Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
IZRAEL / PALESTINA: Najmenej štyridsaťpäť Palestínčanov zahynulo a bezmála 250 ďalších utrpelo zranenia po izraelskom nálete na mesto Rafah na juhu Gazy. Útok, ktorý v nedeľu večer zasiahol stany s presídlencami, nasledoval niekoľko hodín po tom, čo Hamas prvýkrát za niekoľko mesiacov odpálil rakety na Tel Aviv.
Na záberoch z miesta náletu vidno spálenisko na mieste, kde stáli stany utečencov. Izrael útok priznal, podľa neho však letectvo zaútočilo “na areál Hamasu s presnou muníciou a na základe presných spravodajských informácií“. Tvrdí tiež, že pri útoku zlikvidovala náčelníka štábu Hamasu na Západnom brehu a ďalšieho vysokého predstaviteľa zodpovedného za smrteľné útoky na Izraelčanov.
Hlavná izraelská vojenská prokurátorka Jifat Tomerová-Jerušalmiová však následky úderov označila za „veľmi vážne“ a povedala, že pokračuje ich „dôkladné vyšetrovanie“.
Aktualizovanú bilanciu počtu obetí zverejnil palestínsky úrad civilnej obrany v Pásme Gazy, podľa ktorého medzi mŕtvymi sú hlavne ženy a deti. Udalosť vyvolala pobúrené reakcie humanitárnych organizácií a vlnu medzinárodnej kritiky.
Information coming out of #Rafah about further attacks on families seeking shelter is horrifying.
There are reports of mass causalities including children and women among those killed.
Gaza is hell on earth. Images from last night are yet another testament to that.
— UNRWA (@UNRWA) May 27, 2024
Úrad OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) označil informácie o úderoch z Rafahu za „desivé“. „Prichádzajú správy o hromadných obetiach, medzi ktorými sú aj ženy a deti. Gaza je peklo na zemi. Zábery z nedeľnajšej noci sú toho ďalším dôkazom,“ uviedol úrad na sieti X.
Vyhlásenie organizácie ActionAid uvádza, že izraelské stíhačky vypálili osem rakiet na provizórne prístrešky pre vnútorne vysídlené osoby v západnom Rafahu pri skladoch UNRWA, kde je uložená životne dôležitá pomoc.
„Tieto prístrešky mali byť bezpečným útočiskom pre nevinných civilistov, napriek tomu sa stali terčom brutálneho násilia. Deti, ženy a muži sú pod svojimi stanmi a prístreškami upaľovaní zaživa. Zábery obhorených tiel, ktoré prichádzajú od našich partnerov, sú jazvou na tvári ľudstva a svetového spoločenstva, ktoré doteraz zlyhalo pri ochrane obyvateľov Gazy,“ dodala organizácia ActionAid.
URGENT: One day after the ICJ ordered Israel to cease its aggression on Rafah, Israel bombs tents sheltering hundreds of displaced Palestinians in the city, setting the make-shift camp on fire. A follow-up video reveals an unspeakable massacre in which scores of innocent… pic.twitter.com/fPiq3OWTyV
— Laith Arafeh 🇵🇸 (@ArafehLaith) May 26, 2024
Palestínsky Červený polmesiac po úderoch uviedol, že Izrael oblasť útoku predtým označil ako „humanitárnu zónu“, ktorá nepatrila medzi miesta, kde armáda začiatkom mesiaca nariadila evakuáciu civilistov.
K útoku došlo niekoľko hodín po tom, čo sa v Tel Avive a v centrálnej časti Izraela prvýkrát od januára rozozvučali sirény vzdušného poplachu. Osem rakiet vypálených podľa izraelských ozbrojených síl z oblasti Rafahu nespôsobilo žiadne vážnejšie škody. Vojenské krídlo Hamasu raketový útok označilo za reakciu na masakre, ktorých sa dopúšťa Izrael.
Horrible scenes of a new massacre in Rafah: The Israeli army committed a horrific massacre in North West Rafah which is supposed to be a safe area bombarding and burning tents of displaced Palestinians killing more than 30 civilians many of whom were burned to death and injuring… pic.twitter.com/SwZYrpXQFF
— Mustafa Barghouti @Mustafa_Barghouti (@MustafaBarghou1) May 26, 2024
Izrael pokračuje vo vojenských operáciách v Rafahu napriek piatkovému rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) v Haagu, ktorý mu nariadil zastaviť v tejto oblasti vojenskú ofenzívu aj všetky akcie, ktoré by „palestínskemu obyvateľstvu privodili životné podmienky schopné spôsobiť jeho úplné či čiastočné fyzické zničenie“.
Izraelská vláda tvrdí, že Rafah je poslednou baštou Hamasu v Pásme Gazy a bez dobytia tohto mesta pri hraniciach s Egyptom, kam predtým utieklo pred bojmi vyše milióna civilistov, nemôže vojnu vedenú v odvete za teroristický útok zo 7. októbra vyhrať.
Rozhodnutie ICJ o zastavení vojenskej operácie Izraela na juhu Pásma Gazy musí byť splnené, vyhlásil v pondelok pred zasadaním ministrov zahraničných vecí európskej dvadsaťsedmičky v Bruseli šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Iniciatíva viacerých ministrov, aby únia podnikla kroky na zabezpečenie toho, že Izrael bude rešpektovať súdne rozhodnutie, však naráža na nejednotný postoj členských krajín.
