JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Parlament Luhanskej republiky uzákonil ruštinu ako jediný štátny jazyk v LĽR

LĽR: Parlament Luhanskej ľudovej republiky vniesol dodatky do ústavy LĽR. Odteraz sa ruština stala jediným štátnym jazykom v tejto republike. Predtým existovali dva štátne jazyky – ruština a ukrajinčina. Poslanci pre média vysvetlili, že splnili prianie drvivej väčšiny obyvateľstva republiky, ktorá o podobné zmeny dlhodobo a energicky žiadala.

Návrh o zmenu znenia článku o štátnom jazyku republiky v ústave LĽR podala hlava Luhanskej ľudovej republiky Leonid Pasečnik, ktorý uviedol, že prišiel ten pravý čas, kedy treba urobiť podobné zmeny a splniť vôľu ľudu. Za návrh, aby sa ruština stala jediným štátnym jazykom v LĽR, hlasovalo 42 poslancov, proti nehlasoval nikto a jeden poslanec sa hlasovania zdržal.

Novelizáciu privítala celá politická garnitúra v republike. „Štátny jazyk, ktorý naši občania využívajú stále a všade, má slúžiť na to, aby hral konsolidujúcu úlohu v radoch obyvateľstva krajiny a zabezpečoval jej celistvosť. Práve ruský jazyk vďaka historicko-kultúrnym tradíciám má rozhodujúcu úlohu v konsolidácii a kultúrnom vývoji ľudu Luhanskej ľudovej republiky,“ podotkla v rozhovore pre média splnomocnená zástupkyňa hlavy LĽR v Národnej rade Nina Galanová.

Poslanci luhanského parlamentu poukázali na to, že dané zmeny v ústave neznamenajú, že budú poškodené práva ľudí iných národností alebo rozprávajúcich sa inou rečou, pretože ju takisto môžu slobodne používať, ale za štátny jazyk bola označená ruština, pretože ju používa drvivá väčšina obyvateľov republiky. „Určenie štatútu ruštiny, ako jediného štátneho jazyku Luhanskej ľudovej republiky, vôbec neznamená negovanie alebo obmedzenie práva na používanie iných jazykov,“ podčiarkla v rozhovore pre média poslankyňa Nelli Zadiraková.

„V súlade s časťou 2 článku 19 Ústavy Luhanskej ľudovej republiky, každý má právo na použitie svojho rodného jazyka, na slobodný výber jazyka komunikácie, výchovy, vzdelania a tvorby,“ zdôraznila pre médiá Nina Galanová.

Odeslat komentář