JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Podaří se Sýrii ukončit teroristické letecké útoky Izraele? Íránci Syřanům smluvně pomohou posílit systémy protivzdušné obrany země

SYRIE: Írán a Sýrie se dohodly na vojenské a obranné spolupráci. Podle smlouvy, kterou dnes podepsali náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí a syrský ministr obrany Alí Ajjúb, Íránci Syřanům pomohou posílit systémy protivzdušné obrany země. Informovala o tom íránská televize.

Írán je vedle Ruska hlavní spojenec syrského režimu prezidenta Bašára Asada ve válce, která v Sýrii začala v roce 2011 a vyžádala si životy až 380.000 lidí.

„Posílíme syrské systémy protivzdušné obrany a zlepšíme vojenskou spolupráci obou našich zemí,“ uvedl Bagherí. Přiznal také, že dohoda je též projevem vůle Íránu čelit americkému tlaku. Její součástí je totiž bod požadující „stažení všech zahraničních jednotek, které jsou v Sýrii nelegálně“.

V Sýrii má své vojáky také Rusko, ale se souhlasem Damašku. Američané stále působí na syrském severovýchodě, tedy v oblastech obývaných Kurdy. Coby spojenci jejich oddílů umožnili Kurdům porazit na severu bojovníky teroristické organizace Islámský stát.

Rusko do bojů vstoupilo roku 2015 a ačkoli od té doby pomohlo syrskému prezidentovi Asadovi získat znovu kontrolu nad velkou částí Sýrie, nevyřešená zůstává situace na severozápadě země, v provincii Idlib a jejím okolí. Působí tam dosud radikální skupiny a odpůrci Damašku.

Odeslat komentář