodník s obohacováním uranu Centrus obdržely výjimky. Ten má na své dodavatelské knize také ruskou státní společnost Tenex, která je největším dodavatelem nízko obohaceného uranu v rámci smlouvy z roku 2011.
Bezpochyby s vědomím takového stavu věci Moskva tento měsíc oznámila, že v rámci novely vládního nařízení č. 313 (9. března 2022) dočasně zakáže vývoz nízko obohaceného uranu do USA. Dekret se vztahuje na dovoz „do Spojených států nebo na základě zahraničněobchodních smluv uzavřených s osobami registrovanými v jurisdikci Spojených států“.
Podle ruské vlády bylo takové rozhodnutí přijato „na pokyn prezidenta v reakci na omezení uvalené Spojenými státy na období 2024-2027 a od roku 2028 – zákaz dovozu ruských uranových výrobků“. Vladimir Putin proto v září vydal pokyn „analyzovat možnost omezení dodávek strategických surovin na zahraniční trhy“. Ruská státní jaderná korporace Rosatom potvrdila, že zákaz je „titěrnou reakcí na kroky amerických úřadů“ a nebude mít vliv na dodávky ruského uranu do jiných zemí.
V příspěvku ruské vlády na Telegramu je zákaz kvalifikován. Aby to nebylo tak přísné, budou existovat například jednorázové licence vydávané ruskou Federální službou pro technickou a exportní kontrolu. To je pro společnosti jako Centrus chladnou útěchou, vzhledem k tomu, že většina jejich příjmů pochází z dovozu obohaceného uranu a jeho následného dalšího prodeje. Poté, co společnost Tenex obdržela oznámení, že jí byla zrušena generální licence na vývoz uranu do USA, začala usilovat o získání zvláštní vývozní licence pro zbývající dodávky v roce 2024 a dodávky plánované na rok 2025.
Ve zprávě pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy společnost Centrus varovala, že případné selhání společnosti Tenex „při zajišťování vývozních licencí pro naše probíhající nebo budoucí zakázky […] by ovlivnilo naši schopnost plnit naše dodavatelské závazky vůči našim zákazníkům a mělo by podstatný nepříznivý vliv na naše podnikání, výsledky činnosti a konkurenční postavení.“ Ačkoli společnost Tenex kontaktovala společnost Centrus ohledně svých plánů včas zajistit požadované vývozní licence, bylo těžké rozptýlit pocit pesimismu, neboť „není jisté, zda ruské orgány takové licence vydají, a pokud je vydají, zda je vydají včas“. Samotná sladká ironie toho všeho.
AUTOR: Dr. Binoy Kampmark
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi