JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Pochopil konečně na čtyřech židlích sedící Andy Babiš, že Běloruská opozice = Milion Chvilek? Zamítl polský návrh na oficiální schůzku s představiteli běloruské opozice v rámci summitu Visegrádské čtyřky. Okamžitě řev a kvílení kavárny

ČESKO: Andrej Babiš zamítl polský návrh na oficiální schůzku s představiteli běloruské opozice v rámci summitu Visegrádské čtyřky. Český premiér později uvedl, že jednání v takovém formátu považuje za předčasné a že by navíc nebylo v souladu s celoevropským postojem. Na tuto skutečnost hned reagovala opozice, která jej obvinila ze zbabělosti.

Dnes se objevily informace o tom, že Varšava nabídla členům Visegrádské čtyřky možnost uspořádat oficiální schůzku s členy běloruské opozice na pátečním summitu V4 v Lublinu. Následně řada zdrojů informovala o tom, že český premiér Andrej Babiš zaujal vůči tomuto návrhu odmítavý postoj. V souvislosti s tím zadal poslanec za KDU-ČSL Ondřej Benešík českému premiérovi otázku, v níž se ptal, zda Babiš tuto polskou iniciativu „zavetoval“.

„Pane premiére, žádám Vás o odpověď na otázku, zda jste to byl skutečně právě Vy, kdo osobně zavetoval návrh hostitelů nadcházejícího summitu premiérů V4 na setkání s představiteli běloruské opozice. Jde o vážnou věc. Ocením Vaši pravdivou odpověď,“ zeptal se český poslanec.

Podle informací českých médií Andrej Babiš později potvrdil, že odmítl návrh na oficiální schůzi s běloruskou opozicí. Podle něj by realizace takového setkání nahrávala běloruské vládě, jež se snaží obvinit evropské vlády ze vměšování do vnitřních záležitostí Běloruska.

„V žádném případě ale nechci udělat unáhlený krok, který nebude v souladu s celoevropským postojem, nabije běloruské propagandě a v konečném důsledku tak zapůsobí kontraproduktivně. Na videokonferenci členů Evropské rady, která se k tomuto tématu konala, jsme se na takovém postoji shodli, stejný názor mají i někteří kolegové z V4 a je to podle mě správné,“ sdělil Babiš.

 

Jak informují média, proti tomuto nápadu se postavilo i Maďarsko. To nicméně českého premiéra neuchránilo před rázným útokem ze strany opozice. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na své facebookovém stránce dokonce Babiše obvinila ze zbabělosti.

„Zbabělec a alibista. Nic jiného nejste, Andreji Babiši. Je mi z vás lidsky zle,“ netajila své pohoršení opoziční poslankyně.

Ke kritice premiéra se přidal i předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.

„To nám to hrdinství dlouho nevydrželo. Babiš vetoval setkání s běloruskou opozicí na summitu V4. Mynář se asi po schůzce na čínské ambasádě stavil i v Průhonicích,” napsal na sociálních sítích.

 

Europoslanec za ODS Alexandr Vondra označil počínání českého premiéra za „nechutné a nevysvětlitelné“.

„Leda, že by se v Babišovi znovu probudila stará láska k manýrám estébáků. Podle principu svůj k svému….“ uvedl.

Bělorusové si musí rozhodnout sami

Dříve český premiér prohlásil, že podporuje uspořádání svobodných voleb v Bělorusku. Uvedl přitom, že je proti uvalení sankcí ze strany samotného Česka. Podle něj by mělo jít o postup celé Evropské unie, a to ve formě omezení vůči jednotlivým osobám.

„Mají to být sankce vůči konkrétním osobám. To nejsme my, kteří to navrhují, bude to návrh Evropy, který by měl přinutit ten režim, aby akceptoval právo Bělorusů na svobodné volby,“ uvedl Babiš.Varoval rovněž i před opakováním ukrajinského scénáře.

„Bělorusové si musí sami rozhodnout, kam chtějí patřit. Rozhodně se nesmí opakovat situace jako na Ukrajině,“ řekl Babiš.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář