Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
SLOVENSKO: Ak áno, kto ponesie zodpovednosť?
Bamlanivimab od Eli Lilly obsahuje tzv. monoklonálne protilátky. Liečba bola hitom druhej polovice roka 2020 a začiatku roka 2021.
Už v roku 2020, po upozornení na rýchlo mutujúci SARS-CoV-2 sa objavili prvé vážne signály, že tento prípravok by nemal byť používaný v liečbe proti novým variantom. A už vôbec nie pri hospitalizovaných pacientoch, zásadne nie pri pacientoch na kyslíku a umelej pľúcnej ventilácii.
Na Slovensku ho však za rámcovú hodnotu cca 13 miliónov Eur obstaralo Ministerstvo zdravotníctva SR (zmluvu podpisoval minister Lengvarský) v čase, kedy už bolo zrejmé, že liek bude stiahnutý z obehu a zmluva bola podpísaná doslova pár dní pred jeho očakávaným stiahnutím z amerického trhu. V tom čase už to nebolo iba o neefektivite, ale najmä o nebezpečnosti jeho použitia.
Zo správ bývalého mainstreamu je zrejmé, že prípravok bol použitý aj u hospitalizovaných pacientov, t.j. u tých, kde nemal byť použitý a v čase, kedy prevládajúci identifikovaný variant predurčoval nielen neefektívnu liečbu, ale aj potenciálne zhoršenie stavu pacienta po podaní tohto predraženého prípravku. To znamená, že príslušná prokuratúra by sa mala automaticky zaoberať identifikáciou pacientov, ktorí liečbu dostali a aj tým, ako títo pacienti skončili (či vôbec prežili alebo či sa im zdravotný stav neskomplikoval práve kôli podaniu prípravku).
A teraz trochu genézy a dôkazov.
Štúdia z 26. februára 2021 (TU) preukázala neúčinnosť prípravku na varianty beta a neskoršie v tom čase známe varianty. Účinnosť bola preukázaná len pre pôvodný, tzv. alfa variant, ktorý sa už v tom čase vzásade nevyskytoval ani na území SR. Štúdia bola neskôr publikovaná aj v The Journal of Infectious Diseases (TU) so záberom na viaceré druhy monoklonálnych protilátok a rôzne varianty SARS-CoV-2.
Ministerstvo zdravotníctva SR uzavrelo s účinnosťou 20.4.2021 zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou Eli Lilly, mediálne známou farmaceutickou firmou aj kvôli kauzám súvisiacimi s produktmi Prozac alebo Zyprexa. Text zmluvy TU.
16.Apríl 2021, 4 dni pred účinnosťou zmluvy s MZ SR, americké FDA ruší pre závažné zistenia EUA (povolenie na núdzové použitie prípravku). Link TU.
A teraz to začne byť zaujímavé. V texte zmluvy sa uvádza už v preambule, že preparátu bolo udelené povolenie na núdzové použitie EUA od FDA na území SŠA. Áno, v čase podpisu zmluvy to ešte platné bolo, v čase účinnosti zmluvy už nie.
Signály, že k odňatiu autorizácie dôjde, boli jasné už cca MESIAC pred uzavretím zmluvy, čo ministerstvo určite muselo vedieť. Prečo potom predražený prípravok nakúpilo? Išlo podľa novinárskych zistení o 5000 dodaných kusov. Zmluvná jednotková cena by mala byť 938 USD. Spolu s ďalšími opciami na dodávky je hodnota zmluvy bezmála 13 miliónov Eur. To nevyzerá na hospodárne vynakladanie prostriedkov štátneho rozpočtu. A niekto bude musieť vysvetľovať. Veľa vysvetľovať. Príklad signálnej správy TU.
Pri peniazoch to však nekončí. Prípravok bol použitý na hospitalizovaných pacientoch. Pritom aj metodika MZ SR aj príbalový leták jasne určujú, že cieľom podania bamlaminivabu je prioritne zabránenie hospitalizácii.

Tento prípravok však lekári pchali do ľudí veselo v slovenských nemocniciach aj v máji a v júni 2021, teda v čase, keď sa vedelo, že je nielen neúčinný, ale môže spôsobiť vážne zdravotné riziká. Najmä pokiaľ by bol podaný pacientom na kyslíku alebo umelej pľúcnej ventilácii.
Zo správ bývalého mainstreamu vieme, že bol podaný minimálne 25 osobám. Aký bol ich osud? To by malo byť predmetom vyšetrovania. Vrátane toho, na základe čoho bol hospitalizovaným pacientom vôbec indikovaný. Týmto mimochodom ďakujeme denníku SME, že sa k téme venoval, hoc len okrajovo 27.1.2022, inak by sme sa zrejme k významnej otázke zodpovednosti lekárov, ministra a jeho podriadených v tak závažnej téme zrejme zabudli vrátiť.

Prečo prípravok nestopli ešte pred dodaním v apríli? A MZ SR uzatváralo zmluvy o prevode správy s nemocnicami?

A teraz článok o tom, ako bol podaný.

A teraz o tom, ako nemal byť podaný. Čítali lekári príbalové letáky tak, ako (ne)informovali ľudí pri získavaní informovaných súhlasov pri celoplošnom testovaní?

Nuž, vážení zodpovední, vyzerá to na trestnoprávnu zodpovednosť. Kto sa podujme? Pán generálny prokurátor? Alebo jeden odvážny podriadený? Alebo je systém prokuratúry a právnických profesií stále postavený na teórii čierneho pasažiera? Vo verzii všetci bez lístka a bez revízora. Budú voľné ruky aj na kovidové zločiny? Či ešte treba počkať, kým sa prevalia dokumenty o biolaboratóriách a naše podania budú vybavené v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku? Nie vrátené s poďakovaním za vyjadrenie názoru (také ustanovenie sme v TP nenašli). My teda trpezlivo počkáme. Ako low cost chorvátski indiáni vo Winnetou 1 počkali v závere na Santera. Premlčacie doby sú relatívne dlhé.
AUTOR: Peter Weis
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi