JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Poliaci predbehli Slovákov, 100 ton svojich zlatých rezerv si zo sejfov Bank of England odviezli v rámci prísne utajenej operácie

POLSKO: Približne polovicu zo svojich celkových zlatých rezerv si Poliaci v novembri letecky odviezli z Londýna v rámci prísne utajenej operácie v réžii Poľskej národnej banky (Narodowy Bank Polski). Do operácie bolo zapojených niekoľko tisíc ľudí, hlavne z radov bezpečnostnej služby

Zlaté odliatky boli v priebehu novembra postupne letecky transportované do Varšavy a Poznane, odkiaľ boli pod vojenskou ochranou distribuované do viacerých prísne strážených depozitov na rôznych miestach v Poľsku. Celková hodnota repatriovaného zlata predstavuje 4,2 mld. eur. Polovicu poľského zlata si aj naďalej ponechala Bank of England na pokrytie priebežných účtov.

Poľské zlato bolo do Londýna evakuované ešte v roku 1939 cez Rumunsko, Turecko, Sýriu, Libanon a Francúzsko. V Londýne bolo uložené osem desaťročí. Podľa poslednej evidencie z júla 2019 sa v sejfoch Bank of England malo nachádzať až 228,6 ton poľského zlata.

Ekonomickí experti už v októbri naznačili, že rastúci záujem burzových fondov a ďalších významných globálnych finančných hráčov o zlato indikuje blížiacu sa celosvetovú hospodársku krízu. Podobná dynamika dopytu po zlate bola zaregistrovaná aj v roku 2009. Na druhej strane sa ozývajú aj tvrdenia, podľa ktorých existuje možnosť, že cena zlata by mohla klesnúť aj o 10%, ak by sa podarilo dosiahnuť obchodnú dohodu medzi USA a Čínou, ktorá by ukončila ekonomickú vojnu medzi oboma hospodárskymi gigantmi.

História s poľským zlatom zaujala aj riaditeľa medzinárodných projektov Inštitútu národnej stratégie Ruska Jurija Solozobova, podľa ktorého sa táto sága zapíše do učebníc ekonomickej histórie. Skutočnosť, že Briti 80 (osemdesiat !) rokov šafárili s 200 (dvesto) tonami poľského zlata, svedčí o tom, že Spojené kráľovstvo zaobchádza s Poľskom ako so svojim podriadeným satelitom. Pod hrozbou brexitu síce Londýn Poliakom diskrétne vrátil časť ich zlata, avšak bez akejkoľvek kompenzácie za to, že toto zlato takmer storočie využíval. Navyše nie je známe ani to, aké podmienky muselo Poľsko splniť, aby mu Londýn vrátil aspoň časť jeho zlata. Takto sa podľa Jurija Solozobova robí medzinárodná politika, metódami kriminálneho podsvetia. Netreba v tom hľadať nič osobné, ide o obyčajný kriminálny biznis, konštatoval Jurij Solozobov. Jeho slová rezonujú aj v reakciách poľskej verejnosti, ktorá si kladie otázku, akého charakteru sú tie priebežné účty, na ktoré si Bank of England naďalej ponechala polovicu poľských zlatých rezerv.

 

Odeslat komentář