JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Po sečtení všech hlasů za změny v Ústavě Ruské federace hlasovalo 77,92 procent

RUSKO: Ústřední volební komise RF oznámila, že po sečtení 100 % hlasovacích lístků za přijetí změn Ústavy RF hlasovalo 77,92 procent Rusů, proti změnám se vyslovilo 21,27 hlasujících.

Ústřední volební komise RF dnes ráno oznámila, že po sečtení 100 % hlasovacích lístků za přijetí změn Ústavy RF hlasovalo 77,92 procent Rusů, proti změnám se vyslovilo 21,27 hlasujících.

Všeruské hlasování o změnách v Ústavě RF bylo původně naplánováno na 22. dubna, ale kvůli situaci s koronavirem později ruský prezident Vladimir Putin rozhodl, že nový den hlasování byl stanoven na 1. července. Kvůli bezpečnosti hlasujících bylo rozhodnuto, že Rusové mohou hlasovat celý týden – od 25. června do 1. července.

Obyvatelé dvou regionů, Moskvy a Nižněnovgorodské oblasti, mohli hlasovat online. Celková účast v online hlasování činila 93,02 %. Uvádí se také, že více než 55 % Rusů hlasovalo v prvních šesti dnech hlasování.

Změny v Ústavě RF

S iniciativou novelizace ruské ústavy přišel letos v lednu prezident Vladimir Putin. Ústavní změny se především týkají nových požadavků vůči prezidentovi, členům vlády a některým kategoriím státních úředníků.

Prezident zejména navrhuje, aby se z ruštiny stal oficiální jazyk v Rusku, jako jazyk státotvorného národa. Navíc je navrhováno, aby v hlavním zákoně bylo ukotveno, že Rusko je nástupnickým státem Sovětského svazu.

Také je předkládáno, aby bylo v ústavě uvedeno, že Rusko sjednocené tisíciletou historií zachovává památku předků, kteří jim „předali ideály a víru v Boha“. V navrhovaných úpravách je také bod, který zakazuje zabrání území země.

Kromě toho je předkládána úprava, která určuje manželství jako svazek muže a ženy. Navíc Putin navrhuje, aby byla v hlavním zákoně zaznamenána indexace důchodů minimálně jednou ročně.

Zdůrazňuje se, že v Rusku je garantováno povinné sociální pojištění, adresná sociální podpora obyvatel a také indexace sociálních podpor a dalších sociálních výplat.

Díky nové úpravě v roce 2024 může v prezidentských volbách opět kandidovat současný prezident Vladimir Putin. Tomu bude za čtyři roky končit druhé prezidentské období a dle stávajícího znění ústavy kandidovat nemůže.

Odeslat komentář