Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Petr Akopov vypočítává možnosti, s nimiž může Donald Trump obhájit své podvodně ukradené vítězství, a obává se toho, kam dospěje samotná Amerika, až tohle všechno skončí
Zázrak se nekonal: Biden nebyl schopen vyhrát americké prezidentské volby.
Proč zázrak? Průzkumy veřejného mínění během předvolební kampaně mu přece předpovídaly působivou převahu (někdy až deset procent) oproti prezidentu Trumpovi, a to nejen z pohledu hlasování v zemi jako celku, ale také v klíčových (tzv. kolísavých) státech.
Odpověď je jednoduchá: protože tyto průzkumy veřejného mínění byly součástí politického boje, stejně jako roztáčení setrvačníku nenávisti vůči Trumpovi během jeho prezidentování. Globalistická většina amerického establishmentu v boji proti Trumpovi ničím nepohrdla: ani vymyšlenými obviněními z „ruských vazeb“, ani nálepkováním „rasista“ a „fašista“, ani manipulací voličů, že porážka „šíleného Donalda“ je předem dána. Volební výsledky 3. listopadu však odhalily lživost této propagandy – žádná porážka Trumpa se nekonala. Současný prezident byl v regulérním hlasování znovu zvolen na nové funkční období, nyní však musí projít několika pekelnými koly, aby tato skutečnost byla vůbec uznána.
Dosud není rozhodnuto
Zatím neexistují konečné volební výsledky; navíc oba kandidáti již oznámili, že vyhráli. Sčítání hlasů ještě nebylo dokončeno v několika státech, ale vše ve skutečnosti závisí na třech státech na severovýchodě země: Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Představují až 46 volitelů a vychýlí rafičku vah ve prospěch jednoho ze dvou kandidátů. Trump vedl ve všech třech státech – ale pokračující sčítání dříve zaslaných korespondenčních hlasovacích lístků by mohlo změnit poměr sil a vynést Bidena do prezidentského křesla – a právě před takovýmto nebezpečím manipulace s voličskými hlasy Trump varoval.
Za dané situace není zřejmá ani autenticita těchto hlasovacích lístků, ani regulérnost jejich sčítání v čase po uzavření volebních místností. Zřejmé je pouze jedno, totiž že výsledky hlasování v těchto státech budou zpochybňovány buď Bidenovými, nebo Trumpovými právníky. A dokud sčítání pokračuje, mohou být zpochybněny i výsledky hlasování v několika dalších státech (zejména v Nevadě a Arizoně, kde Trump prohrál). Soudní spory tudíž potrvají několik týdnů a je zde velká šance, že řízení neskončí do poloviny prosince, kdy by podle zákona měli být určeni volitelé ze všech států. Soudy budou požadovat přepočítání hlasů a nezapočítání pozdě doručených hlasovacích lístků.
Trump se bude snažit, aby se tak stalo co nejdříve – a do dění může zasáhnout i Nejvyšší soud. Pak bude výsledek voleb v zásadě záviset na jeho rozhodnutí. A zde má Trump své želízko v ohni vyjádřené konzervativní většinou soudního tribunálu.
Teoreticky by vše mohlo dojít až k volbě prezidenta hlasováním v Kongresu, ale na to musí vzniknout patová situace, kdy Biden a Trump získají stejný počet volitelů. Nicméně v Kongresu by měl Trump výhodu – vzhledem k tomu, že většinu delegátů ze Spojených států obsadili republikáni (ale nehlasuje Sněmovna reprezentantů, nýbrž Senát samostatně).
Jak sesadit prezidenta?
Ale to jsou všechno jen právní kejkle, leč rozhodující budou ty politické. Jinými slovy, co se bude dít v ulicích a v médiích souběžně se soudním řízením. A tam se rozpoutá neuvěřitelný hlomoz: Trump musí už nyní uznat porážku, aniž by čekal na verdikt soudu a přepočítávání hlasů; Trump je lhář a diktátor, který nehodlá odejít. Masové demonstrace a hysterie v tisku: ukradli nám vítězství, demokracii i zemi. Trump tak bude vystaven bezprecedentnímu psychologickému a politickému teroru – ale čtyři roky života pod neustálými útoky mu pomohou odolat i takovému tlaku. (Již dnes ho televizní stanice v USA vypínají, když říká pravdu o volebních podvodech, a dokonce i naše česká zpravodajská média křepčí radostí nad tím, jak z něho ta americká dělají posedlého blázna a lháře – pozn. PP)
Dají se miliony lidí na pochod do Washingtonu? Začne v hlavním městě USA ten pravý americký Majdan? Lze předpokládat, že čím bude Trump tvrdohlavější, tím silnější na něho bude činěn nátlak. Prezident však není sám – ba právě naopak, na rozdíl od Bidena je schopen shromáždit stotisícové demonstrace svých příznivců. A i když pokušení vyvést je na ulici bude velké, s největší pravděpodobností se Trump tohoto kroku zdrží, čímž prokáže svou neochotu překročit červenou čáru a vyhrotit politickou konfrontaci do občanské války. Jeho oponenti se k nepokojům uchýlí snadno, ale Trump své příznivce zmobilizuje pouze jako poslední možnost – pokud se bude politická krize táhnout a budou ho nutit ke „kapitulaci“.
Nicméně čím déle bude trvat nejistota ohledně volebních výsledků, tím silnější bude místní občanská, čili spontánní mobilizace Trumpových příznivců – vyjdou do ulic i bez vyzvání ze strany jejich favorita. Zatímco v létě zuřilo hnutí Black Lives Matters, trumpisté většinou stáli stranou a vše jen s nevolí sledovali. Nyní, když uvidí v ulicích davy radikálů, kteří mají v úmyslu svrhnout jejich prezidenta (a tak to bude vnímáno), vyjdou trumpisté ze stínu – nejprve jednoduše na podporu prezidenta a poté s celým svým arzenálem zbraní. Nebudou střílet, avšak výrazně tak vyváží mediální obraz „země nespokojené s Trumpem“.
Sbohem, Ameriko!
Fakt, že volby 3. listopadu skončí pro USA vnitropolitickou krizí, byl znám už dlouho. Ale v příštích několika dnech se teprve ukáže, jakou rychlostí bude tato krize nabírat na obrátkách. A jaké intenzity bude schopna dosáhnout ještě před koncem tohoto roku.
Trump má šanci si vítězství udržet, jedinou otázkou je, za jakou cenu. Na tuto otázku nezná nikdo odpověď – protože jeho oponenti se ve snaze zabránit Trumpovu druhému prezidentskému období nezastaví před ničím.
Pokud se však současný prezident dožije inaugurace, uvidíme nového – osvobozeného Trumpa. V tomto smyslu budou mít USA skutečně nového prezidenta.
V jakém stavu však bude k 20. lednu 2021 sama Amerika?
Autor: Petr Akopov
Překlad: protiproud.cz
Zdroj: https://ria.ru