Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
FRANCIE: Paříž jistě patří mezi nejromantičtější města, která můžete navštívit, ale pod jeho elegantními ulicemi leží temný labyrint plný kostí šesti miliónů Pařížanů.
Stejně jako mnoho jiných vzkvétajících měst i Paříž trpěla problémy spojenými s časným průmyslovým věkem, konkrétně šlo o početná úmrtí v důsledku vážných onemocnění. Navíc příslib lepšího života vehnal do pařížských ulic více obyvatel, kteří se sem stěhovali z venkovů. Ke konci 18. století celá situace vyústila tím, že došlo k přeplněnosti hřbitovů.
Les Innocents, byl jedním z největších pařížských hřbitovů v roce 1700. V důsledku přelidnění nebyl schopen hřbitov vyhovět poptávkám, což měl dokazovat nesnesitelný zápach tlejících těl, který se z Les Innocents linul. V roce 1780 hřbitov doslova praskal ve švech. Dokonce jedna ze sklepních zdí nemovitosti, která hraničila s Les Innocents se rozpadla pod tlakem nadměrného počtu pohřbů a jarních dešťů, což způsobilo, že se do suterénu sousední budovy vyplavila rozložená těla.
Během několika dalších měsíců tak správa města nařídila uzavřít Les Innocents spolu s dalšími městskými hřbitovy. Ve městě tak už nebylo možné nikoho dalšího pohřbít. Jenže v důsledku tolika mrtvol se šířily různé nemoci a infekce, ohrožení veřejného zdraví tak neustále stoupalo. Město se proto rozhodlo odstranit veškerý obsah současných hřbitovů.
Zbavit se tolika pozůstatků však vyžaduje dobrý plán. Paříž byla kdysi domovem mnoha starých dolů a lomů, což představovalo ideální řešení pro podzemní kostnici k uložení mrtvých ve městě. Mezi lety 1787 a 1814 tak byly kosti přeneseny hluboko do dolů. Vchod k těmto prostorům byl postaven těsně za starou městskou bránou, vhodně pojmenovanou Barrière d’Enfer, což volně přeloženo znamená „brány pekla“. Nejprve byly kostry hromaděny v lomech náhodným způsobem, později ale vše dostalo svůj řád a dnes můžete spatřit kostry uložené do úhledných formací.
V kostnici můžete mezi šesti milióny kosterních pozůstatků najít desítky postav, které se významně podepsaly ve francouzské historii, včetně množství lidí popravených během francouzské revoluce, jako jsou Georges Danton a Macimilien de Robespierre. V dolech jsou také uloženy pozůstatky známého umělce Charlese Perrault, který se proslavil pohádkami jako Červená Karkulka, Popelka a Šípková Růženka.
Dnes jsou pařížské katakomby ležící 20 metrů pod rušnými ulicemi, zpřístupněny veřejnosti v rozsahu asi 1,5 km. Další stezky vedoucí dál do útrob kostnice jsou zakázány, avšak i tento zákaz byl porušen v roce 2017, kdy tři teenageři zachráněni z hlubin katakomb poté, co byli tři dny ztraceni v bludišti.
Zpracoval: Veronika K./Moře Zpráv
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi