HlavníSvět

Po podpise dohody sa USA chystajú stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu

USA/AFGHANISTAN: Spojené štáty podpísali v sobotu s afganským militantným hnutím Taliban dohodu o prímerí, ktorá zahŕňa stiahnutie amerických jednotiek z Afganistanu, informovala agentúra AFP.

Dohoda, pri ktorej podpise bol prítomný aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, stanovuje časový plán, na základe ktorého Spojené štáty stiahnu všetky svoje sily z Afganistanu v priebehu 14 mesiacov, ak bude tamojšie militantné hnutie Taliban dohodu dodržiavať.

Americký minister obrany Mike Esper však povedal, že Spojené štáty „bez zaváhania“ zrušia platnosť tejto dohody, ak Taliban nedodrží bezpečnostné záruky a sľub začať rokovania s afganskou vládou.

Podmienkou podpísania dohody bolo úspešne uplatňovanie týždeň trvajúceho „obmedzenia násilia“, ku ktorému sa Taliban na jednej strane a afganské a americké bezpečnostné sily na strane druhej zaviazali 21. februára. Pompeo v piatok pred kongresmanmi vo Washingtone konštatoval „výrazný“ pokles násilia v uplynulých šiestich dňoch.

Už v priebehu 135 dní po uzavretí dohody sa má počet vojakov predbežne znížiť na 8600. Následne majú Spojené štáty a ich partneri „zavŕšiť odsun svojich zvyšných síl z Afganistanu v priebehu 14 mesiacov… a stiahnu všetky svoje sily zo zvyšných základní“, uvádza sa v zverejnenom vyhlásení.

Dohoda by mala viesť k dialógu medzi vládou v Kábule a Talibanom. Mierové rokovania v rámci Afganistanu by sa podľa AFP mali začať 10. marca.

Očakáva sa, že dohoda dosiahnutá po roku vyjednávania, stanoví časový plán stiahnutia tisícov amerických vojakov z tejto stredoázijskej krajiny výmenou za záruky Talibanu, že Afganistan sa už nestane útočiskom džihádistov zo skupín ako al-Káida a Islamský štát a miestom, odkiaľ by pripravovali útoky v zahraničí.

Pozícia afganskej vlády v Kábule, ktorá bola z rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Talibanom vylúčená, je však naďalej nejasná v čase, keď Afganistan sužuje nová politická kríza po sporných výsledkoch volieb.

Zdroj: https://www.infovojna.sk/article/usa-stiahnu-svojich-vojakov-z-afganistanu
Tagy

Napsat komentář

Back to top button
Close
Close