Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Aktuálne, horúce správy z Ukrajinského frontu
–Rusko môže mať až desať kusov novej balistickej rakety, ktorou včera zasiahlo rieku Dneper, uviedol zástupca náčelníka Štátnej bezpečnostnej služby Ukrajiny Vadym Skibickij.
Je nepravdepodobné, že by sa už začala jej sériová výroba.
„Ak ide o výskum a bojové použitie, bude to najmenej desať rakiet. Na to, aby sa raketa dostala do sériovej výroby, musí sa uskutočniť minimálne desať testov. Videli sme to na námornej Bulave, keď bola polovica úspešných a polovica neúspešných štartov,“ – povedal Skibickij.
– Niektorí západní predstavitelia navrhli vrátiť Ukrajine jadrové zbrane ako bezpečnostnú záruku proti budúcim vojnám, citoval denník The New York Times svoje zdroje.
Štáty a Európa diskutujú o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu. Kyjev chce pozvanie do NATO, ale to je nepravdepodobné. Diskutujú o vybudovaní arzenálu konvenčných zbraní, ktorý by bol dostatočný na zasadenie „zdrvujúceho úderu“ v prípade novej ruskej ofenzívy.
„Viacerí predstavitelia dokonca navrhli, aby pán Biden vrátil Ukrajine jadrové zbrane zhabané po rozpade Sovietskeho zväzu. To by bol okamžitý a obrovský odstrašujúci prostriedok. Takýto krok by však bol komplikovaný a mal by vážne dôsledky,“ uviedol denník.
– Scholz označil ruský balistický útok na Dneper za „nebezpečnú eskaláciu“, uvádza DW.
„O tom, aká nebezpečná je táto vojna, nám svedčí najnovšia eskalácia: Putin použil rakety stredného doletu na úder na ukrajinské územie. Desivá eskalácia,“ povedala nemecká kancelárka a spomenula aj vyslanie vojsk KĽDR.
Scholz zároveň zopakoval, že dodávať Ukrajine Taurus Nemecko podľa neho nemá v úmysle, aby sa vyhlo konfliktu NATO s Ruskom.
– Lukašenko povedal, že svet je na prahu tretej svetovej vojny.
„V poslednom čase veľa hovoríme o tom, že, ak Boh dá, tretia svetová vojna sa nezačala, že sme len v predvečer tejto strašnej udalosti. Ale, chvalabohu, ľudstvo stále nejako spomaľuje a ešte sa do tejto tretej svetovej vojny nevrhlo,“ povedal bieloruský prezident.
Na snímke príslušníci záchranných zložiek hasia požiar domu po leteckom útoku ruskej armády na ukrajinské mesto Dnipro
– Dnešné zasadnutie ukrajinskej Najvyššej rady bolo zrušené kvôli zvýšenej hrozbe raketového útoku, uviedol predseda humanitárneho výboru Nikita Poturajev.
Dnes boli tiež obmedzené služby Rady, sekretariáty výborov a počet ľudí vo vláde, kancelárii prezidenta a ďalších štátnych orgánoch.
Varovaní boli aj miestni obyvatelia a firmy so sídlom vo vládnej štvrti.
– Ukrajinský vojenský predstaviteľ pre Financial Times anonymne uviedol, že rieku Dneper včera zasiahla raketa RS-26 Rubež s doletom až 6 000 kilometrov, a nie Orešnik, ako tvrdil Putin.
– Pentagón uviedol, že “upravuje svoju stratégiu jadrového odstrašovania, pretože jadroví protivníci” – Čína a Rusko – eskalujú napätie.
„Teraz žijeme vo svete, kde čelíme viacerým jadrovým konkurentom, viacerým štátom, ktoré budujú, diverzifikujú a modernizujú svoj jadrový arzenál a bohužiaľ uprednostňujú úlohu jadrových zbraní vo svojich národných bezpečnostných stratégiách,“ povedal Richard Johnson, námestník ministra obrany pre jadrovú politiku a boj proti zbraniam hromadného ničenia.
Preto podľa neho možno bude potrebné, aby štáty upravili revíziu jadrovej politiky na rok 2022 „s cieľom zachovať jadrové odstrašenie vzhľadom na zvýšený jadrový potenciál Číny a Ruska“ a možnú absenciu dohôd o kontrole jadrových zbraní po februári.
Niektoré kroky na zvýšenie spôsobilostí sa už podnikli, napríklad výroba voľne padajúcich bômb B61-13, zvýšenie pripravenosti ponoriek triedy Ohio vybavených jadrovými zbraňami a elektrárňami a modernizácia jadrového arzenálu ako celku.
Washington sa zároveň domnieva, že samotné odstrašovanie strategické nebezpečenstvá nevyrieši, „nezastupiteľnú úlohu“ zohráva kontrola zbrojenia, znižovanie rizík a nešírenie jadrových zbraní.
– Čína vyzvala „strany ukrajinského konfliktu k zdržanlivosti“ po výmene raketových úderov.
Pripomeňme, že Putin včera vydal vyhlásenie o úderoch ATACMS a reakcii Ruska s „oriešnikom“.
– Trump diskutuje s európskymi lídrami o Ukrajine, ale „kladie otázky, nie požiadavky“, píše publicista David Ignatius v stĺpčeku pre The Washington Post.
Cez víkend Trump zavolal Scholzovi a opýtal sa ho na Zelenského „plán víťazstva“.
„Čo si myslíte o Zelenského pláne na víťazstvo? Čo si myslíte o Putinovi?“ – Trump sa podľa vysokopostaveného nemeckého predstaviteľa spýtal.
Podľa novín sa podobné rozhovory uskutočnili aj s lídrami Francúzska, Poľska, Dánska, Českej republiky a ďalších európskych krajín.
„Telefonáty boli priateľskejšie, než sa očakávalo, a Trump bol skôr v móde poslucháča,“ povedal nemecký predstaviteľ.
Európania Trumpovi hovoria, že „zlá dohoda“ o Ukrajine mu ublíži a mohla by sa mu „vypomstiť“. Preto je vraj podmienkou akejkoľvek úspešnej mierovej dohody, že „táto vojna sa už nikdy nebude opakovať“, pretože bude chránená bezpečnosť Ukrajiny.
Čo na to Trump reagoval, sa neuvádza.
– Rusi obsadili Dalnee južne od Kurachova, hlási Deep State.
Na mape Dalnee, južne od Karachova
– Svetové médiá sa zaoberajú Putinovými vyhláseniami o ruskom útoku strategickou raketou stredného doletu na rieke Dneper.
„Kremeľ varuje: vstúpili ste do vojny“, ‚Británia je vhodným cieľom na raketový úder‘, ‚Británia a Francúzsko sa postavia pevne proti Putinovi‘, ‚Putin hrozí svetovou vojnou‘.
Ukrajinský front sa rúca
Americký „Inštitút pre štúdium vojny“ (ISW) odhaduje, že Rusko v roku 2024 dobylo takmer šesťkrát viac územia ako v roku 2023 a postupuje smerom ku kľúčovým ukrajinským logistickým uzlom na Donbase.
Podľa ISW tento rok ruské jednotky dobyli asi 2700 km štvorcových ukrajinského územia, pričom za celý rok 2023 – len 465, teda takmer šesťkrát viac.
Doktorka Marina Miron, výskumníčka v oblasti obrany na „King’s College“ v Londýne, v rozhovore pre BBC naznačila, že ukrajinský východný front „by mohol fakticky skolabovať“, ak by Rusko pokračovalo v napredovaní týmto tempom.
Medzi 1. septembrom a 3. novembrom bolo dobytých viac ako 1000 km štvorcových, čo naznačuje zrýchlenie ofenzívy v posledných mesiacoch. Dve oblasti, kde to bolo najevidentnejšie, boli Kupjansk v Charkovskej oblasti a Kurachovo, ktoré je odrazovým mostíkom ku kľúčovému logistickému uzlu Pokrovsk v Doneckej oblasti.
Ukrajinské jednotky brániace Kurachovo zatiaľ odrážajú útoky na juhu a východe, ale frontová línia sa približuje a Rusko hrozí obkľúčením mesta zo severu a západu.
Plukovník Jevgenij Sasyko, bývalý šéf oddelenia strategickej komunikácie ukrajinského generálneho štábu, sa domnieva, že Rusko rozmiestňuje „mocné čeľuste“ okolo krídel mesta, ktoré pomaly „brúsia“ obranu, až kým sa nezrúti.
Podľa zistení ISW má Moskva v súčasnosti celkovo 110 649 km 2 územia Ukrajiny. Pre porovnanie: v prvom mesiaci invázie do Kurska obsadili ukrajinské jednotky niečo vyše 1171 km štvorcových, pričom dodnes ruské jednotky dobyli späť takmer polovicu tohto územia a pokračujú v postupe v tomto regióne.
Dr. Miron verí, že postup Ruska mu dal silnejšiu vyjednávaciu pozíciu, keďže nový Trumpov tím pre zahraničnú politiku sa pripravuje na nástup do úradu.
„Skutočnosť, že Rusko má teraz kontrolu, im dáva určitú výhodu. Pokiaľ ide o rokovania, som si istá, že ako zdôrazňuje ruská strana, sa to urobí na základe konfigurácie bojiska. Z pohľadu Rusov, tí majú oveľa lepšie karty ako Ukrajinci,“ dodala.
Alexander Mercouris: Bidenovo neuvážené rozhodnutie dostane Kyjev do ešte hrozivejšej situácie
Útoku na Rusko raketami ATACMS sa zúčastnili aj americké jednotky.
Na svojom YouTube-kanáli to oznámil britský expert Alexander Mercouris.
„Prezident Putin predtým vysvetlil, že zameranie a príprava rakiet na odpálenie si vyžaduje utajované informácie, ako aj použitie technológií a skúseností, ktoré majú Spojené štáty, ale Ukrajina nie, takže do tohto útoku na ruské územie sa museli zapojiť americké jednotky,“ povedal expert.
Povolenie amerického prezidenta Joea Bidena pre Kyjev uskutočniť ďalekonosné útoky na Rusko však povedie len k tomu, že Ukrajina sa ocitne v ešte hrozivejšej situácii.
„Je to neuvážené a nezodpovedné rozhodnutie prijaté ako vzdor Donaldovi Trumpovi a som si istý, že v hneve,“ dodal.
Po dopadu ruské mezikontinentální balistické střely hrozivý odhad: Jen test. Brzy test atomovky
Rusko ve čtvrtek podle ukrajinského letectva vypálilo na město Dnipro mezikontinentální balistickou raketu. Jde o první použití tohoto typu rakety od začátku války na Ukrajině. Vypálení těchto raket může být od Moskvy varováním a odpovědí na ukrajinské raketové útoky na území Ruské federace. Mezikontinentální balistické rakety mají dolet až pět tisíc kilometrů a mohou nést jaderné hlavice. Ekonom Pavel Šik varuje před další eskalací války ze strany Západu, protože mezikontinentální ruské rakety jsou aktuálně namířeny na evropské metropole.
Ve čtvrtek byl po celé Ukrajině vyhlášen letecký poplach kvůli hrozbě raketových útoků. Podle ukrajinského letectva byl útok zaměřen na město Dnipro s použitím několika různých typů raket. „Konkrétně byla z Astrachaňské oblasti Ruské federace odpálena mezikontinentální balistická raketa, z Tambovské oblasti byla odpálena aerobalistická raketa Kinžal a ze strategických bombardérů Tu-95MS bylo odpáleno sedm řízených střel Kh-101,“ uvádí zpráva.
Klíčová je zejména zpráva o použití mezikontinentální balistické rakety, vypálené na Dnipro ze 700 km vzdálené Astrachaňské oblasti. Rusko při leteckých útocích na Ukrajinu pravidelně používá balistické rakety krátkého a blízkého doletu, ale mezikontinentální balistické rakety jsou mnohem větší, mohou být vybaveny jaderným nákladem a jsou určeny k zasahování cílů na mnohem větší vzdálenosti.