Ak EÚ po rozhodnutí ICJ o Rafahu neurobí nič, bude ako „pes, ktorý šteká, ale nehryzie“, povedal v Bruseli luxemburský minister zahraničných vecí a bývalý premiér Xavier Bettel. Bettel navrhol, aby únia dala Izraelu „ultimátum“, ale uznal, že na to by bolo potrebné dospieť k jednomyseľnému postoju.
If the EU does nothing after the ICJ order on Rafah, it will be like a “dog which barks a lot but doesn’t bite,” says Luxembourg’s FM and former PM Xavier Bettel in Brussels. He says his proposal would be to give Israel an “ultimatum” but acknowledges that unanimity is needed. pic.twitter.com/Zzb6W1jyck
— Rosie Birchard (@RosieBirchard) May 27, 2024
Macrona pobúril izraelský útok v Rafahu so 45 obeťami, kritika aj z Blízkeho východu. Rím: Neospravedlniteľné
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok vyjadril pobúrenie nad nedávnymi útokmi Izraela na mesto Rafah na juhu Pásma Gazy, pri ktorých prišli o život desiatky vysídlených osôb.
„Tieto operácie sa musia zastaviť. V Rafahu nie sú bezpečné miesta pre palestínskych civilistov,“ napísal. „Žiadam plné dodržiavanie medzinárodného práva a bezprostredné prímerie,“ dodal francúzsky prezident.
Outraged by the Israeli strikes that have killed many displaced persons in Rafah.
These operations must stop. There are no safe areas in Rafah for Palestinian civilians.
I call for full respect for international law and an immediate ceasefire.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 27, 2024
Najmenej 45 Palestínčanov vrátane najmenej 23 žien, detí a starších osôb prišlo o život v nedeľu pri izraelskom útoku v utečeneckom tábore v štvrti Tal as-Sultán v západnej časti Rafahu, pripomína agentúra Reuters. Ukrývajú sa tam tisíce ľudí, z ktorých mnohí utiekli z východných oblastí mesta, kde izraelské sily pred viac ako dvoma týždňami začali pozemnú ofenzívu.
Vraj legitímne ciele
Izraelská armáda tvrdí, že útok bol vedený proti „legitímnym cieľom podľa medzinárodného práva, s použitím presnej munície a na základe presných spravodajských informácií“. Pri útoku podľa nej zahynuli dvaja vysokopostavený predstavitelia Hamasu. Dodala, že správy o civilných obetiach „preveruje“.
🚨🇵🇸🇮🇱 FLASH
⚠️ IMAGES SENSIBLES ⚠️
Les images à la lumière du jour après le bombardement israélien sur un camp de réfugiés à Rafah, désigné par Israël comme “une zone humanitaire”, montrent des tentes brûlées et une maman “réconfortant” des enfants morts. Au moins 40 morts,… pic.twitter.com/ryWoiDPPbt
— Cerfia (@CerfiaFR) May 27, 2024
Útok odsúdili viaceré krajiny z Blízkeho východu vrátane Egypta, Kataru, Jordánska, Saudskej Arábie či Kuvajtu. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell uviedol, že Izrael pokračuje vo svojich vojenských krokoch na juhu Pásma Gazy aj napriek rozhodnutiu Medzinárodného súdneho dvora (MSD), ktorý žiadal okamžité zastavenie operácie.
Crosetto: Útoky už nie sú ospravedlniteľné
Útoky izraelskej armády na civilistov už nie sú ospravedlniteľné, uviedol taliansky minister obrany Guido Crosetto. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide zatiaľ o najostrejšiu kritiku izraelskej vojenskej operácie v Pásme Gazy predstaviteľom talianskej vlády.
„Nastáva čoraz ťažšia situácia, v ktorej je palestínsky ľud zovieraný bez ohľadu na práva nevinných mužov, žien a detí, ktoré nemajú nič spoločné s Hamasom, a to už nemožno ospravedlniť,“ povedal Crosetto v rozhovore pre televíziu SkyTG24. „Situáciu sledujeme so zúfalstvom,“ dodal.
Šéf talianskeho rezortu obrany povedal, že Rím v zásade súhlasí s reakciou Izraela na útok hnutia Hamas na izraelské územie zo 7. októbra 2023. Dodal však, že izraelská armáda musí pri svojich operáciách rozlišovať medzi militantmi a palestínskymi civilistami.
Katarské ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo obavy, že izraelské bombardovanie Rafahu „skomplikuje prebiehajúce sprostredkovateľské úsilie a bude brániť dosiahnutiu dohody o okamžitom a trvalom prímerí“ v Gaze a prepustení rukojemníkov, ktorých Hamas zajal pri útoku na Izrael zo 7. októbra.
Katar požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby urýchlene konalo a zabránilo Izraelu v „realizácii jeho plánov na násilné vysídlenie (Palestínčanov) z mesta, ktoré sa stalo posledným útočiskom pre státisíce“ ľudí.
Egypt vyzval Izrael na implementovanie opatrení okamžite zastaviť vojenskú ofenzívu v meste Rafah. Nedeľný izraelský útok v Rafahu odsúdil egyptský rezort diplomacie ako „nové hrubé porušenie ustanovení medzinárodného humanitárneho práva“.
Katar a Egypt sa už niekoľko mesiacov spolu so Spojenými štátmi snažia vyjednať dohodu o prímerí v prebiehajúcom konflikte v Pásme Gazy, pripomína AFP.
ZDROJ: Reuters / AFP / SkyTG24 / X-Twitter / ČTK / TASR / SITA / Pravda / CZ24.news
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi