Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Vyřešit problémy s digitálním systémem pro stavební řízení, na které si stěžují obce i architekti, musí ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš do konce letních prázdnin, jinak se mohou v koalici začít dít věci. „Ano, to bych řekl, že je takový správný termín,“ řekl jeden z klíčových politiků pětikoalice, šéf poslanců nejsilnější vládní strany ODS Marek Benda.
Na přímý dotaz, zda už ODS dala Bartošovi najevo, že když v srpnu nedokáže opravit podstatné chyby, začala by se pod ním kývat vládní židle, i když je předsedou koaliční strany, Benda odvětil: „Kdybychom mu to náhodou dali najevo, tak to určitě nebudeme zveřejňovat, to asi všichni tušíme. Uvědomujeme si, že rozjezd stavebního řízení je nesmírně zodpovědná věc, která má dalekosáhlé dopady, a kdyby to skutečně nefungovalo, tak to může mít dopady na vládu jako na celek.“
Kriticky se vůči Bartošovi kvůli problémům stavebního řízení vymezili vládní lidovci.
Systém teď není funkční, říkají i lidovci
„Systém teď plně funkční není, o tom žádná. Pan ministr Bartoš se to teď snaží napravit, seč mu síly stačí. Ale primární odpovědnost nese, to je politická realita,“ uvedl šéf poslanců KDU-ČSL Aleš Dufek.
„Piráti dlouhodobě nedokážou pohnout s digitalizací ani s problémem nedostupného bydlení, které mají ve vládě na starosti. Jejich problémy bohužel dopadají na celou vládu. A to i přesto, že jiná ministerstva, například lidovecké ministerstvo práce a sociálních věcí, digitalizaci zvládají skvěle,“ říká místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek.
Vládní pětikoalice se opírá o 108 poslanců, přičemž s vládou u některých klíčových věcí hlasuje i poslanec a bývalý moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, přičemž Piráti disponují ve Sněmovně čtyřmi hlasy. I bez nich by vláda Petra Fialy o většinu v dolní komoře parlamentu nepřišla.
„Zatím se pokoušíme jezdit po republice a zjišťovat, co kde funguje či nefunguje. Některé problémy tam skutečně jsou. Na vyhodnocení je trošku brzo, protože stavební úřady zahltilo to, že všichni do konce června podali všechny předchozí žádosti, takže se vlastně nic nového nerozhoduje. Ale říkali někteří starostové, že věci naprosto banálního charakteru, které předtím byli schopni vyřídit za tři dny, najednou visí,“ řekl Benda.
Dělat po měsíci – a navíc prázdninovém – vyhodnocení je podle něj brzo, ale na přelomu srpna a září by „alespoň základní mouchy“ měly být odstraněny.
A co také patří mezi „základní mouchy“?
Starosta Nového Boru na Českolipsku a předseda Sdružení obcí Libereckého kraje Jaromír Dvořák (za Starosty pro Liberecký kraj) se otevřeným dopisem obrátil na Bartoše. Obává se toho, že kvůli nefunkčnímu systému nebudou moci města a obce otevřít do září opravené školy, mateřské školky, dětská a mateřská centra, protože je nezkolaudují. Zajímá ho také, kdo ponese zodpovědnost za nedodržení termínů a lhůt nastavených novým zákonem.
Prezident Pavel by příště pokládal za vhodný nejprve pilotní projekt v jednom kraji
Prezident Petr Pavel doufá, že se problémy související s digitalizací stavebního řízení podaří rychle odstranit.
„Je zapotřebí, abychom se i pro příště zamysleli, jestli by nebylo vhodné takto složité procesy vyzkoušet třeba v nějakém pilotním projektu v jednom kraji. Ověřit všechny problémy a chyby celého procesu, napravit je a teprve potom je uvést do života v celé zemi,“ řekl prezident.
Už v květnu se Petr Pavel vyslovil pro odklad spuštění digitalizace stavebního řízení. Uvedl tehdy, že by to mohlo občany i firmy ušetřit nepříjemností. Teď doplnil, že nemá radost, že jeho tehdejší argumenty, které pramenily z diskuse se starosty v Pardubickém kraji, se potvrdily. „Ukázalo se, že měli pravdu, že proces nebyl do detailu připraven,“ uvedl. Doufá, že ministerstvo pro místní rozvoj problémy rychle odstraní. „Stavební úřady jsou zatím zavalené papírovými žádostmi, na ty digitální dojde zřejmě později,“ dodal.
Platforma pro zdravý stavební zákon, do které patří například Svaz podnikatelů pro stavebnictví, Česká komora architektů a Asociace developerů, požádala ve středu prezidenta Pavla, premiéra Petra Fialu a členy vlády o schůzku k řešení problémů digitalizace stavebního řízení.
Sněmovna by měla toto šílenství zastavit, říká exministryně Dostálová z ANO
Velmi kritická je k novému stavebnímu řízení parlamentní opozice.
