JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Vstup do prevádzky len na základe poskytnutia vašich údajov a ďalšie právomoci pre ÚVZ. Pozrite si, ktorí poslanci hlasovali za kritizovanú novelu

SLOVENSKO: Nezrovnalosti v súvislosti s opatreniami Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v boji s pandémiou nového koronavírusu sa odstránia. Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR

parlament, poslanci, rokovanie

Vyjasní sa tak postavenie nariadení ÚVZ a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ), podmienky nadobudnutia ich účinnosti a publikácie. Zároveň sa zavedú nové právne nástroje z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie. Poslanci o novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Hlasovaním poslanci ukončili mimoriadnu schôdzu.

Právna úprava po novom hovorí, že ak je opatrenia potrebné nariadiť na celom území SR, jeho určitej časti alebo pre skupinu inak ako jednotlivo určených osôb, nariaďuje ich ministerstvo zdravotníctva, ÚVZ alebo RÚVZ všeobecne záväzným právnym predpisom. Ten sa bude označovať ako vyhláška a nadobudne platnosť vyhlásením v plnom znení vo Vestníku vlády SR.

Úrady budú musieť zabezpečiť zverejnenie vyhlášky aj iným spôsobom, najmä na úradných tabuliach okresných úradov a obcí na dotknutom území, čo neovplyvní jej platnosť a účinnosť. Doteraz vydané opatrenia úradov verejného zdravotníctva ostanú v platnosti a účinnosti ešte 15 dní po dni vyhlásenia tejto novelizácie, ak ich orgán, ktorý ich vydal, nezruší skôr.

Právna úprava tiež definuje, že „právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené“.

 

Registrácia osobných údajov

Novela má tiež zaviesť nové právne nástroje na boj s pandémiou. Úrady verejného zdravotníctva budú môcť nariadiť podmieňovanie vstupu do prevádzok registráciou osobných údajov osôb. To má pomôcť pri trasovaní kontaktov.

Rovnako budú môcť podmieniť aj vstup osôb na Slovensko ich registrovaním, vyplnením elektronického formulára na webe Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. A to na účel kontroly dodržiavania karantény či epidemiologického vyšetrovania. Upraví sa aj spôsob a doba možného nakladania a uchovávania údajov.

V zákone bude tiež definované, že pri ohrození verejného zdravia môžu úrady verejného zdravotníctva nariadiť používanie preventívnych a iných ochranných pomôcok, karanténu osôb vstupujúcich na Slovensko, transport a jeho podmienky pri osobe s prenosným ochorením. Nariadiť budú môcť i dezinfekciu priestorov, prijímanie hygienických opatrení zamestnávateľom a podobne.

 

Epidemiologické vyšetrovanie

Zákon tiež vymedzí epidemiologické vyšetrovanie. Môžu ho vykonávať ÚVZ, RÚVZ a ďalšie orgány verejného zdravotníctva. Zisťovať sa ním majú okolnosti dôležité na vymedzenie ohniska nákazy, príčiny a spôsoby šírenia prenosných ochorení. Majú sa tak zistiť skutočnosti dôležité na prijatie protiepidemiologických opatrení.

Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) pribudnú kompetencie v oblasti poskytovania informácií obyvateľstvu a poskytovania súčinnosti orgánom štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva. Umožní im tiež využívať svoje informačné, komunikačné a sieťové technológie na účel plnenia ich úloh.

Novelou sa upraví aj zákon o organizovaní verejných športových podujatí. Zákaz mať zakrytú tvár „spôsobom sťažujúcim alebo znemožňujúcim identifikáciu účastníka verejného športového podujatia“ nebude platiť, ak pôjde o zakrytie tváre v zmysel povinnosti stanovenej opatreniami.

Právna úprava nadobudne účinnosť dňom jej vyhlásenia.

 

Taraba: „SaS hrá divadlo“

Podľa opozičného poslanca NR SR Tomáš Tarabu ide zo strany vládnej SaS o „divadlo“, keďže v médiách kritizuje rôzne opatrenia, no v parlamente za nich hlasuje.

