JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Podľa Erdogana je Trumpov „Mierový plán“ absolútne neprijateľný

TURECKO: Nový plán pre urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu, ktorý v utorok predstavil americký prezident Donald Trump, je podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana „absolútne neprijateľný“. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Jeruzalem je pre moslimov posvätný. Plán dať Jeruzalem Izraelu je absolútne neprijateľný. Tento plán ignoruje palestínske práva a má legitimizovať izraelskú okupáciu,“ uviedol Erdogan podľa tureckej televízie CNN Türk.

Erdogan zdôraznil, že Trumpov plán „nebude slúžiť mieru ani neprinesie riešenie.“

Trump v utorok zverejnil dlho očakávaný plán zameraný na vyriešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, podľa ktorého Jeruzalem zostane „nerozdeleným hlavným mestom“ Izraela. Trumpova iniciatíva okrem úplnej kontroly nad Jeruzalemom židovskému štátu umožňuje aj pripojiť k svojmu územiu údolie rieky Jordán – strategickú oblasť západného brehu Jordánu -, ako aj osady, ktoré sa dotýkajú palestínskeho územia.

Podľa Trumpovho plánu by nezávislý palestínsky štát mohol vzniknúť na zvyšnom území Západného brehu a pásma Gazy a mal by byť demilitarizovaný. Trumpov plán zahŕňa aj vyhliadky na pomoc a investície pre Palestínčanov v objeme miliárd dolárov.

Palestínčania naprieč celým politickým spektrom tento plán odsúdili a odmietli.

Vzťahy Turecka s Izraelom sú v súčasnosti napäté, pričom Erdogan sám seba považuje za bojovníka za „palestínsku vec“.

Keď Washington v roku 2017 uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahoval tam svoje veľvyslanectvo, tureckí predstavitelia za to Trumpa opakovane skritizovali.

Odeslat komentář