JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Popredný švédsky epidemiológ Anders Tegnell obhajuje otvorené školy a nenosenie masiek

Len pred mesiacom bola situácia vo Švédsku označená ako „varovný príbeh pre svet“ kvôli svojmu boju s koronavírusom. Kritiku zožali, lebo sa rozhodli nezavrieť školy, reštaurácie, bary a svojim občanom povedali, že nie je potrebné používať masky.

Popredný švédsky epidemiológ Anders Tegnell sa stal tvárou koronakrízy. Zatiaľ čo iné krajiny zatvárali obchody, školy a verejný život, Švédsko bolo krajinou, ktorá sa snažila zvládnuť túto chorobu s čo najmenším dopadom na ekonomiku. Významná švédska virologička Lena Einhorn napríklad označila švédsky prístup za „ šialenstvo “.

V pomere k počtu obyvateľov bolo prepuknutie koronavírusu vo Švédsku jedným z najsmrteľnejších na svete – horšie ako v USA, vo Francúzsku alebo u iných severských susedov. Ale za posledných šesť týždňov zaznamenalo Švédsko pozoruhodný obrat. Nové denné prípady klesajú na niekoľkomesačné minimá, zatiaľ čo rastúce čísla v Španielsku a Veľkej Británii znepokojujú politikov a lekárov. Minulý týždeň Tegnell novinárom povedal, že masky vo Švédsku nie sú potrebné. „Sploštenie krivky mi signalizuje, aby sme nemenili nič na stratégii masiek – ani v ničom inom.“ Tvrdí, že v reštauráciách sa samozrejme nedá jesť s maskou. A poukázal na Španielsko, ktoré má pomerne prísne pravidlá nosenia masiek, ale prípady u nich v poslednej dobe prudko vzrástli. Dodáva: „Hovorím ľuďom, že je oveľa lepšie udržiavať sociálny odstup. Toto je najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pri pokuse o zníženie rizika infekcie. Skúste pracovať z domu, choďte do práce na bicykli, nie autobusom, ak môžete. Existuje veľa vecí, ktoré by ste mali urobiť skôr, ako začnete nosiť masku.“

Tegnell je presvedčený, že Švédsko by mohlo slúžiť ako vzor aj  pre ďalšiu zložitú otázku – školy. Švédsko sa na jar rozhodlo nezatvoriť svoje školy a škôlky a Tegnell tvrdí, že to na mieru infekcie nemalo veľký vplyv. Švédsko hlásilo 1 124 prípadov detí v školskom veku, ktoré sa nakazili vírusom COVID-19 v období od marca do konca školského roka v polovici júna. Toto číslo sa rovná 2,1% všetkých prípadov COVID-19 v krajine počas daného obdobia. Z toho 14 muselo byť hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti. Švédsko porovnáva tieto čísla s číslami z Fínska. „Fínsko nechalo školy zatvorené a my sme ich nechali otvorené. A zdá sa, že to neprinieslo veľké rozdiely ani v pandémii, ani v počte chorých detí,“ povedal Tegnell pre Fortune. „Zdá sa, že deti sa veľmi zriedka nakazia  alebo vážne ochorejú a zdá sa, že nákazu veľmi nerozšíria do iných častí spoločnosti.“ Porovnávacie údaje to potvrdzujú. Čiastočne. Aj keď boli väčšinu z posledných troch mesiacov školského roka doma, fínske deti v školskom veku mali štyrikrát viac prípadov koronavírusu ako ich náprotivky vo Švédsku. Len jedno fínske dieťa však bolo prijaté na JIS v porovnaní so 14-timi vo Švédsku.

„Samozrejme, nenecháme ľudí ochorieť, len aby sme dosiahli kolektívnu imunitu. To nie je spôsob, akým pracujeme,“ uviedol Tegnell. „Švédsky model“ mal za cieľ, ako všade inde, znížiť počet infikovaných. „Keď hovorím napríklad s mojimi kolegami z Veľkej Británie, vidím, že sme vo Švédsku dokázali dosiahnuť takmer rovnaký dopad, aký dokázali prostredníctvom opatrení dosiahnuť inde. My sme povzbudzovali ľudí k zachovaniu sociálnych vzdialeností,“ uviedol. To, ako to Švédsko dosiahlo, nebolo dôsledkom prísnych pravidiel, ale tým, že si získali ľudí. „Medzi obyvateľstvom máme veľmi vysokú dôveru,“ uviedol. Zdravotná agentúra každý týždeň zhromažďuje údaje z prieskumov od tisícov Švédov. V ňom položili ľuďom otázku: Ako sme na tom? Miera schválenia bola až do neba vysoká. „Zdá sa, že 80% ľudí na otázku:„Riadite sa radami agentúry?“ odpovedalo: „Áno, riadime sa radami agentúry.“ A bolo to tak po celú dobu,“ uviedol. „Dôvera v agentúru je veľká. Ľudia sa naďalej riadia našimi radami. Myslím si, že je to naozaj dôležité.“ Je dosť neobvyklé, že zdravotná agentúra vo Švédsku dostáva od obyvateľov kvety a ďakovné pohľadnice.

 

Autor: MARCELA HOFFMANNOVÁ

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář