JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Poslanci schválili nominační zákon. Má pomoci omezit politické trafiky

Poslanci schválili nominační zákon, který má dát pravidla výběru kandidátů do orgánů státních firem. To by mělo omezit takzvané politické trafiky. Zákon stanoví, že uchazeči o působení v orgánech státních firem budou procházet až na výjimky ministerským výběrovým řízením a všichni hodnocením před vládním výborem.

Pro zákon hlasovalo 119 ze 172 přítomných poslanců. Zákon nyní projedná Senát a potom ho dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Výbor by měl zcela odmítnout kandidáty, kteří by podmínky nesplňovali. Patřila by k nim trestní bezúhonnost a v některých případech bezpečnostní prověrka. Na druhou stranu by návrh zajistil určitou ochranu uchazečů, když podle vládního znění by výbor zveřejňoval zápisy z pohovorů s kandidáty.

Sněmovna nepřijala návrh Piráta Tomáše Martínka, aby návrh nominačního vládního výboru byl pro ministry závazný. Neprošel ani návrh poslankyně ANO Jany Pastuchové, by se dbalo na vyrovnané zastoupení mužů a žen mezi členy výběrové komise.

Nominační zákon se bude týkat společností, v nichž má stát majetkovou účast, státních podniků, národního podniku Budějovický Budvar a Správy železniční dopravní cesty. Sněmovna odmítla Martínkův návrh, podle kterého by se norma vztahovala také na zdravotní pojišťovny.

„Zákon je posunem k lepšímu,“ komentovala návrh ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová. Naopak podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je norma zbytečná a platí pro ni přísloví o vlku, který se nažral, a koza zůstala celá. Výběr lidí do orgánů státních firem se podle Stanjury proti současnosti nezmění, ministr navíc získá alibi, když v případě selhání jmenovaného kandidáta přenese odpovědnost na nominační výbor.

„Zákon, jak chodit na záchod, přece jen bude…“

V minulém volebním období zákon ve Sněmovně neuspěl. Loni ztroskotal i návrh Pirátů, který Inspiroval k předložení nového zákona současnou vládu.

„Jde o zákon, který v roce 2015 Andrej Babiš odmítl se slovy – přece nebudeme psát zákon o tom, jak chodit na záchod. Vládní návrh i s komplexním pozměňovacím návrhem má zřejmě velkou šanci na úspěch, jelikož má podporu napříč více politickými kluby již teď zajištěnou. Předpokládáme tedy, že zákon, jak chodit na WC, přece jen bude,“ napsala ještě před hlasováním poslanců do tiskové zprávy sdružení Rekonstrukce státu mluvčí Tereza Krištofová.

 

Odeslat komentář