„Strana smrti SaS dnes práve ukázala, aké divadlo hrajú na verejnosti. Kritizujú vládu za pandemické opatrenia, ale v parlamente ich odsúhlasili a z Úradu verejného zdravotníctva spravili nové centrum moci. Oni, ktorí rozprávajú o slobode.“

Podľa slov Tarabu aj vďaka SaS budú môcť byť ľudia zaisťovaní ak niekto na nich povie, že potencionálne môžu byť chorí. „A vďaka SaS prešlo rozhodnutie, že ľudia nemajú právo na náhradu škody.“

„To, že za to hlasovala Kresťanská únia okolo Vašečku ani netreba zdôrazňovať, pri nich opak nikto nečakal. Povinné očkovania na covid sa nám podarilo vyhodiť ako aj pichanie protilátok do ľudí, ale oni sa neprestanú o to pokúšať a budeme na to poukazovať.“

 

Zbavuje sa Matovičova vláda zodpovednosti?

Poslanec Smer-SD Juraj Blanár po schválení novely v relácii Rádia Slovensko upozornil, že vláda sa novelou zbavuje zodpovednosti.

Kritizoval tiež, že ak sa zavedie poskytovanie údajov pri návšteve prevádzok, napríklad reštaurácií, s údajmi občanov budú nakladať ľudia, ktorí nemajú bezpečnostntú previerku.

 

Hlasovanie poslancov

Prinášame prehľad hlasovania poslancov v treťom čítaní o vládnom návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 306).

Hlasovali za (80):

OĽaNO: Andrejuvová, Brisudová, Bubnár, Čekovský, Dobeš, Drábiková, Drdul, Grendel, Gyimesi, Herák, Horváthová, Hus, Jílek, Kavecká, Kozarec, Kozelová, Krošlák, Krúpa, Kuriak, Kyselica, Majorová Garstková, Marcinčin, Mierna, Mihalik, Ňarjaš, Nemec, Pleštinská, Pollák, Potocký, Pročko, Remiášová, Stančík, Szőllős, Šefčík, Šipoš, Šofranko, Šudík, Tabák, Tóth, Vaňová, Vašečka, Vetrák, Vons, Zajačik.

Sme rodina: Borguľa, Goga, Hajšelová, Karahuta, Kašper, Krajčír, Krištúfková, Linhart, Lukáč, Pčolinská, Pčolinský, Péter, Svrček.

SaS: Baránik, Bittó Cigániková, Cmorej, Dostál, Foltin, Halgašová, Kazda, Laurenčík, Osuský, Sloboda, Viskupič, Zemanová, Žiak.

Za ľudí: Benčík, Kollár, Lehotský, Leščáková, Letanovská, Pivková, Šeliga, Šuteková, Valášek, Žitňanská.

 

Zdržali sa (1):

Smer-SD: Jarjabek

 

Nehlasovali (1):

OĽaNO: Halák

 

Neprítomní (30)

OĽaNO: Čepček, Hatráková, Kerekréti, Kremský, Kučera, Liba, Šíbl, Záborská

Smer-SD: Baláž, Baška, Habánik, Kubánek, Takáč

Sme rodina: Hlinka, Hudecová, Kollár, Šebová

ĽSNS: Mizík, Urban

Za ľudí: Hattas, Marcinková

Nezaradení: Bicháč, Ferenčák, F. Kuffa, Laššáková, Pellegrini, Podmanický, Puci, Saková, Šutaj Eštok

 

Proti (38):

Smer-SD: Blaha, Blanár, Faič, Fico, Galis, Kamenický, Kéry, Kondrót, Muňko, Nemky, Petrák, Richter, Saloň, Stredák, Susko, Šuca, Valocký, Vaľová, Vážny, Zahorčák

ĽSNS: Beluský, Ďurica, Kočiš, M. Kotleba, M. Kotleba, Krupa, Mazurek, Medvecký, Schlosár, Suja, Sulanová, Šimko

Nezaradení: Kmec, Š. Kuffa, Raši, Taraba, Tomáš, Žiga

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář