JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Plánujú zaplniť oblohu dronmi s umelou inteligenciou na predvídanie vášho správania

USA: Predstavte si, že v blízkej budúcnosti hliadkujú na oblohe celej krajiny roje drobných dronov. Tieto drony neriadi žiadny pilot a sú plne autonómne. Plnia príkazy, ktoré do nich zakódovali počas výroby – dohliadajú, zaznamenávajú, sledujú a dokonca predpovedajú váš ďalší pohyb.

Znie to ako niečo z dystopického sci-fi filmu, však? Nuž, tento scenár si nemusíte predstavovať, ani ho sledovať vo filme. Je už totiž tu.

Zaviesť túto novú realitu pomáhajú Adam Bry a Abraham Bachrach, konateľ, resp. technický riaditeľ spoločnosti zvanej Skydio. Dvojica sa dala dokopy už na MIT a potom prešla do Googlu, kde pracovala na projekte Wing Google.

Po tom, čo odišla od konštruovania bezpilotných lietadiel v Google, založila táto dvojica spoločnosť Skydio a odvtedy dodáva svoje autonómne drony policajným okrskom – zadarmo.

„Riešime celý rad základných problémov, čo je potrebné pre to, aby sa tieto drony stali spoľahlivé a dokázali lietať samé,“ povedal tento týždeň v interview Bry.

„Autonómnosť – tá základná schopnosť dať dronu zabudované zručnosti skúseného pilota, v softvéri a hv ardvéri – práve o tú nám v spoločnosti naozaj ide.“

Podľa časopisu Forbes Skydio tvrdí, že dodáva najpokročilejšie drony riadené umelou inteligenciu, aké boli kedy vytvorené: qaudrokoptéru len za 1000 dolárov, ktorá sa dokáže napojiť na ciele a sledovať ich, vyhýbať sa všemožným prekážkam a zachytávať všetko na videu vysokej kvality.

Skydio uvádza, že jej softvér dokáže dokonca predvídať ďalší pohyb cieľa, či už je tým cieľom chodec, alebo auto.

Možnosti zneužitia sledovacích dronov

Hoci budú tieto drony nepochybne zohrávať prospešnú rolu v znižovaní nebezpečnosti práce polície, napríklad pri zadržiavaní rukojemníkov alebo pri poskytovaní informácií v patových situáciách, všetci, ktorí čítajú tento článok, vedia, vláda vždy zneužíva technológiu, ktorú má k dispozícii.

Bry dokonca pripúšťa, že spolupráca s vládnymi agentúrami môže znamenať používanie ich dronov v „potenciálne polarizujúcich a napätých situáciách“.

Lenže, ako povedal pre Forbes, „vyhýbať sa tomu len preto, že je to kontroverzné či polarizujúce, by bolo nesprávne.“ V komentároch pre New York Timestento konateľ silne vystúpil proti tomu, aby sa drony spoločnosti Skydio používali spolu so zbraňami.

„My do dronu zbrane nedávame.“povedal Bry. „Pri zmene na zbraň potrebujete menej automatizácie, nie viac.“

Na to, aby sa drony využívali na utláčanie spoločnosti, však zbrane nepotrebujete – na to stačí 24-hodinový autonómny dohľad a predpovedanie správania zhora – bez strelných zbraní.

Tento rok, podľa žiadosti časopisu Forbes v zmysle zákona o slobode informácií, začal drony testovať aj americký Úrad pre ochranu cla a hraníc, čo je pri plánoch Bidenovej administratívy na „inteligentný hraničný múr“ obzvlášť zlovestné.

Bidenov nový „inteligentný“ múr bude využívať pokročilú technológiu dohľadu, podobnú týmto dronom na kontrolu hranice, ktorá predstavuje nebezpečenstvo rovnako pre imigrantov, ako aj pre občanov.

Podľa správy v Nation, prehľad faktov distribuovaný novinárom obsahuje časť s názvom „Doplnenie jestvujúcich pohraničných zdrojov technológiou a infraštruktúrou“, ktorá žiada dodatočné financovanie pre, okrem iného, „zvýšenie schopnosti spracovávať hľadačov azylu“ a „riadiť a zabezpečovať južnú hranicu medzi miestami vstupu, ktorá sa zameriava na flexibilné riešenia a technológie rozširujúce schopnosť odhaľovať nezákonnú činnosť.“

Inteligentný múr nebude taký viditeľný a fyzicky nepríjemný ako nejaký skutočný múr, ale vzdušné drony, infračervené kamery, senzory pohybu, radar, rozpoznávanie tvárí a umelá inteligencia sú ďaleko zlovestnejšie než oceľ a tehly.

Podľa stránky Nation:

„Tieto nástroje majú nádych vedeckej nezaujatosti a sotva vyvolávajú problematické obrazy, vďaka čomu sú pre apatickú širokú verejnosť nielen prijateľné, ale aj rafinovane zákerné.

Na rozdiel od hraničného múra, moderná virtuálna „hranica“ nejestvuje len pozdĺž vytýčenej hranice, oddeľujúcej krajiny. Siaha stovky kilometrov do vnútrozemia od „bezústavnej zóny“ posilnenej právomoci hraničnej kontroly.

Nachádza sa na súkromnom majetku a na vnútroštátnych komunikáciách. Nachádza sa na letiskách, kde je vláda pripravená spustiť systém rozpoznávania tvári bez vekového obmedzenia, dotýkajúci sa aj cestujúcich na vnútroštátnych letoch, ktorí nikdy neprekračujú hranicu.“

Ako z akčného filmu

Jedným z najhrozivejších aspektov tejto inteligentnej hranice je, že vďaka federálnym „bezústavným zónam“ zlepší taktiku policajného a dohliadajúceho štátu na letiskách.

Predstavte si, že sa niekde na letisku registrujete na let. Celí vzrušení, že idete na dovolenku, no keď sa pokúsite vyzdvihnúť si svoju letenku, povedia vám, že letieť nemôžete. Náhle vás obkolesí ochranka a vedie vás na výsluch.

Nespáchali ste žiadny zločin a nemáte žiadnu možnosť pýtať sa, prečo nemôžete letieť.

Toto sa v tejto krajine deje každý deň, keď Ministerstvo vnútora presadzuje neústavný zoznam tých, ktorým je zakázané lietať.

Odborníci ako Edward Hasbrouck, poradca projektu Identita a spisovateľ, ktorý píše pre sesterský blog Papers Please hovorí, že tento nový hraničný múr v podstate zavedie zoznam tých, ktorým je zakázané cestovať v celej krajine.

Pre stránku Nation Hasbrouck povedal, že predstavitelia Ministerstva pre vnútornú bezpečnosť USA „sa stále a výslovne ponosujú na fakt, že na rozdiel od letiska, kde vieme, kto nastupuje do lietadla ešte skôr, ako doň nastúpi, na pozemnej hranici sa môže zjaviť ktokoľvek. Považujú to za hroznú chybu, na ktorej náprave vytrvalo pracujú.“

Záver

Toto všetko sa deje mimo dohľadu bežnej verejnosti, ktorá zväčša netuší, čo sa deje.

Predstavte si pokus o útek z budúcej technokracie, ktorou sa svet určite stane, no zastavia vás vzdušné drony a robotické psy od spoločnosti Boston Dynamics.

Toto sa čoskoro môže stať realitou, podobnou tej najdesivejšej epizóde seriálu Čierne zrkadlo (Black Mirror).

Desivé, však?

 

Zdroj. https://www.badatel.net

Odeslat komentář