JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Politológ vysvetlil, prečo USA a Británia ostanú závislé od Číny

ČÍNA/USA: Portál politexpert informuje o slovách ruského politológa Krutakova, ktorý vysvetľuje, prečo USA a Británia ostanú aj ďalej závislé od Číny, napriek snahám sa závislosti od Číny zbaviť

Britský premiér prikázal štátnym zamestnancom, aby vypracovali plán na ukončenie závislosti Británie od Číny. Nie je to z jeho hlavy, Británia, ktorá vystúpila z EÚ postupuje v úzkej zhode s Američanmi. Zbaviť sa ale závislosti od Číny sa Britom s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí len tak ľahko, pretože úradníci vypracovali správu, podľa ktorej Británia priváža 289 kategórii tovaru z Číny, z ktorých je 71 pre Britániu životne dôležitých. Do tejto kategórie patria aj zložky potrebné pre farmaceutický priemysel, bez ktorých by britské zdravotníctvo skolabovalo.

Dnes je svet úzko prepojený a snahy Američanov a Britov stať sa nezávislými od Číny prišli neskoro, najmä keď väčšine amerických a britských firiem vyhovuje dlhodobá spolupráca s Čínou, ktorá je pre nich finančne zaujímavá a prináša im obrovské zisky, nedbá však na záujmy ich krajín, ktoré doplácajú na toto počínanie motivované honbou za ziskom.

Američanom sa ako bumerang vráti aj tlak na Rusko z roku 2014, kedy začali s procesom zabrániť Číne a Rusku investovať na Západe a takisto sa snažili odstaviť Rusko od lacných úverov. Rusi sa stali sebestačnými v niektorých oblastiach a, čo je negatívnym dopadom týchto sankcii z dnešného pohľadu, rozšírili svoju spoluprácu s Čínou, táto spolupráca nakoniec výrazne ovplyvnila zbližovanie oboch krajín.

USA tiež nepríjemne zaskočilo keď v rámci WTO Brazília, Čína a India odmietli otvoriť svoje domáce finančné trhy, pretože sa obávali negatívneho amerického vplyvu. Takisto napriek Trumpovým výzvam urobiť Ameriku opäť veľkou, zbaviť sa závislosti od Číny bude pre Američanov takmer nemožné.

Až 70% tovaru, ktorý Američania kupujú sa vyrába v Číne, vrátane detských plienok a počítačov Apple. Američania sa snažia z Číňanov získať pod nátlakom z Číny čo najviac peňazí a vliať ich do svojej slábnucej ekonomiky. USA zaviedli vysoké clá na čínsky tovar, aby donútili svoje ale iné firmy preniesť výrobu znova do USA. Tiež najväčšia americká korporácia Apple vypočula svojho prezidenta a rozhodla sa preniesť svoju výrobu do Indie. Do USA ju preniesť nevie, lebo by nebola konkurenčná svojimi výrobkami na svetovom trhu, ale aspoň takto oslabí Čínu, kde príde postupne o prácu viac ako 4 milióny zamestnancov a posilní jej ázijského konkurenta. Je to však dlhá cesta.

Tiež snaha oslabiť Čínu a získať nejaké dodatočné finančné zdroje núti Američanov požadovať od Číny náhradu za škody spôsobené koronavírusom a predávať svoje zastaralé zbrane spojencom za predražené ceny.

Podľa Krutakova je Amerika „štátom – parazitom“. Produkuje približne 18 % globálneho HDP a spotrebuje 40 %. Podobným parazitom je aj Británia. Američania a Británia už stratili svoju konkurenciaschopnosť a nedokážu konkurovať ázijským a arabským štátom, rovnako ani Rusku. Rusi a Číňania sú dnes sebestační v oblasti základných potravín a priemyslu, obe krajiny na rozdiel od Američanov bez väčších problémov zvyšujú svoj rozpočet na obranu, pretože sú rozhodnutí nepodľahnúť bezprecedentnému a protiprávnemu tlaku zo strany USA.

František Olčaj

Odeslat komentář