JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Podivné aktivity a „investice“ České rozvědky. ÚZSI kromě stámilionové zpronevěry stála podle všecho i za úniky hovorů mezi premiérem Babišem a novinářem Markem Přibilem

ČESKO: Rozvědka usiluje o peníze kdysi skrytě vložené do firmy, která učí, jak odvracet hackerské útoky. Jde o společnost CyberG Europe, která se kdysi jmenovala Cyber Gym. Že mají „tajní“ se společností co do činění, se provalilo během vyšetřování bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta, který byl loni obviněn z podvodu.

Firma pro Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) ztratila význam a rozvědčíci nyní zkoumají, jak zachránit část peněz, které do ní investovali. „Žaloba by byla určitě až krajní možnost, bude snaha hledat mimosoudní dohodu,“ uvedl informovaný zdroj redakce z bezpečnostní komunity.

Není však vyloučeno, že by s žalobou mohla přijít sama společnost Cyber. „Samozřejmě všechno, co se napsalo o jejím spojení s rozvědkou, tu firmu neskutečně poškodilo. Přišla o zakázky, měla velký potenciál,“ dodal zdroj MF.

Před českými soudy se tak může v blízké době odehrát právní bitva, která nemá v dějinách tuzemské justice obdoby. Jde v ní o stamiliony korun.

Podstatou celého příběhu je, že rozvědka do firmy podle zdrojů redakce investovala, protože měla zájem proniknout k osobám, které školení podstupují, a k jejich podnikání. Po prozrazení přirozeně všechno padá.

Koneckonců před rokem z projektu vycouvala „mateřská“ firma CyberGym z Izraele. V prohlášení, na které upozornil internetový server Lupa.cz, společnost uvedla, že česká firma nemá právo značku dál používat.

„CyberGym Europe už nadále nedrží licenci a není partnerem ani resellerem či představitelem CyberGym. Není dále oprávněn poskytovat služby za využití softwaru, dokumentací a metodik CyberGym. Nemá také žádná práva na jakýkoliv software CyberGym nutný ke komerčnímu provozu,“ stojí v prohlášení Izraelců.

Žaloba na ministerstvo

Případná právní bitva by pro rozvědku byla nepříjemná nejen z důvodu, že by musela před soudem líčit detaily svých operací, ale také proto, že by se musela „přihlásit“ k lidem, kteří ve firmě měli hájit její zájmy, a tím je ohrozit. I z toho důvodu tak řada lidí z bezpečnostní komunity předpokládá, že rozvědka bude mít snahu domluvit se mimosoudně.

Jedna žaloba totiž shodou okolností už nedávno padla. A to ze strany společnosti CyberG na ministerstvo obrany. Firma totiž před dvěma lety uspěla ve výběrovém řízení na školení v hackingu v hodnotě šest milionů korun. Těsně předtím než ministerstvo vyslalo do areálu společnosti v Řitce u Prahy své experty na školení, však z projektu vycouvalo. A CyberG si nárokuje ušlý zisk. „Ano, žaloba na ministerstvo obrany byla skutečně podaná,“ potvrdil advokát a člen představenstva firmy Petr Vališ.

Jak upozornil web iRozhlas.cz, Vališ je současně také advokátem bývalého náměstka rozvědky Zdeňka Blahuta, který je obviněn ve zmíněném velkém skandálu kolem ÚZSI. Jde o kauzu, která má několik samostatných větví. Příběh společnosti CyberG je jednou z nich, protože i za něj byl Blahut odpovědný.

Agáty v Egyptě

Tou hlavní větví a hlavním Blahutovým problémem je akce na záchranu misionáře Petra Jaška, který byl před několika lety uvězněn v Súdánu a kterému hrozil trest smrti. Tuzemská rozvědka pak rozjela operaci, která vedla k Jaškovu propuštění.

Rozvědka ve snaze dostat Jaška z vězení vyplatila stovky milionů korun tajné službě v sousedním Egyptě. Ta si za ně měla údajně koupit mobilní zařízení pro odposlech, takzvané Agáty. Jenže zda je Egypťané skutečně pořídili, nebo kolik peněz jim rozvědka vyplatila, se dodnes přesně neví.

Vrchní státní zastupitelství, které na kauzu kolem Blahuta dohlíží, podle informací MF DNES nedávno poslalo žádost o takzvanou právní pomoc do Egypta. Tamní úřady by měly ve své odpovědi situaci vyjasnit.

ÚZSI se dodnes zabývá některými peněžními toky z působení bývalého vedení služby. Vzhledem k tomu, že ÚZSI často operuje s hotovostí, je však rekonstrukce starých obchodů složitá. „Dnes už vím, že se staly věci, ke kterým dojít nikdy nemělo, ale věřím, že se službě i mně podaří vše ustát, spravedlivě vyřešit a do budoucna se vyhnout podobným excesům. Podle mého názoru nebyly systémové, ale spočívaly v činnosti jednotlivců,“ řekl k vyšetřování nynější ředitel rozvědky Marek Šimandl pro Respekt.

Poslední větví případu kolem Blahuta jsou operace Úřadu pro zahraniční styky a informace v Česku. Rozvědka totiž musí pracovat, jak napovídá už název úřadu, pouze v zahraničí. V tuzemsku smí působit jen na základě informací zvenčí. Premiér Andrej Babiš podezíral ÚZSI z toho, že stojí za úniky hovorů mezi ním a novinářem Markem Přibilem. To se však neprokázalo.

Karel Hrubeš

 

Odeslat komentář