Vypálena byla pravděpodobně raketa středního doletu RS-26 Rubež, která má údajně dolet až 6 000 kilometrů a může nést čtyři bojové hlavice, každou s odhadovanou nosností 0,3 megatuny. Raketa podle informací Kyiv Independent nenadělala ve městě žádné závažné škody. Byl poškozen průmyslový podnik a vypukly dva požáry, uvedl gubernátor Serhij Lysak. Nejméně dva lidé byli údajně zraněni.
NEW – Russia fires intercontinental ballistic missile with multiple re-entry warheads on a city in Ukraine.pic.twitter.com/wOAKFn9j5b
— Disclose.tv (@disclosetv) November 21, 2024
Podle odborníka na obranu z univerzity v Oslu Fabiana Hoffmanna je pravděpodobné, že raketa nesla „simulátor hmotnosti namísto bojové hlavice“. Poukazuje na to, že není známo, že by Rusko disponovalo nejadernou hlavicí pro Rubež. Údajné záběry útoku ukazují několik projektilů dopadajících na zem, ale bez velkých explozí, které jsou obvykle spojovány s konvenčními raketami.
„Takže tento úder nemá vojenskou hodnotu, je to čistě, čistě pro politické účely,“ uvedl s tím, že jde od Moskvy nejspíše o varování.
Útok totiž přišel jen dva dny poté, co proběhl první úspěšný útok Ukrajiny na vojenský cíl v Rusku s použitím raket ATACMS dodávaných USA. Poté, co ruský prezident Vladimir Putin takový krok označil za překročení další „červené linie“, kterou Kreml vytyčil, prohlásil, že jeho země bude reagovat.
„Pravděpodobně zvažovali testování jaderné hlavice, k němuž prý také brzy dojde, ale rozhodli se, že je to příliš intenzivní a že by to mohlo vyvolat příliš velkou odezvu, zejména ze strany partnerů, jako jsou Čína a Indie,“ řekl Hoffman.
„A pak si pravděpodobně řekli, že toto je další nejlepší možnost, protože vysílá jasný signál Západu a zároveň si potenciálně neznepřátelí kritické mezinárodní partnery.“ Hoffman dodal, že očekává, že se jedná spíše o jednorázovou akci než o novou strategii Kremlu, vzhledem k tomu, že náklady na jeden Rubež odhaduje na více než deset milionů dolarů, takže pokračování podobných útoků je velmi neefektivní.
Rusko se k útoku zatím nevyjádřilo. Na otázku, zda Moskva odpálila mezikontinentální balistickou raketu, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům odpověděl, že „k tomuto tématu nemá co říci“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X potvrdil, že si Rusko dnes očividně zkoušelo novou raketu. „Dnes byla použita nová ruská raketa. Všechny její charakteristiky – rychlost, výška – odpovídají charakteristikám mezikontinentální balistické rakety. V současné době probíhá vyšetřování. Je zřejmé, že Putin využívá Ukrajinu jako testovací prostor,“ informoval Zelenskyj.
President @ZelenskyyUa:
Today, there was used a new russian missile. All its characteristics—speed, altitude—align with those of an intercontinental ballistic missile. An investigation is currently underway. Clearly, Putin is using Ukraine as a testing ground.— Defense of Ukraine (@DefenceU) November 21, 2024
Ekonom Pavel Šik upozorňuje, že o možném odpálení mezikontinentální balistické rakety se spekulovalo už ve středu, jenže tomu nikdo nechtěl uvěřit. „Ještě včera tomu nikdo nechtěl věřit. Proslýchalo se, že Rusko připravuje odpálení mezikontinentální rakety, a já ještě večer koukal na ukrajinské zdroje, kde bylo řečeno, že je to zase jen ruská hybridní válka, a ruské zdroje mlčely,“ všímá si ekonom, že ukrajinská strana se snaží vyvolávat dojem, že Rusko jen blafuje a žádné červené linie nemá.
Jenže to nebyla dezinformace a ruský prezident Vladimir Putin skutečně vyslal Američanům jasný signál. „Ještě včera jsem četl post jednoho psychopata z Běloruska, co žije v Praze na X. Ten napsal: ‚Vidíte někde hřib? Ne? Já taky ne. Takže doporučuju všem, co se preventivně pos*ali, jít vyměnit spodní prádlo a přestat bulet o eskalaci,‘ a vyzýval k dalším dodávkám raket Ukrajině,“ pokračuje Šik, že války chtiví lidé zlehčují sílu Ruska.
A tyto názory jsou bohužel patrné i v nejvyšších patrech české politiky. „Ať si každý psychopat a aktivista píše, co chce, problém je v tom, kdo ho sleduje. Rakušan, Nerudová, Padevět, Fischer, ministr Ženíšek, Šafr, Bartoníček, Šídlo aj. Tihle lidi musejí ze všech politických a vlivových funkcí pryč stejně jako v USA,“ má jasno Šik, že k moci se jak v Evropě, tak v USA musejí dostat lidé, kteří nebudou dále eskalovat situaci.
Jinak, než tvrdí Kyjev. Putin prozradil, jakou raketu vypálil na Ukrajinu
Šéf Kremlu Vladimir Putin tvrdí, že Rusko na Ukrajinu vypálilo raketu středního doletu, nikoliv mezikontinentální balistickou raketu, jak původně uvedl Kyjev. Putin uvedl, že použití rakety byla reakce na kroky Západu. Varoval, že Moskva by tyto prostředky mohla použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby dodávané střely vypouštěli na Rusko.
Ruská armáda odpálila proti Ukrajině jednu z nejnovějších raket středního doletu nazvanou Orešnik (Líska), vybavenou nejadernou bojovou hlavicí, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin v televizním vysílání.
Útok balistickou raketou středního doletu na ukrajinské vojenské zařízení byl podle jeho slov reakcí na nedávné ukrajinské údery západními zbraněmi dlouhého doletu. „V reakci na použití amerických a britských zbraní dlouhého doletu provedly ruské ozbrojené síly 21. listopadu tohoto roku kombinovaný úder na jedno ze zařízení vojensko-průmyslového komplexu Ukrajiny,“ uvedl Putin.
„V bojových podmínkách byl mimo jiné testován jeden z nejnovějších ruských raketových systémů středního doletu. V tomto případě s balistickou raketou v bezjaderném hypersonickém zařízení,“ dodal ruský prezident.
Varoval také Západ, že Rusko může tyto prostředky použít proti zemím, které Ukrajincům dovolí, aby jejich dodávané střely použili proti Rusku, informovala agentura Reuters.
„Ať už to byla ICBM nebo IRBM, dolet není důležitým faktorem,“ řekl Fabian Hoffmann, doktorand na univerzitě v Oslu, který se specializuje na raketové technologie a jadernou strategii. „Skutečnost, že nesla náklad MIRVed, je pro signalizační účely mnohem významnější a je důvodem, proč se pro ni Rusko rozhodlo. Tento náklad je spojován výhradně s raketami schopnými nést jaderné zbraně.“
Zvodka o situácii v Kurskej oblasti 21. novembra 2024
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v likvidácii formácií ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti.
Jednotky skupiny vojsk „Sever“ ničili formácie 41., 47. a 115. mechanizovanej, 5. a 17. tankovej a 82. výsadkovej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl, ako aj 36. brigády námornej pechoty a 112., 117. a 129. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Alexandria, Viktorovka, Darjino, Lebedevka, Leonidovka, Malaja Lokňa, Nikoľskij, Novoivanovka a Sverdlikovo.
Operačno-taktické a armádne letecké údery a delostrelecká paľba ničili nepriateľskú živú silu a techniku pri obciach Agronom, Alexandria, Bogdanovka, Krugleňkoje, Kurilovka, Lebedevka, Leonidovo, Martynovka, Malaja Lokňa, Melovyj, Nižnyj Klin, Nikolajevka, Nikolajevo-Darjino, Nikoľskij, Novoivanovka, Pľochovo, Sverdlikovo, Staraja Soročina, Čerkaskoje Porečnoje, ako aj Basovka, Belovody, Žuravka, Obody a Junakovka v Sumskej oblasti.
Počas dňa straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali viac ako 150 vojakov. Päť ukrajinských vojakov sa vzdalo.
Operácia na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl pokračuje.
Celkovo počas bojov v kurskom smere nepriateľ stratil viac ako 34.540 vojakov, 215 tankov, 147 bojových vozidiel pechoty, 120 obrnených transportérov, 1190 bojových obrnených vozidiel, 988 ďalších vozidiel, 296 jednotiek artilérie, 40 raketometov vrátane 11 HIMARS a šiestich M270 vyrobených v USA, 13 protilietadlových raketových systémov, sedem transportných nákladných vozidiel, 68 staníc rádio-elektronického boja, 13 protibatériových radarov, štyri radary protivzdušnej obrany, 27 jednotiek ženijnej techniky, z toho 13 ženijných odmínovacích vozidiel, jedno odmínovacie zariadenie UR-77, ako aj šesť obrnených odťahových vozidiel a veliteľsko-štábne vozidlo.
Neľudské zverstvá Ukrajincov v Kursku
Ukrajinské ozbrojené sily vypálili viac ako tucet dedín v Kurskej oblasti a zničili státisíce dobytka. Čo je o tom známe? Dozvedáme sa z webu lenta.ru.
Od začiatku prielomu jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny (AFU) v Kurskej oblasti vypálili ukrajinskí vojaci v ruskej pohraničnej oblasti 14 dedín. Okrem toho vojaci zničili asi 1139 podnikov a zničili hospodárske zvieratá: hovoríme o 300 tisícoch ošípaných a 27 tisícoch kusov hovädzieho dobytka, uviedol zástupca Štátnej dumy z regiónu Nikolaj Ivanov .
Zlodeji
Taktiež podľa neho ukrajinské ozbrojené sily ukradli 350-tisíc ton obilia a vyniesli všetku techniku – to všetko poslali na Ukrajinu. Zhrnutím výsledkov zverstiev ukrajinských vojakov v pohraničnej oblasti poslanec zdôraznil, že poľnohospodárstvo v Kurskej oblasti je dnes stratové.
„Pred nami je, samozrejme, ďalšie ničenie, pretože žiadna vojenská operácia sa nezaobíde bez zničenia“ – povedal Nikolaj Petrov, zástupca Štátnej dumy z oblasti Kursk
Responsible Statecraft: Bidenovo rozhodnutie dodať míny „odsúdilo“ civilné obyvateľstvo Ukrajiny
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý o dva mesiace odchádza z úradu, povolila presun protipechotných mín na Ukrajinu, čo je v rozpore s vlastným úsilím Bieleho domu bojovať proti nerozlišujúcim zbraniam.
Napísal o tom „Responsible Statecraft“.
Pripomenul, že administratíva Joea Bidena oznámila poskytnutie protipechotných mín Ukrajine „na domáce použitie“. Takéto rozhodnutie je však v rozpore s vlastným úsilím USA „obnoviť zákaz prezidenta Obamu používať, vyrábať, prevážať a skladovať nerozlišujúce zbrane kdekoľvek na svete“.
Publikácia zdôraznila, že podľa očakávaní Washingtonu sa protipechotné míny, ktorých používanie medzinárodná zmluva zakazuje v 160 krajinách, budú používať najmä na východných územiach.
Ale rovnako ako v prípade kontroverzného rozhodnutia Bidenovej administratívy dodať Ukrajine kazetové bomby – ďalší nerozlišujúci zbraňový systém, ktorého nevybuchnutá munícia môže mrzačiť a zabíjať civilistov, najmä deti, celé desaťročia po použití – tento krok môže mať obmedzené vojenské výhody a predstavuje obrovské riziko pre civilné obyvateľstvo Ukrajiny a priebeh vojny v prospech Ukrajiny nezmení.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad
Zpracoval: Tomáš N.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi