JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pellegrini odmietol Ficovu ponuku a rozhodol sa po 20 rokoch odísť zo Smeru-SD

SLOVENSKO: Peter Pellegrini povedal, že už pred voľbami cítil, že sa s Robertom Ficom od seba mentálne vzďalujú a ich videnie sveta sa rozlišuje.

Expremiér Peter Pellegrini končí v Smere. Oznámil to na brífingu v Banskej Bystrici. Podľa neho je dôležité sa pozerať do budúcnosti a značka Smer „začala strácať svoj lesk“. Dôvodom mali byť viaceré zlyhania a chyby, ktoré strana a jej predstavitelia spravili.

Pellegrini povedal, že členovia sa postupne začali odmietať verejne hlásiť k strane. „Začali sme strácať starostov, ktorí už viac nechceli kandidovať pod našou značkou, aby si neublížili.“

To všetko boli signály, ktoré nám mali dať jasný pokyn, aby sme začali konať. Po vyvodzovaní dôsledkov sme volali po každých jedných voľbách.

Sľubovaná zmena neprišla

Pellegrini kritizoval, že po voľbách ostalo v strane ticho a zodpovedná zmena, ktorú sľuboval, sa neuskutočnila. „Neverím, že je to niečo čo si zaslúžia tí, ktorí nám vo voľbách dali možno poslednú šancu,“ dodal.

„Takto sa nemá správať zodpovedná strana a ja som sa snažil vyvolať tú diskusiu, že poďme to riešiť a poďme sa rozprávať. Táto hra na ticho nemôže byť programom politiky a na takomto tichu ja nemôžem ďalej participovať a nespájam s ním svoju politickú budúcnosť,“ oznámil Pellegrini.

Expremiér povedal, že už pred voľbami cítil, že sa s Ficom od seba mentálne vzďalujú a ich videnie sveta sa rozlišuje. „Je správne, aby sme tento stav už nepredlžovali a netraumatizovali spoločnosť a členskú základňu,“ dodal.

Volebný výsledok bol podľa Pellegriniho odkaz od voličov, že je to posledná šanca a treba niečo zmeniť. „Preto prijímam toto veľmi komplikované a náročné rozhodnutie a oznámil som to už listom predsedovi, že chcem predísť akýmkoľvek vnútrostraníckym ruvačkách o taktikách a intrigách. Zanechávam značku a politickú stranu Smer-SD jej otcovi zakladateľovi a vzdávam sa postu podpredsedu Smeru a svoju budúcnosť už nevidím v čele strany,“ dodal.

Nevie si predstaviť spoluprácu s Ficom

Pellegrini povedal, že v najbližších dňoch definitívne odíde zo strany. Možnosti svojej budúcnosti bude riešiť v najbližších týždňoch. Úplný odchod z politiky nateraz vylúčil. Povedal, že jeho plán je založenie novej strany.

„Ja si neviem predstaviť svoju budúcnosť v politickom tandeme s Robertom Ficom. Sú to dva svety, ktoré spolu nemôžu fungovať,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Pellegrini.

Pellegrini sa tak rozhodol aj napriek tomu, že Robert Fico ponúkol Pellegrinimu predsednícku stoličku v Smere. Pre HN to potvrdil hovorca Smeru Ján Mažgút. Ponuka prišla pred niekoľkými dňami.

Pellegrini ponuku oficiálne nedostal

Ako prvý informáciu priniesol denník Plus jeden deň, ktorému to potvrdil aj podpredseda strany Robert Kaliňák. „Počul som aj, že k takejto ponuke došlo,“ povedal exminister vnútra.

Keďže medzi Ficom a Pellegrinim k stretnutiu nedošlo, ponuku doručili prostredníci. Jej obsahom má byť okrem postu predsedu pre Pellegriniho aj to, že Fico by bol šéfom nadácie Alexandra Dubčeka.

„Musím povedať, že oficiálne som takúto ponuku od pána predsedu nedostal, aj keď tieto odkazy ku mne rôznymi kanálmi prúdili,“ povedal o Ficovej ponuke. „Keď si pozriete tie podmienky, aké tam boli, tak si neviem predstaviť, ako by to mohlo fungovať,“ kritizoval Pellegrini to, že Fico by mal mať právo vetovať kandidátku, rozhodovať o financiách a smerovaní strany.

„Keby mi išlo o stranícku stoličku, tak by bolo najjednoduchšie túto ponuku prijať. Ale rozhodol som sa, aby ľudia verili, že to myslím úprimne, nechávam celú stranu a všetko čo má, terajšiemu vedeniu a ja sa v skromnosti a pokore pokúsim ľuďom ponúknuť niečo iné,“ dodal Pellegrini.

Odídu viacerí

Ficova ponuka podľa Pellegriniho neovplyvnila jeho rozhodnutie. „Už žiadne ďalšie ponuky chodiť nemusia,“ dodal.

Pellegrini je v súčasnosti aj podpredsedom parlamentu a povedal, že na júnovej alebo septembrovej schôdzi sa rozhodne o tom, či v nej aj zotrvá, alebo zostane Smeru. „Nebudem sa tejto stoličky zubami nechtami držať,“ dodal.

„Nechcem situáciu predbiehať, ale určite sa pred vás čoskoro postavíme spolu. Kolegovia budú mať teraz čas sa rozhodnúť,“ odpovedal na otázku, kto zo strany sa k nemu pridá. Očakáva, že v nasledujúcich mesiacoch budú ľudia pribúdať. „Rozhodujúci bude september, kedy by sa v parlamente mohlo rozhodovať o nejakom vzniku klubu.“

Pellegrini tvrdí, že sa takto rozhodol, že by to nerobil, keby necítil silnú podporu aj z poslaneckého klubu Smeru.

Pellegriniho výzva Ficovi

Pellegrini pred dvoma týždňami vyzval Fica na koniec vo funkcii. Neskôr už otvorene začal hovoriť o svojom vlastnom odchode. „Bolo by asi spravodlivejšie povedať: Neškoďme si navzájom a možno sa každý poberme vlastnou cestou,“ povedal.

Ak by Pellegrini zo Smeru odišiel a založil si stranu, volilo by ju 21,4 percenta. Ukázal to prieskum agentúry Focus z konca mája. Preferencie Smeru by padli na 9,6 percenta.

Z poslancov Smeru sa na Pellegriniho stranu postavili Denisa Saková, Richard Raši, Peter Žiga či Matúš Šutaj Eštok.

Čakajú na Pellegriniho víziu

Fico ešte pred Pellegriniho výzvou na odchod priznal, že strana potrebuje zmeny. Deklaroval tiež, že je pripravený zmeniť svoj vzorec správania sa.

Exminister vnútra Robert Kaliňák v rozhovore pre HNtelevíziu povedal, že Fico rád prenechá miesto ďalším.

Dodal, že diskusia v Smere momentálne neprebieha a čakajú, že Peter Pellegrini príde s víziou ďalšieho fungovania Smeru.

Pozrite si tlačovú besedu podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho, ktorý oznámil svoj zámer odísť zo strany Smer-SD:

Odeslat komentář