JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Politológ Eduard Chmelár: Máme veľký problém. Tento štát vedie nepríčetný človek, ktorý si nie je vedomý svojej zodpovednosti

SLOVENSKO: Publicista, politický analytik a vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár píše, že premiér Igor Matovič (OĽaNO) nie je spôsobilý na riadenie štátu.

Musím sa vám všetkým ospravedlniť. Doteraz som si myslel, že politika je alebo by mala byť racionálna záležitosť sledujúca napĺňanie záujmov občanov, seriózna služba ľuďom. V poslednom čase som však postupne nadobudol presvedčenie, že komentovať slovenskú politiku nie je úloha pre politického analytika, ale pre psychoanalytika. Dnes som videl najhoršiu tlačovú konferenciu vo svojom živote a úprimne poviem, dlho som nevedel, čo k nej napísať. Dalo by sa to okomentovať dvoma troma vulgárnymi slovami, ale to vie každý a predpokladám, že takúto úroveň odo mňa neočakávate.

Vážení priatelia, ctené priateľky, máme problém. Tento štát vedie nepríčetný človek, ktorý si nie je vedomý svojej zodpovednosti. Nejde len o to, že si neuvedomuje význam vzdelania. Ešte ráno mával papierom, ktorý priniesol z Bruselu ako taký Chamberlain, a kričal: „Toto je môj doktorát v praxi – pre tých, ktorým vadí moja diplomovka!“ Teda pardon, ja som na svojom doktoráte pracoval tri roky, strávil stovky hodín výskumom v archívoch a po obhajobe mi moja dizertačná práca vyšla knižne. Matovič tvrdí, že to, že sa niekoľko dní bezprizorne poneviera po chodbách Bruselu, lebo sa tam s ním nemá kto baviť, je väčšia práca pre Slovensko ako to, keď niekto poctivo dosiahne svoju kvalifikáciu – lebo tu nejde o samotný titul, ale o kompetenciu robiť to, čo robím. Všetko to však zaklincoval poobede mediálnym výstupom, za ktorý som sa hanbil, že som to vôbec pozeral. Predseda vlády Slovenskej republiky oznámil, že nevedel o tom, že porušil zákon a že nech ho dajú na detektor lži. Nikdy by som si nepomyslel, že ako politický analytik budem vysvetľovať učivo občianskej náuky druhého stupňa základnej školy: medzi kľúčové články spoločenskej zmluvy a základné občianske cnosti patrí pravidlo, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Ale vysvetľovať toto premiérovi?!?

Toto nie sú hlúposti, ako si mnohí ľudia myslia. Tieto zdeformované hodnoty a znížené nároky tragicky dopadnú na celú spoločnosť. Vlastne už dávno dopadli – pozrite sa, koľko fanúšikov má ten úbohý človek, koľkí mu veria, že to s nami myslí dobre, že jeho trápne klamstvá sú prejavom úprimnosti a jeho infantilné správanie znakom dobráckej povahy. Pozrite sa, koľkých ľudí presvedčil, že toto je úplne normálne. To isté však platí aj o Borisovi Kollárovi: ak sa teraz nafukuje, že sa zasadí za prijatie pravidiel, aby každý študent presne vedel, čo si v práci môže dovoliť a čo nie, vykopáva otvorené dvere. To ide teraz nanovo objavovať zákony? Ústavu? Bibliu? Všetko, čo potrebuje na to, aby pochopil, že klamal, podvádzal a mal by odísť, má k dispozícii.

Premiér sa však dnes na tlačovej konferencii začal tak zamotávať do vlastných klamstiev, že tu už niet čo vysvetľovať, čo obhajovať, čo vyvracať, jednoducho všetko má svoje hranice. Tento človek by mal odstúpiť nielen z premiérskeho kresla, ale odísť nadobro z politiky. Ak má kožu na tvári, mal by odísť sám, dobrovoľne a neskrývať sa za dôveru poslancov. U mňa stratil dnešnou tlačovkou posledné zvyšky rešpektu, takto predsa nemôže vystupovať predstaviteľ štátu. A koaliční poslanci? Na čo sa hrajú? Na čo čakajú? Ich vlastný premiér ich dnes predsa tak ponížil, keď ich vyzval, aby nepustili do gatí a zahlasovali za jeho odvolanie, že by to mali okamžite urobiť. Čoho sa boja? Premiérovo slovo síce nestojí za tanier tej tarhone, čo si fotil na tanieri, ale dnes im sľúbil, že ak padne, OĽaNO z vlády neodíde a vláda sa nerozpadne. Prečo teda balamutia verejnosť, že bez Igora to nepôjde? Veď to už aj Fico mal rovnejšiu chrbticu, keď pustil miesto Pellegrinimu. Dnes ich nikto neohrozuje, opozícia nechce predčasné voľby, stačí vymeniť zopár trápnych figúrok.

Prepáčte, ale to, čo dnes natáral Igor Matovič, už naozaj nie je na seriózny komentár, ale na fejtón. Andrej Danko vedel „čítať bez papiera“, Igor Matovič vie „písať bez čítania“. Nás naozaj nemusí zaujímať, či si diplomovku po napísaní prečítal. O čom nás ešte presviedča? O čom je táto hlúpa hra? Jediný zmysel tlačovej konferencie v tejto fáze by bolo jeho vyhlásenie o odchode. Nič iné sa neoplatí počúvať, všetko ostatné je dávno jasné, a to, čím sa bráni premiér, sú výhovorky pre debilov. My nemáme prečo skúmať jeho pocity spred dvadsiatich rokov, že skutok sa nestal, keď sa reálne stal. Keby mlčal, zachoval by si väčšiu dôstojnosť.

Celá táto vláda sa stáva pre Slovensko nočnou morou. Donedávna som si o Richardovi Sulíkovi myslel, že je posledným príčetným hlasom Matovičovho kabinetu. Ale po tom, čo dnes vyhlásil, že z peňazí EÚ chce zaviesť odvodový bonus (ktorého ekonomický prínos mu niekoľkokrát presvedčivo rozbil na márne kúsky mladý bloger Marián Jánoš) a po tom, čo dnes vyhodil dlhoročnú skúsenú riaditeľku Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadeždu Machútovú, lebo rozhodne nesúhlasí s tým, „aby sa od úradníckeho stola neprimerane vysokými pokutami trestali ľudia, ktorí na Slovensku vytvárajú hodnoty“, padlo aj moje hodnotenie. Jedna vec je, keď je Richard Sulík posadnutý kultom odvodového kolieska vo svojej hlave – lebo nikde inde neexistuje – a neprekáža mu, že verejné financie pripraví o stovky miliónov eur. Ale keď tých, ktorí dozerajú na kvalitu výrobkov, považuje za otravných úradníkov, ktorí bránia slobodnému podnikaniu, začínam pochybovať o jeho zdravom rozume. Lebo každý, kto sa v tom len trochu vyzná vie, že obchodní inšpektori nerozhodujú „od úradníckeho stola“, že pracujú v teréne, neraz v rizikových podmienkach a „obťažujú“ našich podnikateľov tým, že chránia spotrebiteľov, teda každého z nás.

Nemám rád túto vládu a z niektorých jej návrhov mi vlasy dupkom vstávajú, ale toto by už mali pochopiť aj jej prívrženci: Igor Matovič nie je spôsobilý na riadenie štátu. Predsa nemôže byť problém nájsť vo svojich radoch niekoho príčetnejšieho. Tu sa už niet čo čudovať ani predsedovi klubu 500 Vladimírovi Sotákovi, ktorému pri hodnotení opatrení vlády praskli nervy.

Slovensko je totiž v rukách nekompetentnej bandy, ktorá môže priviesť štát úplne na mizinu. Predchádzajúca vláda časť zdrojov rozkradla, ale táto nevie ustrážiť ani ten zvyšok. A to všetko v kľúčovom období, kedy stojíme na križovatke a bude sa rozhodovať o tom, či dokážeme zásadným spôsobom zmodernizovať krajinu alebo padneme na úplne dno. Tohto sa všetci boja, pán Matovič, nie návratu Fica. Ak máte boha pri sebe, choďte od toho kade ľahšie a odovzdajte kormidlo niekomu, kto nás bude viesť a nie zabávať, keď sa rútime na útes. Stále verím, že tento národ nie je taký hlúpy a bezcharakterný ako jeho súčasní predstavitelia. Viac sa k tomuto duchom nízkemu človeku odmietam vyjadrovať.

Eduard Chmelár

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář