JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík: „Keď Lajčáka vyhodíte dverami, vráti sa oknom“

EU: Po včerajšom rokovaní parlamentného Zahraničného výboru sa k jeho obsahu vyjadrili viacerí politici. Hlavnou témou bol exminister rezortu diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý zastáva funkciu vyslanca Európskej únie pre západný Balkán.

Ľudovít Goga, ktorý je odborníkom hnutia Sme rodina na zahraničné veci v utorok informoval, že hosťom neformálneho stretnutia výboru bol osobitný predstaviteľ Európskej únie pre západný Balkán Miroslav Lajčák a predseda delegácie Európskeho parlamentu pre vzťahy s Čiernou Horou a spravodajca Európskeho parlamentu pre Srbsko.

„Je to rozhodne téma ktorá zarezonovala v programovom vyhlásení hnutia Sme rodina, pravidelne navštevujeme naše menšiny, osud západného Balkánu nám nie je ľahostajný! Pre západný Balkán je EÚ naproti tomu najdôležitejším partnerom. Únia má záujem na strategickej spolupráci, iniciatíva má priniesť obnovenie dôveryhodnosti politiky rozširovania a má sa opierať o tri piliere.“

Ako prvý pilier Goga uviedol medzičasom schválenú úpravu procedúr prístupového procesu. „Po druhé, otvorenie prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom a hospodársky a investičný plán pre západný Balkán.“

„Na zaujímavý referát nasledovala za prítomnosti europoslancov živá diskusia, ktorá svedčí o množstve pohľadov na neľahkú situíciu západného Balkánu. Je mnoho otvorených otázok ako bezpečnosť, korupcia či otázky zmysluplných investícií. Môj dotaz smeroval k problematike zanedbanej prezentnosti zástupcov Európskej únie a aj Slovenského republiky v tomto teritóriu za poslednú dekádu. Týmto sme prišli o v minulosti úspešne vybudovanú kontinuitu politického vplyvu,“ dodáva poslanec Goga.

Poslanec Európskeho parlamentu Milan Uhrík (ĽSNS) komentoval to, že Miroslav Lajčák sa stal osobitným predstaviteľom EÚ pre západný Balkán s tým, že „keď ho vyhodíte dverami, vráti sa oknom“.

„Dnes sme s ním mali diskusiu v NR SR. Pridal sa tak k zástupu mnohých ďalších expolitikov, ktorí po ukončení svojej protinárodnej politickej dráhy dostal teplý zamestnanecký flek v Bruseli. Aj takto sa kupuje lojalita niektorých politikov“ nešetrí kritikou Uhrík.

Jaroslav Zajac

Odeslat komentář