Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
EU: EK v reakci na žádosti skupiny zemí týkající se společných opatření proti zdražování energií uvedla řadu kroků, které členské země mohou podniknout, aby zmírnily dopady rychlého růstu cen. Mezi doporučení jsou dočasná opatření, ovšem se zásadními návrhy, jako je reforma trhu s elektřinou či regulace cen emisních povolenek, Brusel nepočítá.
„Současný růst cen vyžaduje rychlou a koordinovanou odpověď,“ uvedla Evropská komise ve středu ve svém prohlášení.
Vlády mají možnost podpořit své obyvatele
Evropská komise radí členským zemím řešit zdražování energií hlavně podporou a daňovými úlevami zranitelných domácností. Vlády mohou pomoci také firmám, nesmějí ale porušit unijní pravidla o státní podpoře.
Státy mohou podle EK své obyvatele podpořit například penězi z prodeje emisních povolenek, jejichž ceny rovněž šplhají nebývale vysoko.
K dispozici budou mít země také peníze z už dříve oznámeného klimatického fondu na pomoc obyvatelům v přechodu na obnovitelné zdroje energie. Na startu v něm bude 72 miliard eur (přes 1,8 bilionu korun).
Komise také podporuje daňové slevy jako způsob, jak zkrotit náklady na energie. Úplné zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektřinu, jak to zvažuje končící česká vláda, ale Komise nepodpořila.
Členské země mohou rovněž poskytnout firmám, existenčně závislým na fosilních zdrojích, státní pomoc. Ta jen musí být v souladu s pravidly poskytování této pomoci – musí se týkat celého sektoru a být časově omezená, aby nediskriminovala konkurenci na trhu.
„Tato opatření by měla jít snadno upravit na jaře, kdy očekáváme stabilizaci současné situace,“ uvedla unijní exekutiva.
Regulace cen emisních povolenek
Nepočítá se však s tím, co také požadoval Babiš, a sice se zastropováním cen povolenek na evropské úrovni. Místopředseda komise Frans Timmermans už dříve prohlásil, že povolenky ovlivnily růst cen energií nejvýše z jedné pětiny. Cenová regulace by navíc vyžadovala jednomyslný souhlas všech zemí EU, a ten je v zásadě vyloučený. Řada zemí, které vsadily na obnovitelné zdroje, právě ve vyšší ceně povolenek vidí způsob, jak ostatní státy přimět k ekologičtějšímu provozu.
Tržní reforma
Mezi dlouhodobějšími návrhy se neobjevuje ani reforma trhu s elektřinou. Její cena se podle pravidel unijního trhu počítá z momentálně velmi vysoké ceny plynu, což chtěla změnit hlavně Francie. Komise pouze hodlá lépe dohlížet na uhlíkový trh a prověřit případné praktiky porušující konkurenční pravidla na trhu s energiemi.
Centrální nákup plynu
Bruselští byrokraté kromě toho uvedli, že zvažují možnosti dobrovolného zapojení členských zemí do společného nákupu plynu. To by mohlo vylepšit evropskou pozici při vyjednávání dodávek zemního plynu z Ruska, na němž jsou evropské země závislé. Problém je však v tom, že takový společný nákup by se neudál hned, a tudíž i jeho efekt by přišel později.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi