JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Počet nezaměstnaných ve Spojených státech přesáhl 30 milionů

USA: Na pozadí koronavirové krize za posledních šest týdnů přišlo o práci asi 30 milionů lidí, uvádí CNN. Podle kanálu jsou taková čísla jednoduše děsivá, vzhledem k tomu, že tyto ukazatele jsou daleko od předělu a ekonomiky států se otevírají pomalu a s velkými obtížemi.

Christine Romansová, hlavní byznys korespondentka CNN: „Další děsivá čísla. 3 839 000 Američanů poprvé požádalo o dávky v nezaměstnanosti. Za posledních šest týdnů tak přišlo o práci asi 30 milionů lidí. Pokud se podíváte na objem trhu práce začátkem března, ukáže se, že pouze v posledních šesti týdnech zažádalo o dávky v nezaměstnanosti 18,6% jeho účastníků.

Toto číslo prostě ohromuje. Tento trend se zpomaluje, ale je to prostě hrozné. Každé číslo je člověk, který musí 1. května platit nájemné nebo hypotéku, aniž by z nich kdokoliv z ještě dostal podporu. Pro státy je velmi obtížné koordinovat tuto obrovskou vlnu lidí, které koronavirus zbavil práce.“

Poradce Trumpa: Pandemie? Nezaměstnanost jako za Velké deprese!

CNN: V našem studiu máme také moderátorku CNN a korespondentku Julii Chatterlyovou. Julie, lidé se mohou podívat na tato čísla – 3,8 milionu – a říci: „No tak, je to méně než před několika týdny, kdy podalo žádosti 6 milionů.“ Pokud vám někdo před pár měsíci řekl, že 3,8 milionu lidí by požádalo o dávky v nezaměstnanosti do jednoho týdne, zježily by vám vlasy. Obrovská skupina lidí stále žádá o podporu v nezaměstnanosti, i když od začátku krize uplynulo šest týdnů.

Julia Chatterleyová, moderátorka a korespondentka CNN: „Mluvíme o každém pátém Američanovi, který pracuje v USA, a to vše za pouhých šest týdnů. Američané se ocitají bez práce a bojí se bez ní zůstat. Ano, jak jste správně poznamenali, tento trend se zpomaluje, ale stále mluvíme o milionech lidí. Zároveň všichni očekávají, že stejný osud postihne ještě několik milionů.

Když se blížíme ke konci týdne, státy postupně otevírají ekonomiku. Víme však, jak obtížný bude tento proces. Zaměstnanci i spotřebitelé se stále bojí. Nevíme, jak se to všechno vyvine, takže i přes pokles těchto čísel se vyplatí čekat na objevení se stále nových milionů nezaměstnaných. Tato míra nezaměstnanosti zastíní všechny ukazatele Velké recese. Nyní mluvíme o míře nezaměstnanosti 16–20%. Můžu to opakovat znovu, ale stále tomu nemohu uvěřit.“

Ano, 30 milionů lidí za šest týdnů. Je téměř nemožné tomu věřit.

Odeslat komentář