„Pana ministra jsem na problémy upozorňovala neustále, mnohokrát i na půdě Poslanecké sněmovny. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že pokud to nebude k 1.7. fungovat, rezignuje. Systém nefunguje a pan ministr dělá jakoby nic. Poslanecká sněmovna by měla rychle toto šílenství zastavit, jinak hrozí České republice velké ztráty a otrávení úředníci raději odejdou,“ uvedla Bartošova předchůdkyně ve funkci ministryně pro místní rozvoj, nyní už europoslankyně za ANO Klára Dostálová.
„Ministr Bartoš situaci absolutně nezvládá. Můj názor na to je, že by měl převzít odpovědnost za svoje rozhodnutí,“ napsala také na Twitteru. Ministerstvo pod Bartošovým vedením podle ní vrší jeden problém za druhým – nezvládnuté veřejné zakázky, nezvládnutou digitalizaci.
„A teď spustil ten systém bez testovacího období. Není žádná ostuda u takto velkého zákona a u takto velké změny spustit dlouhé testovací období, u kterého se vychytají i ty nejmenší detaily. Tohle je prostě jeden obrovský problém. na který doplácí obyčejní lidé, stavebníci, úředníci stavebních úřadů,“ uvedla Dostálová.
„Je to opravdu vážné. Zajel jsem včera do Pardubic a tam jsem vše detailně diskutoval s místními pracovníky stavebního úřadu. Nefunguje nic. Komunikace katastrofální, zpětná vazba na podněty nula, podpora mizerná. Stavební povolování nejde, ale vyřizují aspoň červnové žádosti ve starém režimu. Bohužel ale nemohou kolaudovat,“ sdělil místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček.
Bartoš by měl rezignovat, nejde o počítačovou hru, říká šéf poslanců SPD
K rezignaci vyzvalo ministra pro místní rozvoj druhé opoziční hnutí SPD.
„Digitalizace stavebního řízení je největší průšvih v IT v novodobé historii. Výsledkem mělo byt zrychlení stavebního řízení a dopadlo to tak, že se úplně zastavilo . To bude znamenat zpoždění mnoha nových staveb. Navrhovali jsme odložení účinnosti o půl roku a zkušební provoz . Nic takového se nestalo a všechny stavební procesy úplně stojí. Ministr Bartoš by měl rezignovat,“ uvedl šéf poslaneckého klubu SPD a místopředseda opozičního hnutí Radim Fiala.
„Nejde totiž o počítačovou hru, ale proces , který pokud se ještě zdrží, bude mít vliv na stavebnictví a ekonomiku obecně. Budeme určitě interpelovat ministra Bartoše a vyzveme hnutí ANO, abychom svolali mimořádnou schůzi Sněmovny. Vláda a ministr Bartoš musí skládat účty za svou špatně odvedenou práci a ekonomiku,“ uvedl šéf poslanců SPD.
Bartoš vysvětloval problémy premiérovi
„Na ten systém si budou stěžovat všichni pořád ještě za pět let, stejně jako si všichni stěžují na nějaké stávající systémy, když čekají, že přijde zase něco nového. Chci, aby se v systému lidé orientovali a měli jistotu, že se s danými dokumenty děje, co má. Chtěl bych, aby všechny tyto věci byly do konce srpna vyřešeny,“ řekl ministr Ivan Bartoš.
„Mluvil jsem po telefonu s premiérem po výrocích opozice, že ten a ten ministr má skončit, což je téměř na denním pořádku,“ uvedl Bartoš. Premiér Fiala podle něj nekřičel. „Byl to normální korektní rozhovor,“ řekl v rozhovoru.
Konec srpna jako termín, do kdy by měly být problémy nového stavebního řízení vyřešeny, zmínil i sám Bartoš. Tedy termín, který se shoduje s koncem prázdnin.
Jinými slovy, Bartošův osud závisí hodně na tom, zda se podaří zkolaudovat a a otevřít do září opravené školy a mateřské školky.
„Ministr Bartoš to nejdříve bagatelizuje, pak nařkne ANO, pak úředníky, pak si chvíli sype popel na hlavu, ale výsledek je tristní. Vzali si lidi jako rukojmí pro svůj pirátský experiment, který nevyšel. Premiér, místo aby akčně jednal, všechny svolal a rozhodl o dalším postupu, tak mlčí. Je jim úplně jedno, že ochromili stavebníky, podnikatele , investory a úřady, jediné, co je zajímá, je politicky rozměr průšvihu,“ uvedl ve čtvrtek Karel Havlíček z ANO.
Je i pro mimořádnou schůzi Sněmovny. „Mimořádná schůze ano, ale oni musí jednat teď. Nikdo není zvědavý na výmluvy v září. Oni vůbec netuší, co se odehrává na trhu a na úřadech,“ sdělil Havlíček.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi